Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Mniej znaczy więcej – Fenkuł

Data2017-11-14 Ilość wyświetleń2012 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Fenkuły najlepiej spożywać zaraz po zbiorze.
Fenkuły najlepiej spożywać zaraz po zbiorze.

KOPER WŁOSKI, Foeniculum Capillaceum Gilib.

Rodzina: Baldaszkowate, Umbelliferae

Charakterystyka botaniczna

Koper włoski jest rośliną dwuletnią w naszych warunkach klimatycznych, rzadziej trzyletnią. Rozetę liści odziomkowych wytwarza w pierwszym roku wegetacji. Natomiast w drugim roku tworzy żeberkowaną łodygę, pokrytą sinawym nalotem, wysoką na 1,8 m. Liście o ogonkach pochwiasto otaczających łodygę, są trzykrotnie pierzaste o odcinkach nitkowatych.

Niepozorne, drobne, żółte kwiaty zebrane są w liczne baldachy złożone znajdujące się na szczytach pędów. Kwitnie od lipca do września. Owoc to rozłupka składająca się z dwóch żeberkowanych, podłużnych niełupek. System korzeniowy jest bardzo dobrze rozwinięty z mięsistym, białym, wrzecionowatym korzeniem głównym.

Wymagania klimatyczne i glebowe

Koper włoski prawdopodobnie pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego oraz Azji Mniejszej. Uprawiany jest w wielu kraju Ameryki Północnej, Azji, Afryki oraz Europy. Jest to roślina klimatu ciepłego więc wymaga stanowisk ciepłych, dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Gleba powinna być żyzna, zasobna w próchnicę, przepuszczalna, o odczynie zasadowym. Najbardziej odpowiednie gleby pod uprawę kopru są lessy, piaski gliniaste oraz rędziny. W Polsce udaję się w rejonach gdzie nie jest narażona na ostre, przede wszystkim na bezśnieżne zimy będące przyczyną wymarzania plantacji. 

Zasady upraw

Bardzo dobrymi przedplonami dla uprawy kopru włoskiego są rzepaki lub okopowe uprawiane na oborniku. Jesienią plantacja powinna być zwapnowana w ilości 2-3 t/ha. Następnie powinna być wykonana orka zimowa. Wiosną włókuje się pole oraz bronuje. Na każdy ha powinny być wysiewane nawozy mineralne w odpowiednich dawkach: N 50-60 kg/ha, P₂O₅ -50-80 kg/ha, K₂O – 80-100 kg/ha. Nawozy fosforowo potasowe, najlepiej w postaci Polifosek czy Amofosek, wprowadza się w całości przed siewem. Ze względu na prawie dwukrotnie większe pobieranie fosforu do potasu (P:K), zaleca się stosować nawozy o szerszym stosunku P:K czyli: Polifoska 5, Polifoska 6, Amofoska 4-12-20. Nawozy azotowe dzieli się na dwie dawki, pierwsza przedsiewna, druga w fazie wiązania zgrubień. Wskazane jest tutaj nawożenie pogłówne Pulanem, ZAKsanem, Salmagiem czy Saletrzakiem 27 Standard. W trakcie wegetacji, w miarę potrzeby można rośliny dwukrotnie dokarmiać dolistnie, nie zapominajmy w tym przypadku o Pulrea oraz mocznik.pl.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Spadek cen rzepaku i produktów jego przerobu

W dniach od 6 do 13 września 2020 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 4 zł/t. Odnotowano spadek cen śruty rzepakowej, oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Jęczmień konsumpcyjny droższy o 4,4%

W dniach od 30 sierpnia do 6 września 2020 roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień konsumpcyjny, a obniżki owies paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Z kraju

W skupie wzrost cen zbóż

W dniach od 31 sierpnia do 6 września 2020 roku wzrosły cen zbóż w skupie.

Z kraju

Segment Agro Grupy Azoty z nową koncepcją komunikacji

Grupa Azoty – jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie – wdraża nowy system komunikacji dla segmentu Agro. Celem rebrandingu jest stworzenie spójnej wizerunkowo, nowoczesnej i rozpoznawalnej marki produktów, nawiązującej jednocześnie do wyzwań, jakie stawia przed rolnictwem Europejski Zielony Ład. Prowadzone działania to kolejny etap w procesie integracji biznesowej spółek z Grupy Azoty.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4600/img-20190710-072414_nmedium.jpg

Niższa o 30 mln ton prognoza zbiorów zbóż na świecie

Według USDA, globalne zbiory zbóż, ale z wykluczeniem ryżu w bieżącym sezonie mogą osiągnąć poziom 2 228 mln ton, a więc wyższy o 2,6% niż w bardzo dobrym poprzednim sezonie i o 2,4% niż w dotychczas rekordowym sezonie 2016/2017. Będzie to poziom również większy od światowego zużycia ocenianego na 2 207 mln ton.

Zboża
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Mircze
piątek, 18 Wrzesień 2020
11°C
6°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.