Content

Porady ekspertów

Z kraju, Informacje, Warzywa

Małe zielone żniwa

Data2021-07-15 Ilość wyświetleń385 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Groszek gotowy do zbioru.
Groszek gotowy do zbioru.

Od początku lipca na Żuławach trwa zbiór groszku zielonego z przeznaczeniem „na puszki” lub do mrożenia. Zbiory rozpoczęły się od odmian wczesnych, które z reguły plonują nieco niżej, ale wg relacji rolników w tym roku nie jest najgorzej. Owszem w porównaniu rok/rok jest obniżka plonu o około 30%, ale biorąc pod uwagę, że opłacalność produkcji jest na poziomie 5-6 t/ha (przy korzystaniu z zewnętrznych technologii: nasiona, zbiór itp.) to osiągane w tym roku plony na poziomie 6,5-10 t/ha brutto nawet po potraceniach za zanieczyszczenia czy jakość powinny zapewniać zwrot inwestycji. Plantatorzy zgodnie twierdzą, że największym problemem w tym sezonie były bardzo wysokie temperatury podczas kwitnienia, przez co groszek kwitł krótko i intensywnie – w tym upatrywana jest główna przyczyna obniżki plonu.

Pogoda nie zawsze przeszkadza

Deszcz podczas żniw często stanowi duży problem – utrudnia zbiór, pogarsza jakość plonu. Jednak przy groszku zielonym opady wcale nie muszą przeszkadzać – wręcz przeciwnie. Decydujący wpływ na jakość plonu mają zanieczyszczenia i twardość nasion.

 
Przy temperaturach zbliżonych do 30°C groszek bardzo szybko twardnieje przez co traci na jakości. Wszelkie przestoje, czy to spowodowane awariami maszyn, czy … brakiem odbioru w przetwórni mogą zatrzymać zbiór na kilka godzin, a to już konkretne straty.
 

Dlatego opady deszczu, czy pochmurna pogoda nie tylko spowalniają twardnienie plonu na polu, ale też sprawiają, że nie trzeba robić częstych przerw na czyszczenie kombajnów bo zespół młócący nie brudzi się tak szybko i częściowo sam się oczyszcza. 

Przeładunek na polu oszczędza czas.
Przeładunek na polu oszczędza czas.
Teraz szybko do przetwórni.
Teraz szybko do przetwórni.

Organizacja pracy

Sam zbiór odbywa się również bardzo wolno, bo wydajność maszyn wynosi około 0,5-1 ha/h i często trwa 24 h/doba. Jest to niemałe wyzwanie dla każdego gospodarstwa, aby zapewnić ciągłość pracy ekipy na polu oraz zgrać się z harmonogramem odbioru groszku w przetwórni. 

Autor: Mariusz Motolko – Przedstawiciel Terenowy GA – Wschodnie Pomorskie, Warmińskomazurskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

W skupie jedynie za kukurydzę mniej o 2%

W dniach od 26 września do 3 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Z kraju

Wzrost cen owsa konsumpcyjnego o 7,4%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies konsumpcyjny, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

Z kraju

Wzrost cen rzepaku o 6,8%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 171 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Singapur pierwszy raz nie zaimportował niczego z Ukrainy

Singapur znacznie zmniejszył wielkość zakupu jabłek w 2021 roku, pomimo niższego dla nich poziomu cen. Po raz pierwszy w ciągu ostatnich lat Ukraina nie znalazła się wśród dostawców.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5389/paprika-3768053-1280_nmedium.jpg

Hiszpańscy plantatorzy ograniczają produkcję pomidorów na rzecz papryki

W związku z intensyfikacją konkurencji na europejskim rynku pomidorów, trudnościami pracowniczymi i stabilnymi cenami papryki hiszpańscy producenci warzyw szklarniowych przygotowują się do zmniejszenia powierzchni upraw pomidorów na rzecz papryki.

Warzywa
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Miechów
poniedziałek, 18 Październik 2021
7°C
6°C
min
8°C
max
0