Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Mniej znaczy więcej – Fenkuł


do ulubionych
z ulubionych

KOPER WŁOSKI, Foeniculum Capillaceum Gilib.
Rodzina: Baldaszkowate, Umbelliferae
Charakterystyka botaniczna
Koper włoski jest rośliną dwuletnią w naszych warunkach klimatycznych, rzadziej trzyletnią. Rozetę liści odziomkowych wytwarza w pierwszym roku wegetacji. Natomiast w drugim roku tworzy żeberkowaną łodygę, pokrytą sinawym nalotem, wysoką na 1,8 m. Liście o ogonkach pochwiasto otaczających łodygę, są trzykrotnie pierzaste o odcinkach nitkowatych.
Niepozorne, drobne, żółte kwiaty zebrane są w liczne baldachy złożone znajdujące się na szczytach pędów. Kwitnie od lipca do września. Owoc to rozłupka składająca się z dwóch żeberkowanych, podłużnych niełupek. System korzeniowy jest bardzo dobrze rozwinięty z mięsistym, białym, wrzecionowatym korzeniem głównym.
Wymagania klimatyczne i glebowe
Koper włoski prawdopodobnie pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego oraz Azji Mniejszej. Uprawiany jest w wielu kraju Ameryki Północnej, Azji, Afryki oraz Europy. Jest to roślina klimatu ciepłego więc wymaga stanowisk ciepłych, dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Gleba powinna być żyzna, zasobna w próchnicę, przepuszczalna, o odczynie zasadowym. Najbardziej odpowiednie gleby pod uprawę kopru są lessy, piaski gliniaste oraz rędziny. W Polsce udaję się w rejonach gdzie nie jest narażona na ostre, przede wszystkim na bezśnieżne zimy będące przyczyną wymarzania plantacji.
Zasady upraw
Bardzo dobrymi przedplonami dla uprawy kopru włoskiego są rzepaki lub okopowe uprawiane na oborniku. Jesienią plantacja powinna być zwapnowana w ilości 2-3 t/ha. Następnie powinna być wykonana orka zimowa. Wiosną włókuje się pole oraz bronuje. Na każdy ha powinny być wysiewane nawozy mineralne w odpowiednich dawkach: N 50-60 kg/ha, P₂O₅ -50-80 kg/ha, K₂O – 80-100 kg/ha. Nawozy fosforowo potasowe, najlepiej w postaci Polifosek czy Amofosek, wprowadza się w całości przed siewem. Ze względu na prawie dwukrotnie większe pobieranie fosforu do potasu (P:K), zaleca się stosować nawozy o szerszym stosunku P:K czyli: Polifoska 5, Polifoska 6, Amofoska 4-12-20. Nawozy azotowe dzieli się na dwie dawki, pierwsza przedsiewna, druga w fazie wiązania zgrubień. Wskazane jest tutaj nawożenie pogłówne Pulanem, ZAKsanem, Salmagiem czy Saletrzakiem 27 Standard. W trakcie wegetacji, w miarę potrzeby można rośliny dwukrotnie dokarmiać dolistnie, nie zapominajmy w tym przypadku o Pulrea oraz mocznik.pl.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Wyższa cena kukurydzy
W dniach od 7 do 14 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły kukurydzę, a spadki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica.

Styczniowe trendy cen zbóż
Według GUS, w styczniu 2021 r. ograniczenie podaży zboża, a szczególnie kukurydzy, stymulował ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Dalszy wzrost ceny zbóż w skupie
W dniach od 8 do 14 lutego bieżącego odnotowano dalszy wzrost cen zbóż w skupie.

Minimalna obniżka ceny pszenicy w skupie
W dniach od 1 do 7 lutego bieżącego odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie cena pszenicy zmalała.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wyższa cena kukurydzy
W dniach od 7 do 14 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły kukurydzę, a spadki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica.

min
max