Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Mniej znaczy więcej – Aronia


do ulubionych
z ulubionych

Aronia, która w swym wyglądzie przypomina jarzębinę, należy do rodziny różowatych (Rosaceae) i obejmuje 3 gatunki:
- aronia czarnoowocowa,
- aronia czerwona,
- aronia śliwo listna.
Te trzy odmiany występują w stanie dzikim min. w Kanadzie i USA. Niestety w uprawie w Polsce spotyka się wyłącznie aronię czarnoowocową (Aronia melanocarpa). Początkowo mówiąc o aronii podkreślano wyłącznie jej walory dekoracyjne. Z czasem dostrzeżono wiele innych jej zalet tj. wartości odżywcze i duża odporność na mróz.
Aronia jest stosunkowo łatwa do uprawy i nie wymaga intensywnego nawożenia. Jedyne co wymaga to miejsca nasłonecznione i wówczas najlepiej owocuje. Nie ma natomiast wymagań dotyczących rodzaju gleby. Plantacje towarowe zakłada się z reguły na słabych glebach (IV, V klasa). Na glebach żyznych krzewy tej rośliny rosną zbyt silnie, co utrudnia zbiór owoców.
Nawozy organiczne podaje się przed sadzeniem roślin. Nawożenie fosforem i potasem można zastosować w postaci Polifosek i Amofosek, Azot stosuje się w pierwszym roku w ilości 30–40 kg N/ha, w drugim można dawkę zwiększyć o 10–20 kg, preferowane nawozy azotowe to saletry takie jak Pulan czy ZAKsan czy saletrzaki jak Saletrzak 27 Standard oraz Salmag. Również będzie tutaj pasował RSM, który skupia w sobie 3 formy azotu i stosowany jest za pomocą belki herbicydowej. Nawozy w pierwszych latach stosuje się w rzędy. W kolejnych latach podaje się na całej powierzchni. Nawozy azotowe można wysiewać wiosną (jednorazowo) lub w dwóch dawkach. Pierwszą na przełomie marca i kwietnia, natomiast drugą na przełomie maja i czerwca. Standardowo na 1 ha wysiewa się 80–120 kg N, 100–120 kg P2O5, 100–150 kg K2O i 60–100 kg MgO.
Aronia jest krzewem, który przeważnie dorasta do 2m wysokości. Jej pędy są proste, pokryte małymi listkami, które na początku są zielone, błyszczące, później przebarwiają się na kolor brązowo czerwony nadając roślinie przepiękny wygląd.
Aronia najlepiej owocuje w wieku od 2 do 4 lat, następnie powinno się przeprowadzić „zabiegi odmładzające”. Aronię łatwo jest rozmnożyć z siewu nasion lub przez odkład poziomy. Na skalę masową aronię rozmnaża się z sadzonek zielonych lub przez kopczykowanie.
Owoce aronii są bardzo bogate min w witaminy C, P i inne związki biologicznie czynne tj. przyswajalne cukry, pektyny, liczne kwasy organiczne i sole mineralne łącznie z mikroelementami. Dzięki temu stanowią one cenny surowiec przetwórczy, poprawiający smak i wygląd. Dodatkową zaletą aronii jest to, iż jej owoce nie akumulują tak szkodliwych pierwiastków jakimi są kadm, arsen, ołów czy cyna. Owoce aronii nie zawierają również żadnych śladów pestycydów, gdyż zazwyczaj roślina ta nie wymaga oprysków przeciw chorobom czy szkodnikom. Dlatego często mówi się o tej roślinie, że jest proekologiczna. Aronia jest jednym z najzdrowszych owoców na świecie, a o Polsce śmiało można powiedzieć, że jest światowym gigantem pod względem jej uprawy. W naszym kraju uprawia się ok. 60 tys. ton rocznie, z czego 80% , w formie koncentratu idzie na export.
Mimo licznych walorów aronii w Polsce nadal jest mało znaną i niedocenianą rośliną, która zbyt rzadko trafia do naszego menu. Na szczęście wiedza na jej temat stale rośnie wśród konsumentów zarówno w kraju jak i na świecie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

W skupie więcej za kukurydzę
W dniach od 21 grudnia 2020 roku do 3 stycznia bieżącego odnotowano nieznaczne zmiany cen zbóż w skupie.

Zróżnicowanie cen cukru na rynku krajowym
Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier maleje, co przełożyło się to na nieznaczną obniżkę cen cukru paczkowanego.

Świeże maliny to najszybciej rozwijający się segment polskiego eksportu owoców
Jak wynika z danych, świeże maliny i jeżyny wykazały największy wzrost przychodów z polskiego eksportu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku i wyniósł 42% w porównaniu do 2019 roku, tym samym osiągając 23,4 mln USD.

Pszenica zyskuje na wartości
W dniach od 20 grudnia 2020 roku do 3 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Światowa produkcja winogron stołowych
Według Departamentu Rolnictwa USA (USDA) światowa produkcja winogron stołowych w sezonie 2020/2021 wyniesie 25,7 mln ton.

min
max