Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny, Warzywa
Mniej znaczy więcej – Kapusta brukselska


do ulubionych
z ulubionych

Kapusta brukselska (Brassica oleacera L. var. gemmifera) potocznie nazywana brukselką, jest rośliną dwuletnią. Należy do rodziny krzyżowych (Cruciferae), gatunku kapusta warzywna. Posiada głęboko sięgający system korzeniowy. W pierwszym roku uprawy tworzy łodygę, która osiąga wysokość od 50 do 100 cm. Łodyga jest gruba i silnie ulistniona. W kątach liści ułożonych spiralnie na łodydze wyrastają silnie skrócone, ulistnione pędy boczne. Pędy nazywane są główkami a liczba ich wynosi 40-60 sztuk na roślinie. W drugim roku wegetacji roślina zakwita. Pędy kwiatostanowe wyrastają z pędów bocznych.
Kapusta brukselska jest najbardziej z kapustnych wytrzymała na niskie temperatury. Znosi przymrozki do -12°C. Może wielokrotnie zamarzać i odmarzać nie tracąc przy tym wartości odżywczych. Po przemarznięciu jej walory smakowe są większe, spada jednak zawartość witaminy C.
Roślina wymaga bardzo dużej wilgotności gleby, powietrza w okresie jesiennym, kiedy tworzą się główki. Wymaga również dużego nasłonecznienia, dlatego wybierając pole zwróćmy uwagę czy jest w pełni nasłonecznione. Wymagania glebowe w porównaniu do innych kapustnych ma mniejsze. Doskonale rośnie na glebach lżejszych, mniej żyznych. Nie zaleca się uprawy na glebach torfowych, gdyż zawiązuje główki luźniejsze a to obniża wartość rynkową surowca.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Wyższe ceny pszenicy i kukurydzy
W dniach od 8 do 15 kwietnia 2018 roku zaobserwowano zwyżkę cen większości polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies konsumpcyjny i pszenicę paszową konsumpcyjną, a spadki – jęczmień konsumpcyjny. Nieznacznie podrożała za to pszenica konsumpcyjna i kukurydza.

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2018
Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2018 roku nadal odznaczały się w saletrzaku, niższe były ceny azotu w saletrze amonowej, a najmniejsze w moczniku.

Większy import rzepaku i oleju rzepakowego
Drugi miesiąc bieżącego roku obfitował w jeszcze większy przywóz nasion rzepaku i oleju rzepakowego niż początek roku.

Ułatwienia w dywersyfikacji upraw
W okresie od sierpnia do października roku minionego miały miejsce ulewne deszcze, co spowodowało zniszczenie upraw roślin ozimych lub uniemożliwienie ich zasiewów.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wzrostowy ruch cen zbóż na giełdach światowych
Luty bieżącego roku obfitował w podwyżki cen, przez co Index cen GOI w skali miesiąca wzrósł o 4,8 pkt. proc., tj. więcej o 3,6 pkt. proc. niż w poprzednim miesiącu.

min
max