Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Konopie siewne wracają na nasze pola

Data2020-07-12 Ilość wyświetleń538 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Konopie siewne (włókniste) (Cannabis sativa L.) to bardzo cenna roślina włóknista z rodziny konopiowatych (Cannabaceae). Włókno konopne jest odporne, wytrzymałe, delikatne i ma naturalne właściwości grzybobójcze. Konopie siewne nie należą do roślin narkotycznych, zawierają jednakże śladowe ilości (<0,2%) tetrahydrokanabinolu (THC), związku odurzającego i narkotycznego, działającego euforycznie i halucynogennie. Z tego powodu w Polsce obowiązują administracyjne ograniczenia uprawy konopi siewnych regulowane odpowiednimi przepisami (Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii). Na terenie kraju można uprawiać tylko konopie siewne z przeznaczeniem na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Uprawa innych gatunków konopi jest zabroniona! 

O zezwolenie na uprawę konopi włóknistych mogą ubiegać się przedsiębiorcy i osoby fizyczne (rolnicy), a jednym z warunków otrzymania pozwolenia jest niekaralność za przestępstwa lub wykroczenia. Wniosek o zezwolenie na wysiew konopi należy składać do urzędu miasta lub gminy, właściwego dla miejsca położenia upraw konopi. Rejonizację wysiewu tego gatunku regulują uchwały sejmiku województwa.
 
Uprawę konopi włóknistych można prowadzić tylko na określonej powierzchni, w wyznaczonych rejonach, na podstawie zezwolenia na uprawę, przy zastosowaniu materiału siewnego kategorii elitarny albo kategorii kwalifikowany. 
 
Należy również posiadać umowę kontraktacji, zawartą z podmiotem posiadającym zezwolenie na prowadzenie skupu konopi włóknistych lub zobowiązanie do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie. Nielegalna uprawa konopi włóknistych podlega karze grzywny! Za uprawę konopi włóknistych rolnicy mogą otrzymać dopłaty bezpośrednie w ramach PROW 2014-2020,  które w 2019 roku wynosiły 135,44 zł/ha.  


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Niższe ceny cukru na rynku krajowym

Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier maleje, przy czym z uwagi na ograniczenia związane z epidemią przełożyło się to na nieznaczna obniżkę cen.

Z kraju

Rosną ceny zbóż

W dniach od 13 do 20 września 2020 roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe obniżki dotknęły kukurydzy, a zwyżki pszenicę paszową. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna.

Z kraju

Stopa bezrobocia na niezmiennym poziomie

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w sierpniu bieżącego roku liczba osób bezrobotnych wyniosła 1,029 mln, a więc to tyle samo co miesiąc wcześniej.

Z kraju

Ceny rzepaku większe o 0,9%

W dniach od 13 do 20 września 2020 roku cena rzepaku zwiększyła się o 15 zł/t. Odnotowano wzrost cen śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4652/orange-3656781-1280_nmedium.jpg

UE tymczasowo zakazuje przywozu cytrusów z Argentyny

Unia Europejska tymczasowo zakazała importu cytryn i pomarańczy z Argentyny, aby zapobiec wprowadzeniu i rozprzestrzenianiu się czarnej plamy cytrusów w UE.

Owoce
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Krosno
wtorek, 29 Wrzesień 2020
14°C
11°C
min
17°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.