Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Mniej znaczy więcej – Mięta pieprzowa

Data2018-07-09 Ilość wyświetleń432 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Mięta to bogate źródło witaminy A oraz witaminy B3.
Mięta to bogate źródło witaminy A oraz witaminy B3.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) to powszechnie występująca roślina w krajach Europy, Azji, Australii i Ameryki Północnej. Jest byliną która osiąga wysokość do 60-80 cm. Wytwarza bardzo liczne rozłogi nadziemne i podziemne, które przy zetknięciu z ziemią bardzo łatwo ukorzeniają się. System korzeniowy rośliny jest płytki i słabo rozwinięty. Liście rośliny są kształtu podłużnie jajowatego o nierówno piłkowanym brzegu, zaostrzone. Kwiaty mięty są barwy różowofioletowej, zebrane na wierzchołku pędu. Mięta bardzo rzadko tworzy owoce.

Mięta jest rośliną odporną na spadki temperatur ale utrzymujące się temperatury poniżej -15 przy braku okrywy śnieżnej powodują, że roślina przemarza. Pod uprawę mięty doskonale nadają się gleby ciepłe, o dużej wilgotności, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Pod uprawę mięty nadają się stanowiska po okopowych po oborniku, po rzepaku lub warzywach. Podstawowym zabiegiem przed uprawą mięty jest głęboka orka jesienią.

Mięta jest rośliną o dużych wymaganiach pokarmowych. Doskonałym nawozem organicznym do zastosowanie w uprawie będzie obornik, kompost lub nawozy zielone. Kompost może być stosowany przez cały okres wegetacyjny, zimą będzie chronił roślinę przed wymarznięciem. Dodatkowo w uprawie mięty stosuje się nawozy mineralne. W sezonie wegetacyjnym mięta wykazuje zapotrzebowanie na azot w ilości 50-120 kg/ha, fosfor 40-60 kg/ha, potas 120-140 kg/ha. Nawozy wieloskładnikowe stosuje się przed założeniem plantacji a w kolejnych latach uprawy wczesną wiosną. Nawozy azotowe stosuje się w trzech dawkach czyli przed sadzeniem, po przyjęciu sadzonek i pierwszym zbiorze liści. Mięta pieprzowa preferuje wilgotne gleby o pH w granicach 6-7.

Miętę rozmnaża się z sadzonek wegetatywnych, którymi są ukorzenione rozłogi podziemne. Sadzonki pozyskuje się z matecznika. Sadzonki wykopywane są na przełomie sierpnia i września lub wczesną wiosną. Pozyskane sadzonki wysadza się na przygotowane wcześniej pole w rzędach co 40 cm. Pielęgnacja plantacji polega na regularnym odchwaszczaniu. Plantacje użytkowne dłużej niż rok zaleca się jesienią obredlić w celu zwiększenia mrozoodporności.

Zbiory ziela lub liści rozpoczynają się na przełomie czerwca i lipca. Jest to czas kiedy pojawiają się pierwsze kwiatostany. Kolejne zbiory przeprowadza się systematycznie w miarę rozwoju liści i rozrastania się rośliny. Ziele zbiera się kosiarką, zaś liście ręcznie. Następnie zebrany surowiec poddawany jest suszeniu w specjalnie przystosowanych suszarniach.

Najpopularniejszą zaletą mięty jest jej dobroczynny wpływ na podrażniony żołądek. Pomaga w leczeniu zaburzeń trawienia i ich objawów, takich jak wzdęcia i zaparcia. Olejek eteryczny stosowany jest przede wszystkim w dolegliwościach ze strony układu oddechowego, najczęściej w formie inhalacji i maści. Wyciąg z mięty łagodzi bóle głowy. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Olejek miętowy wykorzystywany jest nie tylko w medycynie, ale również w kosmetyce. Wiele kremów zawiera w składzie olejek miętowy, po zastosowaniu których odczuwa się przyjemny chłód i odświeżenie.

Mięta jest jedną z najbardziej znanych przypraw, jako dodatek do sosów, farszów, sałatek. Nadaje potrawom, napojom charakterystyczny zapach i smak. Szczególnie w upalne dni woda z listkami mięty skutecznie gasi pragnienie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Spadek cen owsa paszowego

W dniach od 25 listopada do 2 grudnia 2018 roku odnotowano spadek cen większości polskich zbóż. W tym największe zniżki dotknęły – owsa paszowego, a wzrosty – owsa konsumpcyjnego i jęczmienia browarnianego. Nieznacznie potaniała pszenica konsumpcyjna i kukurydza, a także podrożała pszenica paszowa.

Z kraju

Spadła liczba pożarów upraw rolnych

Ostatnimi laty główną przyczyną wysokiej liczby pożarów są przede wszystkim ekstremalne warunku meteorologiczne jak ciepłe i bezśnieżne zimy, niedobór opadów, susza, ocieplenie się klimatu oraz nieodpowiedzialność człowieka zwłaszcza w przypadku wypalania traw.

Z kraju

Koniunktura w rolnictwie ulega dalszemu pogorszeniu

IV kwartał bieżącego roku odznaczył się pogorszeniem się koniunktury w polskim rolnictwie, przy czym wartość wskaźnika koniunktury w rolnictwie IRG SGH (IRGAGR) zmniejszyła się o 6,6% z -2,7 pkt do -9,3 pkt.

Z kraju

Stopa bezrobocia na poziomie 5,8%

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w listopadzie bieżącego roku stopa bezrobocia wyniosła 5,8%, a więc to więcej o 0,1% niż miesiąc wcześniej.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/3315/soil-766281-1280_nmedium.jpg

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w III kwartale 2018

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w II kwartale 2018 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, niższe były ceny azotu w saletrze amonowej, a najmniejsze w moczniku.

Nawozy
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Trojanów
wtorek, 11 Grudzień 2018
2°C
1°C
min
3°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.

0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
Nie, dziękuję