Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Mniej znaczy więcej - Facelia


do ulubionych
z ulubionych

Facelia błękitna to jedna z najbardziej cenionych roślin miododajnych. Jest to roślina jednoroczna z rodziny faceliowatych (Hydrophyllaceae). Łodygę facelia ma wzniesioną, która osiąga wysokość do około 70-80 cm. W płodozmianie spełnia rolę sanitarną i strukturotwórczą. Facelia nie ma dużych wymagań klimatycznych oraz glebowych. Jest odporna na przymrozki.
Dobrze również znosi krótkotrwałe ochłodzenie, nawet do -7°C. Doskonale nadaje się do uprawy na wszystkich typach gleb. Odstępstwo stanowią gleby bardzo lekkie, silnie kwaśne (minimalne pH 5,6-6) i podmokłe. Najlepszy do uprawy facelii jest kompleks żytni bardzo dobry i dobry. Kompleksy pszenne są zbyt żyzne i roślina ta rośnie na nich zbyt bujnie. W takich warunkach roślina dłużej kwitnie, przedłuża się dojrzewanie nasion, a rośliny często wylegają.
Facelię na nasiona zwykle uprawia się po zbożach, dobrym przedplonem są też okopowe po oborniku, natomiast gorszym kukurydza. W korzystnych warunkach facelia zakwita po około 6 tygodniach od zasiewu. Kwitnie od 4 do 5 tygodni. Kwiaty swoją barwą i aromatem wabią pszczoły, więc pszczelarze chętnie wywożą ule w pobliże faceliowych plantacji. Wydajność miodowa uzależniona jest przede wszystkim od jakości gleby i pory zasiewu. Najlepszy pożytek uzyskuje się z siewów wczesnowiosennych. Na 1 m2 uprawy może pracować do 30 pszczół, a z 1 ha plantacji facelii owady potrafią wyprodukować od 300 do nawet 1100 kg jasnozłocistego miodu. Natomiast wydajność pyłkowa wynosi średnio około 150-200 kg.

W uprawie facelii przeznaczonej na nasiona należy uważać na nawożenie azotowe. Przedawkowanie azotu może powodować wyleganie roślin, ale przede wszystkim słabe kwitnienie i nektarowanie, które skutkuje brakiem miodu dla pszczelarza.
Dawka azotu powinna wynosić około 40-80 kg/ha a uzależniona jest od zasobności gleby. Jeżeli dawka nie przekracza 50 kg/ha, stosuje się ją w całości przedsiewnie. Przy wyższym nawożeniu pierwszą część azotu daje się przedsiewnie, a drugą – dwa do trzech tygodni po wschodach, gdy rośliny osiągną około 10 cm wzrostu. Zbioru dokonuje się gdy zaczynają pękać torebki nasienne w dolnej części kwiatostanów. W celu równomiernego dojrzewania plantacji można zastosować desykację. Zbiór prowadzi się jednoetapowo kombajnem.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Na krajowych giełdach utrzymuje się stabilizacja cen żyta
W dniach od 21 grudnia 2020 roku do 3 stycznia br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta pozostała niezmienna.

W skupie więcej za kukurydzę
W dniach od 21 grudnia 2020 roku do 3 stycznia bieżącego odnotowano nieznaczne zmiany cen zbóż w skupie.

Świeże maliny to najszybciej rozwijający się segment polskiego eksportu owoców
Jak wynika z danych, świeże maliny i jeżyny wykazały największy wzrost przychodów z polskiego eksportu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku i wyniósł 42% w porównaniu do 2019 roku, tym samym osiągając 23,4 mln USD.

Rzepak drożeje o 1,2%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Rzepak drożeje o 0,2%
W dniach od 30 listopada do 6 grudnia 2020 roku cena rzepaku zwiększyła się o 3 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost ceny oleju rzepakowego rafinowanego.

min
max