Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny, Warzywa

Mniej znaczy więcej – Seler korzeniowy

Data2017-10-13 Ilość wyświetleń7501 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Seler - korzenie spichrzowe.
Seler - korzenie spichrzowe.

Seler korzeniowy (Apium graveolens L. var. rapaceum) jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku uprawy seler wytwarza rozetę gładkich, błyszczących liści oraz kulisty korzeń spichrzowy. Skórka korzenia zabarwiona jest zwykle na szary kolor, zaś miąższ jest koloru od białego do kremowego. W drugim roku uprawy wyrastają silnie rozgałęzione pędy kwiatostanowe, które są zebrane w piętrowo ułożone baldachy. Owocem selera jest rozłupka.


Seler jest rośliną klimatu umiarkowanego. Najlepiej rośnie w temperaturze 15-18 °C w dzień i o kilka stopni niższej w nocy. Krótkotrwałe spadki temperatur poniżej 0°C nie są szkodliwe dla rośliny po jej wysadzeniu do gruntu. Rośliny późną jesienią są w stanie znieść przymrozki nawet do minus 6°C. Przemarznięte jednak korzenie nie nadają się do przechowania. Seler bardzo źle znosi przedłużające się chłody zaraz po wysadzeniu w pole. Powoduje to jarowizację roślin i wytworzenie pośpiechów. Biorąc pod uwagę przy wysadzaniu ten aspekt należy pamiętać aby nie spieszyć się z wysadzaniem rozsady zbyt wcześnie. Najlepszy termin na wysadzenie rozsady to druga połowa maja. W czasie produkcji rozsady seler wymaga dobrych warunków świetlnych. Przy braku słońca uzyskuje się słabą i wybujałą rozsadę.

Zbiór selera kombajnem samojezdnym.
Zbiór selera kombajnem samojezdnym.

Najwyższe plony uzyskuje się gdy rośliny mają zapewnioną wysoką wilgotność gleby i powietrza. Przy niedoborach wody słabo rozwija się korzeń spichrzowy, zaś korzenie boczne mają bardzo intensywny wzrost. Największe zapotrzebowanie na wodę przypada w okresie grubienia korzeni czyli od lipca do października. Dlatego przy braku opadów deszczu w tym okresie należy plantację w miarę możliwości nawadniać. Plon pod wpływem deszczowania wzrasta nawet o 100%.

 
Seler wymaga gleb żyznych, zasobnych w wodę i składniki pokarmowe. Będzie również dobrze plonował na torfach o uregulowanych stosunkach wodnych. Optymalne pH gleby to 6,5- 7,5.
 

Wymagania glebowe selera są bardzo wysokie. Uprawia się go w pierwszym roku po oborniku. Dawka obornika przewidywana to 30t/ha. Przedplonem mogą być również nawozy zielone przyorane jesienią. Zależnie od zasobności gleby zaleca się 150-200 kg N na hektar. Połowę dawki stosuje się przed wysadzeniem rozsady a drugą część pogłównie, jednakże nie później niż do połowy sierpnia. Nawozy mineralne stosuje się w łącznej dawce 400-600 kg nawozów typu NPK w stosunku 2:2:3. Seler bardzo wrażliwy jest na niedobór mikroelementów a w szczególności molibdenu i boru. W okresie wzrostu zalecane jest dokarmianie dolistne nawozami z mikroelementami. 

Zbiór selera.
Zbiór selera.


Seler z uwagi na powolny wzrost w początkowym okresie jest wrażliwy na zachwaszczenie. W tym okresie wymaga starannej i terminowej uprawy międzyrzędowej przeprowadzonej na jak najmniejszej głębokości. Należy unikać obsypywania roślin w czasie tych zabiegów gdyż przyczynia się to do zahamowania wzrostu oraz tworzeniu korzeni bocznych. W dalszym etapie utrudnia czyszczenie zebranych już korzeni. Odchwaszczanie chemiczne można przeprowadzić przed sadzeniem lub po posadzeniu rozsady.

Zbiór selera przeprowadza się w okresie od października do listopada. Nie należy opóźniać zbioru, gdyż przemarznięte korzenie selera źle się przechowują. Plon selera wynosi od 70 – 100 ton z hektara. Przy założeniu iż areale 1 hektara wysadzono 80 000 roślin a każdy korzeń spichrzowy waży w przedziale 0,7-1 kg.


Seler uprawiany jest jako warzywo przyprawowe. Duże znaczenie ma jako dodatek do potraw, suszu, konserw, mrożonek. Wartość odżywcza selera wiąże się z zawartością soli mineralnych, szczególnie wapnia, fosforu i żelaza. Olejki eteryczne zawarte w korzeniu nadają selerowi specyficzny smak i aromat. Pobudzają trawienie i zwiększają apetyt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Rosnące ceny zbóż w skupie

W dniach od 11 do 17 stycznia bieżącego odnotowano wzrost cen zbóż w skupie.

Z kraju

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Z kraju

Ceny paczkowanego cukru rosną

Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier maleje, co przełożyło się to na nieznaczną zwyżkę cen cukru paczkowanego.

Z kraju

Żyto konsumpcyjne droższe o 4,2%

W dniach od 10 do 17 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły żyto konsumpcyjne. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4923/wheat-crops-143373-1280_nmedium.jpg

Jęczmień konsumpcyjny traci na wartości 5,3%

W dniach od 13 do 20 grudnia 2020 roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę paszową, a zniżki jęczmień konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Lutocin
środa, 27 Styczeń 2021
-2°C
-3°C
min
0°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.