Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny, Warzywa
Mniej znaczy więcej – Kapusta brukselska


do ulubionych
z ulubionych

Kapusta brukselska (Brassica oleacera L. var. gemmifera) potocznie nazywana brukselką, jest rośliną dwuletnią. Należy do rodziny krzyżowych (Cruciferae), gatunku kapusta warzywna. Posiada głęboko sięgający system korzeniowy. W pierwszym roku uprawy tworzy łodygę, która osiąga wysokość od 50 do 100 cm. Łodyga jest gruba i silnie ulistniona. W kątach liści ułożonych spiralnie na łodydze wyrastają silnie skrócone, ulistnione pędy boczne. Pędy nazywane są główkami a liczba ich wynosi 40-60 sztuk na roślinie. W drugim roku wegetacji roślina zakwita. Pędy kwiatostanowe wyrastają z pędów bocznych.
Kapusta brukselska jest najbardziej z kapustnych wytrzymała na niskie temperatury. Znosi przymrozki do -12°C. Może wielokrotnie zamarzać i odmarzać nie tracąc przy tym wartości odżywczych. Po przemarznięciu jej walory smakowe są większe, spada jednak zawartość witaminy C.
Roślina wymaga bardzo dużej wilgotności gleby, powietrza w okresie jesiennym, kiedy tworzą się główki. Wymaga również dużego nasłonecznienia, dlatego wybierając pole zwróćmy uwagę czy jest w pełni nasłonecznione. Wymagania glebowe w porównaniu do innych kapustnych ma mniejsze. Doskonale rośnie na glebach lżejszych, mniej żyznych. Nie zaleca się uprawy na glebach torfowych, gdyż zawiązuje główki luźniejsze a to obniża wartość rynkową surowca.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Rekordowy eksport pszenicy
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 213,20 tys. ton i stanowił 33,3% wysyłki unijnego zboża.

Mniejsze ceny paczkowanego cukru
Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier maleje, co przełożyło się to na nieznaczną obniżkę cen cukru paczkowanego.

Jęczmień browarniany traci na wartości
W dniach od 21 do 28 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły żyto konsumpcyjne, a spadki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2021
Z dniem 1 marca bieżącego roku świadczenia emerytalno-rentowe zwiększą się przynajmniej o 50 zł, a więc wskaźnik waloryzacji wynosi 104,24%.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Ceny rzepaku większe o 1%
W dniach od 17 do 24 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 18 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek ceny oleju rzepakowego rafinowanego.

min
max