Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Mniej znaczy więcej – Drzewka Bożonarodzeniowe

Data2017-12-20 Ilość wyświetleń4584 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Drzewka  bożonarodzeniowe w oczekiwaniu na Święta.
Drzewka bożonarodzeniowe w oczekiwaniu na Święta.

Plantacja drzewek iglastych to biznes dla cierpliwych. Na pierwsze zyski trzeba czekać kilka lat. Uprawa żywych choinek trwa przeciętnie 8-10 lat, gdyż po tym czasie drzewo osiąga najbardziej pożądaną przez klientów wysokość około 2 m. Pierwsze zyski uzyskamy najwcześniej po 5-6 latach od zasadzenia drzewek.

Zanim jednak choinki trafią do mieszkań i domów przechodzą szereg zabiegów pielęgnacyjnych które są rozłożone w czasie. Zabiegi pielęgnacyjne powodują iż drzewko uzyskuje regularny, smukły kształt, gęste igły o intensywnie zielonym zabarwieniu.

Bardzo dobrym stanowiskiem do założenia plantacji drzewek są niewielkie wzniesienia o wystawie południowej, wschodniej bądź zachodniej. Do uprawy nadają się również tereny płaskie które z jednej strony przylegają do lasów lub innych zadrzewień. Jednakże ta lokalizacja niesie ze sobą ryzyko zniszczenia plantacji przez jelenie, sarny natomiast mniej przez dziki. Jelenie, sarny w okresie wiosennym ogryzają młode przyrosty a samce tych gatunków wycierają poroże, dziki natomiast poszukują intensywnie pędraków.
Plantacje drzewek bożonarodzeniowych wymagają gleb o klasie bonitacyjnej III-V. Zakładanie plantacji na glebach słabszych powoduje wydłużenie o 2 lata w uzyskaniu drzewka odpowiedniej jakości.

Przed założeniem plantacji glebę należy odpowiednio przygotować. Jesienią zaleca się wykonać głęboką orkę, wiosną zaś zespół uprawek, które ograniczą parowanie wody, zniszczą wschodzące chwasty a także wyrównają wierzchnią warstwę.

Sadzenie drzewek wykonuje się wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Stosując odpowiednią rozstawę wysadzamy młode siewki „pod szpadel” lub pod szparownik. Rozstawa sadzenia zależy od gatunku, wielkości i wieku siewek oraz sposobu prowadzenia plantacji. Plantacje prowadzone profesjonalnie, gdzie drzewka są formowane (prowadzenie przewodnika) i przycinane (cięcie pędów bocznych i zagęszczanie korony) można zastosować mniejszą rozstawę rzędów. W przypadku plantacji prowadzonych naturalnie, gdzie nie wykonuje się cięcia i formowania, rozstawa rzędów powinna być większa. Zmniejsza to jednak obsadę drzewek na jednostkę powierzchni i plon choinek. Na większych plantacjach należy dostosować rozstawę do posiadanych ciągników i maszyn.
 
Z uwagi na system korzeniowy świerków, który jest systemem wiązkowym, dość luźnym plantacje wymagają nawadniania w okresie intensywnego wzrostu czyli maj–sierpień. Jeżeli plantacja jest odchwaszczana, ziemia spulchniana regularnie wówczas nie ma konieczności nawadniania.
 
Nawożenie iglaków określa się na podstawie wyników badań gleby. Jeżeli gleby są kwaśne przed założeniem plantacji należy je zwapnować. Jeżeli gleba jest uboga w magnez należy wykonać wapnowanie wapnem magnezowym. Magnez zawarty w takim wapnie jest znacznie tańszy. Niedobór magnezu na igłach świerków charakteryzuje się żółtymi lub pomarańczowymi przebarwieniami wierzchołków igieł. Potrzeby nawozowe świerków na plantacjach przeznaczonych na choinki w stosunku azotu należy szacować na podstawie zawartości materii organicznej w glebie. Dawki weryfikuje się poprzez ocenianie siły wzrostu drzew oraz zawartością tego składnika w igłach. Zaleca się stosowanie nawozów azotowych Pulan, Zaksan, Saletrzaki, Pulrea. Niedobór azotu objawia się słabym wzrostem i bladozielonym zabarwieniem igieł, u świerków o stalowym igliwiu są one pożółknięte. Nadmiar azotu powoduje silne wydłużanie i deformację przewodnika, co za tym idzie negatywnie odbija się na jakości handlowej drzewek oraz wymaga dodatkowych nakładów na formowanie i palikowanie. Niedobór fosforu powoduje zahamowanie wzrostu pędów, zmniejszenie długości igieł oraz zmianę zabarwienia na szarozielone z odcieniem fioletowym u form o igłach pokrytych woskiem. Natomiast przy niedoborze potasu igły mają żółte wierzchołki, pędy słabo drewnieją co zwiększa podatność na uszkodzenia mrozowe. Aby uniknąć powyższych sytuacji zaleca się stosowanie przed wysadzeniem drzewek, nawozów wieloskładnikowych takich jak Polifoski, Amofoski, Polidap w połączeniu z solą potasową.

Na plantacji wykonuje się w każdym roku prowadzenia zabiegi cięcia (formowania) drzewek. Zabieg ten ma na celu ukształtowanie korony, kształtu i jej zagęszczenia i uformowanie prostego przewodnika. Decyduje to o powodzeniu uprawy i uzyskaniu maksymalnej liczby choinek w pierwszym wyborze jakościowym, za który można uzyskać najwyższą cenę. Cięcie jest również ważnym zabiegiem fitosanitarnym ponieważ w trakcie wykonywania tego zabiegu mamy możliwość dokładnej lustracji plantacji i wycinania pędów porażonych lub uszkodzonych przez patogeny chorobotwórcze.

Detaliczną sprzedaż choinek prowadzi się zwykle w ciągu dwóch tygodni przed świętami Bożego Narodzenia. Sprzedający powinni posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające legalne pochodzenie drzewka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Początek żniw to spadek cen zbóż w skupie

W dniach od 5 do 11 lipca br. odnotowano spadek większości cen zbóż na giełdach krajowych.

Z kraju

Stabilizacja cen zbóż na giełdach krajowych

W dniach od 5 do 11 lipca br. odnotowano stabilizację cen zbóż na giełdach krajowych.

Z kraju

Rzepak po 2497 zł/t

W dniach od 11 do 18 lipca bieżącego roku cena rzepaku wyniosła 2497 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Początek żniw w Polsce

Przelotne opady deszczu na sporym obszarze kraju, szczególnie pod koniec okresu wegetacji, przyczyniły się do opóźnienia dojrzewania zbóż i rzepaku, a w efekcie do późniejszego rozpoczęcia zbiorów.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5220/green-2551467-1280_nmedium.jpg

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Batorz
niedziela, 25 Lipiec 2021
22°C
16°C
min
28°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.