Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Mniej znaczy więcej – Mięta pieprzowa

Data2018-07-09 Ilość wyświetleń963 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Mięta to bogate źródło witaminy A oraz witaminy B3.
Mięta to bogate źródło witaminy A oraz witaminy B3.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) to powszechnie występująca roślina w krajach Europy, Azji, Australii i Ameryki Północnej. Jest byliną która osiąga wysokość do 60-80 cm. Wytwarza bardzo liczne rozłogi nadziemne i podziemne, które przy zetknięciu z ziemią bardzo łatwo ukorzeniają się. System korzeniowy rośliny jest płytki i słabo rozwinięty. Liście rośliny są kształtu podłużnie jajowatego o nierówno piłkowanym brzegu, zaostrzone. Kwiaty mięty są barwy różowofioletowej, zebrane na wierzchołku pędu. Mięta bardzo rzadko tworzy owoce.

Mięta jest rośliną odporną na spadki temperatur ale utrzymujące się temperatury poniżej -15 przy braku okrywy śnieżnej powodują, że roślina przemarza. Pod uprawę mięty doskonale nadają się gleby ciepłe, o dużej wilgotności, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Pod uprawę mięty nadają się stanowiska po okopowych po oborniku, po rzepaku lub warzywach. Podstawowym zabiegiem przed uprawą mięty jest głęboka orka jesienią.

Mięta jest rośliną o dużych wymaganiach pokarmowych. Doskonałym nawozem organicznym do zastosowanie w uprawie będzie obornik, kompost lub nawozy zielone. Kompost może być stosowany przez cały okres wegetacyjny, zimą będzie chronił roślinę przed wymarznięciem. Dodatkowo w uprawie mięty stosuje się nawozy mineralne. W sezonie wegetacyjnym mięta wykazuje zapotrzebowanie na azot w ilości 50-120 kg/ha, fosfor 40-60 kg/ha, potas 120-140 kg/ha. Nawozy wieloskładnikowe stosuje się przed założeniem plantacji a w kolejnych latach uprawy wczesną wiosną. Nawozy azotowe stosuje się w trzech dawkach czyli przed sadzeniem, po przyjęciu sadzonek i pierwszym zbiorze liści. Mięta pieprzowa preferuje wilgotne gleby o pH w granicach 6-7.

Miętę rozmnaża się z sadzonek wegetatywnych, którymi są ukorzenione rozłogi podziemne. Sadzonki pozyskuje się z matecznika. Sadzonki wykopywane są na przełomie sierpnia i września lub wczesną wiosną. Pozyskane sadzonki wysadza się na przygotowane wcześniej pole w rzędach co 40 cm. Pielęgnacja plantacji polega na regularnym odchwaszczaniu. Plantacje użytkowne dłużej niż rok zaleca się jesienią obredlić w celu zwiększenia mrozoodporności.

Zbiory ziela lub liści rozpoczynają się na przełomie czerwca i lipca. Jest to czas kiedy pojawiają się pierwsze kwiatostany. Kolejne zbiory przeprowadza się systematycznie w miarę rozwoju liści i rozrastania się rośliny. Ziele zbiera się kosiarką, zaś liście ręcznie. Następnie zebrany surowiec poddawany jest suszeniu w specjalnie przystosowanych suszarniach.

Najpopularniejszą zaletą mięty jest jej dobroczynny wpływ na podrażniony żołądek. Pomaga w leczeniu zaburzeń trawienia i ich objawów, takich jak wzdęcia i zaparcia. Olejek eteryczny stosowany jest przede wszystkim w dolegliwościach ze strony układu oddechowego, najczęściej w formie inhalacji i maści. Wyciąg z mięty łagodzi bóle głowy. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Olejek miętowy wykorzystywany jest nie tylko w medycynie, ale również w kosmetyce. Wiele kremów zawiera w składzie olejek miętowy, po zastosowaniu których odczuwa się przyjemny chłód i odświeżenie.

Mięta jest jedną z najbardziej znanych przypraw, jako dodatek do sosów, farszów, sałatek. Nadaje potrawom, napojom charakterystyczny zapach i smak. Szczególnie w upalne dni woda z listkami mięty skutecznie gasi pragnienie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Polska jest drugim co do wielkości europejskim producentem malin

Polska jest drugim co do wielkości producentem malin w Europie i piątym na świecie po Rosji, Meksyku, Serbii i Stanach Zjednoczonych.

Z kraju

Wzrost cen kukurydzy w skupie

W dniach od 1 do 7 lipca 2019 roku zaobserwowano wzrost cen kukurydzy w skupie.

Z kraju

Jęczmień browarniany tańszy aż o 30,7%

W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2019 roku odnotowano zniżki cen większości polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły jęczmień browarniany, a wzrosty żyto konsumpcyjne. Za to obniżkę cen odnotowała kukurydza i pszenica.

Z kraju

Wyraźne wzrosty cen nawozów mineralnych

Na rynku krajowym od września 2018 roku notuje się regularny wzrost cen nawozów mineralnych.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/3750/maize-264520-1280_nmedium.jpg

W skupie tanieje pszenica i kukurydza

W dniach od 13 do 19 maja 2019 roku zaobserwowano spadek większości cen zbóż w skupie.

Zboża
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Busko-Zdrój
środa, 5 Czerwiec 2019
20°C
14°C
min
26°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.