Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Mniej znaczy więcej – Chrzan


do ulubionych
z ulubionych

Chrzan (Cochlearia armoracia L.) pochodzi z południowo – wschodnich obszarów Europy, w Polsce był już znany w średniowieczu.
Chrzan to bylina. Posiada silnie rozwinięty korzeń główny, który stanowi część jadalną. Korzeń jest mięsisty i może osiągnąć średnicę 10 cm, pokryty jest żółtobiałą skórką. Miąższ jest biały, nieco włóknisty. Z upływem czasu korzenie drewnieją i nabierają bardziej ostrego smaku.
Chrzan dobrze rośnie i plonuje w klimacie naszego kraju. Na zimę nie wymaga okrycia. Część nadziemna wytrzymuje spadki temperatury do - 4°C. Chrzan ma bardzo wysokie wymagania wodne. W wyniku niedoborów wody korzenie stają się cienkie, rozgałęzione i zdrewniałe. Przy dużej zasobności w wodę korzenie gniją.
Pod uprawę chrzanu nadają się gleby żyzne ale niezbyt ciężkie, zasobne w wodę np. mady, lessy. Nieodpowiednie są gleby ciężkie gdyż na takich glebach korzenie będą niekształtne, łykowate i zdrewniałe i mają zbyt mało piekący smak.

Chrzan jako roślina wieloletnia zajmuje pole na rok, czasami dwa lata. Dobrym przedplonem są wszystkie rośliny rosnące na oborniku, wyjątek stanowią rośliny kapustne, które łączą z chrzanem wspólne choroby i szkodniki.
Pod uprawę chrzanu stosuje się jesienią obornik w dawce 30-50 t/ha. Nawożenie nawozami typu NPK również przeprowadza się jesienią i w zależności od zasobności gleby dawka powinna wynosić 150-200 kg/ha. Nawożenie azotem w dawce 150-200 kg N/ha. Dawka ta zazwyczaj jest dzielona. Połowę wysiewa się przed sadzeniem chrzanu, zaś resztę pogłównie do końca lipca. Na żyznych glebach możemy pominąć nawożenie obornikiem, zwiększając dawkę azotu do 300kg N/ha. Chrzan korzeni się dość głęboko i wymaga głębokiego spulchnienia gleby, nawet do 40 cm.
Chrzan rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie czyli za pomocą sadzonek korzeniowych które otrzymujemy z bocznych korzeni, wyrastających z korzenia głównego. W pierwszym roku uzyskuje się 2-3 sadzonki. Chrzan sadzi się jak najwcześniej wiosną, gdy tylko gleba przeschnie. Najpopularniejsze metody uprawy to na płask i na redlinach.
Zabiegi pielęgnacyjne polegają na usuwaniu chwastów, na które chrzan jest bardzo wrażliwy w początkowym okresie wzrostu. Częstym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie drobnych korzeni bocznych, pozostawiając 2-3 wyrastające na końcu korzenia głównego. Aby oczyścić korzenie należy odorać ziemię pługiem z jednej strony rzędu, wykonać zabieg pielęgnacyjny i ponownie nasypać ziemię. Podobnie przeprowadza się zbiór korzeni. Korzenie przechowuje się w kopcach. Korzenie układa się warstwami, przesypując wilgotną ziemią lub piaskiem.
Chrzan posiada charakterystyczny ostry smak, który powoduje zawartość izotiocyjanianu allilu. Związek powstaje w trakcie ucierania korzeni. Związek ten jest bardzo lotny dlatego z czasem ostrość maleje. Chrzan poza walorami smakowymi posiada dużą wartość odżywczą – białko, witamina C, kwas nikotynowy, sole mineralne.
Chrzan znajduje zastosowanie jako warzywo przyprawowe oraz środek konserwujący. Chrzan poszukiwany jest także w przemyśle farmaceutycznym, głównie jako składnik leków przeciwko schorzeniom wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

W Polsce podaż mandarynek wzrosła
W tym sezonie ze względu na pandemię i jej wpływ na handel, popyt na mandarynki był niższy niż oczekiwano. Ponadto podaż tych cytrusów w tym sezonie znacznie wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Stabilne ceny żyta w skupie
W dniach od 4 do 10 stycznia bieżącego odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie.

Owies tańszy o 5%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

W Polsce podaż mandarynek wzrosła
W tym sezonie ze względu na pandemię i jej wpływ na handel, popyt na mandarynki był niższy niż oczekiwano. Ponadto podaż tych cytrusów w tym sezonie znacznie wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

min
max