Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Mniej znaczy więcej – Mięta pieprzowa

Data2018-07-09 Ilość wyświetleń3233 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Mięta to bogate źródło witaminy A oraz witaminy B3.
Mięta to bogate źródło witaminy A oraz witaminy B3.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) to powszechnie występująca roślina w krajach Europy, Azji, Australii i Ameryki Północnej. Jest byliną która osiąga wysokość do 60-80 cm. Wytwarza bardzo liczne rozłogi nadziemne i podziemne, które przy zetknięciu z ziemią bardzo łatwo ukorzeniają się. System korzeniowy rośliny jest płytki i słabo rozwinięty. Liście rośliny są kształtu podłużnie jajowatego o nierówno piłkowanym brzegu, zaostrzone. Kwiaty mięty są barwy różowofioletowej, zebrane na wierzchołku pędu. Mięta bardzo rzadko tworzy owoce.

Mięta jest rośliną odporną na spadki temperatur ale utrzymujące się temperatury poniżej -15 przy braku okrywy śnieżnej powodują, że roślina przemarza. Pod uprawę mięty doskonale nadają się gleby ciepłe, o dużej wilgotności, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Pod uprawę mięty nadają się stanowiska po okopowych po oborniku, po rzepaku lub warzywach. Podstawowym zabiegiem przed uprawą mięty jest głęboka orka jesienią.

Mięta jest rośliną o dużych wymaganiach pokarmowych. Doskonałym nawozem organicznym do zastosowanie w uprawie będzie obornik, kompost lub nawozy zielone. Kompost może być stosowany przez cały okres wegetacyjny, zimą będzie chronił roślinę przed wymarznięciem. Dodatkowo w uprawie mięty stosuje się nawozy mineralne. W sezonie wegetacyjnym mięta wykazuje zapotrzebowanie na azot w ilości 50-120 kg/ha, fosfor 40-60 kg/ha, potas 120-140 kg/ha. Nawozy wieloskładnikowe stosuje się przed założeniem plantacji a w kolejnych latach uprawy wczesną wiosną. Nawozy azotowe stosuje się w trzech dawkach czyli przed sadzeniem, po przyjęciu sadzonek i pierwszym zbiorze liści. Mięta pieprzowa preferuje wilgotne gleby o pH w granicach 6-7.

Miętę rozmnaża się z sadzonek wegetatywnych, którymi są ukorzenione rozłogi podziemne. Sadzonki pozyskuje się z matecznika. Sadzonki wykopywane są na przełomie sierpnia i września lub wczesną wiosną. Pozyskane sadzonki wysadza się na przygotowane wcześniej pole w rzędach co 40 cm. Pielęgnacja plantacji polega na regularnym odchwaszczaniu. Plantacje użytkowne dłużej niż rok zaleca się jesienią obredlić w celu zwiększenia mrozoodporności.

Zbiory ziela lub liści rozpoczynają się na przełomie czerwca i lipca. Jest to czas kiedy pojawiają się pierwsze kwiatostany. Kolejne zbiory przeprowadza się systematycznie w miarę rozwoju liści i rozrastania się rośliny. Ziele zbiera się kosiarką, zaś liście ręcznie. Następnie zebrany surowiec poddawany jest suszeniu w specjalnie przystosowanych suszarniach.

Najpopularniejszą zaletą mięty jest jej dobroczynny wpływ na podrażniony żołądek. Pomaga w leczeniu zaburzeń trawienia i ich objawów, takich jak wzdęcia i zaparcia. Olejek eteryczny stosowany jest przede wszystkim w dolegliwościach ze strony układu oddechowego, najczęściej w formie inhalacji i maści. Wyciąg z mięty łagodzi bóle głowy. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Olejek miętowy wykorzystywany jest nie tylko w medycynie, ale również w kosmetyce. Wiele kremów zawiera w składzie olejek miętowy, po zastosowaniu których odczuwa się przyjemny chłód i odświeżenie.

Mięta jest jedną z najbardziej znanych przypraw, jako dodatek do sosów, farszów, sałatek. Nadaje potrawom, napojom charakterystyczny zapach i smak. Szczególnie w upalne dni woda z listkami mięty skutecznie gasi pragnienie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Rzepak droższy o 8,8%

W dniach od 25 kwietnia do 2 maja bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 176 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Spadek cen żyta konsumpcyjnego o 5,8%

W dniach od 25 kwietnia do 2 maja bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły żyto konsumpcyjne, a zwyżki kukurydzę. Również tańsza była w tym czasie pszenica paszowa, a droższa pszenica konsumpcyjna.

Z kraju

Zwyżka podaży zbóż do skupu krajowego

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez KOWR, w Polsce w marcu bieżącego roku skup zbóż wyniósł 728 tys. ton, a więc był większy niż miesiąc wcześniej o 10% i o 16% niż przed rokiem.

Z kraju

Zboża ozime przezimowały podobnie jak rok temu

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez GUS, uprawy ozime w całym kraju przezimowały podobnie jak w roku wcześniejszym, czyli niemal bez strat, przy dobrej ocenie ich stanu.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5080/rye-5282213-1280_nmedium.jpg

W skupie maleją jedynie ceny żyta

W dniach od 1 do 7 marca bieżącego odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie ceny żyta konsumpcyjnego zmalały.

Zboża
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Zbuczyn
niedziela, 9 Maj 2021
9°C
2°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.