Content

Porady ekspertów

Z kraju, Informacje, Rośliny

Kolorowe pola, czyli kwitnące chwasty w czerwcu

Data2021-07-06 Ilość wyświetleń426 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Z płatków brzeżnych bławatka wytwarzano naturalny niebieski barwnik do barwienia wełny, papieru a nawet żywności. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)
Z płatków brzeżnych bławatka wytwarzano naturalny niebieski barwnik do barwienia wełny, papieru a nawet żywności. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)

Zabieg herbicydowy to podstawowa ochrona w uprawach polowych. Niemniej odpowiedni dobór preparatów zwalczających chwasty często sprawia problem. Przyczyn jest wiele. Jedna z nich to brak znajomości pola, inna to coraz częstsze uodparnianie się chwastów na substancje czynne herbicydów. Duże znaczenie ma również pogoda. Tegoroczny sezon wegetacyjny był bardzo trudny – zmienne warunki pogodowe utrudniały terminowe wykonanie zabiegów, czego skutkiem są kolorowe łany zbóż i plantacji rzepaku.

„Macoszka” w błękicie pruskim

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) pospolicie nazywany jest macoszką, modrakiem lub jasieńcem. Jest to roślina jednoroczna, zapylana przez owady, rozsiewana przez wiatr i mrówki. Występuje na polach uprawnych, nieużytkach i przydrożach. Rośnie na glebach ubogich w wapń. Niezwalczony na polu chaber intensywnie zanieczyszcza materiał siewny. Gatunek ten w uprawach rolnych jest chwastem, ale uprawiany jest również jako surowiec zielarski do celów leczniczych i kosmetycznych, roślina miododajna. 

Płatków maku używa się do zabarwiania win, napojów oraz leków. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)
Płatków maku używa się do zabarwiania win, napojów oraz leków. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)

„Krasa” sama w sobie

Mak polny (Papaver rhoeas L.) to roślina jednoroczna, której nasiona zachowują silną zdolność kiełkowania nawet do 40 lat. Gatunek „azotolubny”; występujący na polach, ale również na stanowiskach ruderalnych. Preferuje gleby wapienne, gliniaste i mady rzeczne. Występuje najczęściej w rzepaku, zbożach jarych i ozimych oraz roślinach okopowych. Wymieszany ze zbożem zabarwia mąkę na żółto i sprawia, że szybko się psuje. Płatki maku polnego stosowane są w zielarstwie.

Rumiany koszyczek

Rumian polny (Anthemis arvensis L.) jest to roślina jednoroczna, siedlisk ruderalnych i przydroży. Kiełkowanie nasion rozpoczyna się już w temperaturze 1°C. Występuje w zbożach, kukurydzy, rzepaku, okopowych, ale też ścierniskach. Roślina wskaźnikowa gleb ubogich w wapń, preferuje gleby lekkie, kwaśne, ale bogate w azot. Rumian jest groźnym chwastem, zwłaszcza na słabych glebach. Intensywny rozwój i wzrost sprawiają, że pobiera on z gleby duże ilości wody i składników odżywczych. 

Rumian polny może wywołać reakcje alergiczne. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)
Rumian polny może wywołać reakcje alergiczne. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)

Czas na strategiczne decyzje

Przed nami nowe zasiewy. Pamiętajmy, że właściwa, przemyślana strategia ochrony plantacji, to klucz do sukcesu. W gatunkach ozimych, zwalczanie chwastów powinno być wykonane już podczas jesiennej wegetacji roślin. Wiosna to czas na ewentualne korekty i zwalczanie chwastów wschodzących wiosną. Nie bez znaczenia pozostaje również przeciwdziałanie uodpornianiu się chwastów na substancje czynne herbicydów. Pamiętajmy o tym. Rotacja substancji czynnych, a nawet grup chemicznych herbicydów, to jedyna właściwa droga, aby poradzić sobie z coraz trudniejszymi sytuacjami, jakie spotykamy na naszych polach. 

 
Chwasty mogą spowodować straty w plonie nawet do 40%, a w skrajnych warunkach mogą zagłuszyć wzrost uprawy.
 

Autor: Grzegorz Kuropatnicki – Przedstawiciel Terenowy GA – Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Kukurydza traci na wartości 10,7%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

Z kraju

Ceny rzepaku większe o 0,2%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 6 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Jedynie mniej za kukurydzę w skupie

W dniach od 4 do 10 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Z kraju

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5416/corn-field-440338-1280_nmedium.jpg

W skupie jedynie mniej za kukurydzę

W dniach od 9 do 16 sierpnia br. odnotowano wzrost cen zbóż w skupie. Tylko kukurydza straciła na wartości.

Zboża
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Piotrków Trybunalski
sobota, 23 Październik 2021
6°C
3°C
min
9°C
max
0