Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Korzyści z uprawy międzyplonów

Data2016-07-06 Ilość wyświetleń2849 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Międzyplony (poplony) są to rośliny wysiewane pomiędzy dwoma plonami głównymi z przeznaczeniem na zielonkę lub po przyoraniu na zielony nawóz. Dobór gatunków do wysiewu w międzyplonach jest uzależniony od ich przeznaczenia, terminu zbioru rośliny przedplonowej i wysiewu następczej, gatunków upraw oraz warunków glebowych panujących na polu. Wyróżniamy trzy rodzaje międzyplonów:

  • międzyplony ozime – wysiewane po zbiorze plonu głównego, a użytkowane wiosną następnego roku. W tej grupie najczęściej wysiewane są: rzepak ozimy, rzepik ozimy, żyto, mieszanki wyki ozimej z żytem lub trawami;
  • międzyplony ścierniskowe – wysiewane po zbiorze plonu głównego, a zbierane na zielonkę lub przyorywane na zielony nawóz jesienią tego samego roku. Dobór roślin do wysiewu w tych międzyplonach jest uzależniony od terminu zbioru plonu głównego. Im później zbierany jest plon główny, tym szybszym tempem wzrostu powinna odznaczać się roślina międzyplonowa. W poplonach ścierniskowych najczęściej, zwłaszcza na glebach lżejszych, wysiewane są: gorczyca biała i facelia błękitna, charakteryzujące się bardzo szybkim przyrostem biomasy. Po wcześnie zbieranych plonach głównych można wprowadzić rośliny strączkowe i słonecznik. Wartościowymi roślinami są również seradela, rzepa ścierniskowa, rzodkiew oleista i gryka. W poplonach ścierniskowych można wysiewać rośliny w siewie czystym lub w mieszankach, takich jak np.: łubin żółty + seradela; wyka ozima + łubin żółty; seradela + facelia; wyka jara + bobik + słonecznik; groch pastewny + słonecznik; groch pastewny + łubin wąskolistny;
  • wsiewki międzyplonowe to rośliny, które wiosną wysiewamy z rośliną uprawianą w plonie głównym lub wsiewamy w oziminę, a użytkujemy po zbiorze plonu głównego. Wsiewkami mogą być koniczyny, trawy, seradela.

Wysiew międzyplonów zalecany jest zwłaszcza w mało zróżnicowanych, wyspecjalizowanych zmianowaniach i uprawie roślin w monokulturze. W tych warunkach ich wszechstronne pozytywne działanie jest najbardziej widoczne i pożądane.

Wysiew międzyplonu to nic innego jak wprowadzenie do płodozmianu dodatkowego gatunku, który zwiększa zróżnicowanie wysiewanych roślin. Bioróżnorodność korzystnie wpływa na przywrócenie i utrzymanie w agroekosystemie równowagi biologicznej, stanowiącej podstawę stabilności środowiska naturalnego. Obecnie jednym z priorytetowych działań w zakresie rolnictwa jest właśnie przywrócenie agroekosystemom równowagi i trwałości, które zostały mocno zachwiane przez intensyfikację rolnictwa.

Funkcja fitosanitarna międzyplonów

Monokulturowa uprawa i mało zróżnicowane płodozmiany zawsze prowadzą do wzrostu występowania szkodników, chwastów oraz patogenów wywołujących choroby. Wysiew międzyplonów jest znakomitym urozmaiceniem struktury zasiewów. Wprowadzenie do zmianowania innego gatunku powoduje przerwanie cyklu rozwojowego wielu grzybów, bakterii, owadów i nicieni. Dzięki temu uprawa międzyplonów wpływa na poprawienie zdrowotności roślin następczych. Spośród gatunków międzyplonowych największe fitosanitarne oddziaływanie wykazuje gorczyca biała, która znacznie ogranicza występowanie chorób grzybowych pszenicy i jęczmienia. Ponadto rośliny międzyplonów są miejscem bytowania wielu pożytecznych organizmów, które są wrogami szkodników i organizmów chorobotwórczych roślin uprawnych i w naturalny sposób ograniczają występowanie patogenów w uprawach.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Zwyżki cen zbóż w skupie krajowym

W dniach od 5 do 11 kwietnia br. odnotowano wzrost większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie pszenica konsumpcyjna straciła na wartości.

Z kraju

Polski wywóz zbóż poza UE spowalnia

W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 103,58 tys. ton.

Z kraju

Spadek krajowej produkcji cukru

Warunki atmosferyczne w okresie wczesnej wiosny 2020 r. nie sprzyjały wschodom i wzrostowi roślin buraka cukrowego.

Z kraju

Rozpoczął się sezon truskawek

W tym tygodniu plantatorzy truskawek w Polsce zaczęli dostarczać pierwsze hurtowe partie tych owoców.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5080/rye-5282213-1280_nmedium.jpg

W skupie maleją jedynie ceny żyta

W dniach od 1 do 7 marca bieżącego odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie ceny żyta konsumpcyjnego zmalały.

Zboża
upload/nawozenie/12/kukurydza2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Siemiatycze
czwartek, 22 Kwiecień 2021
5°C
1°C
min
10°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.