Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Mniej znaczy więcej - Topinambur

Data2017-09-28 Ilość wyświetleń3923 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Dekoracyjne kwiaty topinamburu.
Dekoracyjne kwiaty topinamburu.

Coraz częściej rolnicy przekonują się, iż to właśnie uprawy małoobszarowe są źródłem dochodu. Dla wielu to duża szansa. Pomimo, iż uprawy wymagają niejednokrotnie zwiększonego nakładu pracy rąk ludzkich, cena rekompensuje trud.

Topinambur (Helianthus tuberosus) należy do rodziny astrowatych. Nazywany jest również słonecznikiem bulwiastym, gruszką ziemną, karczochem jerozolimskim i cytrusem północy. Został przywieziony z Ameryki Północnej przez Krzysztofa Kolumba. Topinambur ma wysoką, wzniesioną łodygę osiągającą wysokość do 3,5 m. Łodygę porasta bujna, zielona masa liści. Jest bardzo dekoracyjną rośliną z kwiatami podobnymi do słonecznika, ale dużo mniejszymi. Koszyki kwiatowe o średnicy 4-8 cm wzniesione są prosto, z zielonymi lancetowatymi listkami okrywy, przypominają małe słoneczniki.
Szorstko owłosiona łodyga topinamburu.
Szorstko owłosiona łodyga topinamburu.

Topinambur kwitnie od sierpnia do listopada. W klimacie umiarkowanym na podziemnych pędach roślina wytwarza liczne, zimotrwałe, podłużne bulwy. Podziemna część rośliny bardzo szybko się rozrasta na dużej powierzchni. Jedna roślina może wytwarzać do 80 bulw różnych rozmiarów i kształtów. Pielęgnacja ogranicza się do jednorazowego zastosowania obsypnika w fazie roślin 20-25 cm, w późniejszym terminie bowiem topinambur jest bezkonkurencyjny w stosunku do chwastów.
Dorodne, wyniosłe łodygi topinamburu.
Dorodne, wyniosłe łodygi topinamburu.

Nawożenie nie jest skomplikowane i jeżeli dysponujemy nadmiarem obornika to stosujemy go raz na 3-4 lata. Nawozy mineralne stosuje się przeważnie w dawkach: P2O5 60-80 kg/ha, K2O 120-160 kg/ha, N- 80-120 kg/ha z tego pierwszą dawkę (połowę) azotu najlepiej podać razem z fosforem i potasem, drugą zaś gdy rośliny mają ok. 50 cm. Bulwy topinamburu są bardzo odporne na niskie temperatury i najlepiej zimują w gruncie do –50°C.
Woliera z roślin topinamburu.
Woliera z roślin topinamburu.

Bulwy źle przechowują się w kopcach i piwnicach. Ostatnio zainteresowanie topinamburem wyraźnie wzrasta, jest on bowiem cenną rośliną o szerokich możliwościach użytkowych, która może być uprawiana poza płodozmianem na gruntach słabych. W obecnych czasach topinambur jest stosowany jako alternatywne źródło biomasy. Topinambur spełniać może również funkcje dekoracyjne np. w okresie kwitnienia kwiaty ma podobne do słonecznika ale z mniejszymi koszyczkami. Wykorzystywany jest również do osłaniania wolier ptasich w hodowlach bażanta królewskiego ponieważ ptaki te źle znoszą podmuchy wiatru. Również diabetycy i producenci tzw. zdrowej żywności interesują się topinamburem.

Zawiera wielocukier inulinę, który ulega przemianie do fruktozy i w tej postaci może być spożywany przez cukrzyków. Jest także źródłem cennej witaminy B. W przemyśle wykorzystywany jest do produkcji alkoholi. Wykorzystywany jest również w kuchni. Jego bulwy, które są przede wszystkim używane do przygotowania dań, mają słodki, orzechowy smak.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

W skupie kukurydza tańsza o 8%

W dniach od 5 do 11 października 2020 roku odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż w skupie.

Z kraju

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w III kwartale 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w III kwartale 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w moczniku.

Z kraju

Cena żyta konsumpcyjnego wyższa o 4,5%

W dniach od 11 do 18 października 2020 roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły żyto konsumpcyjne, a zniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa, a tańsza – pszenica konsumpcyjna.

Z kraju

Rzepak tańszy o 0,7%

W dniach od 11 do 18 października 2020 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 11 zł/t. Odnotowano wzrost cen śruty rzepakowej i spadku cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4771/safe-3125637-1280_nmedium.jpg

UE może nałożyć cła na produkty z USA o wartości 4 mld dolarów

Światowa Organizacja Handlu oświadczyła, że pozwoli Unii Europejskiej na nałożenie ceł na towary pochodzące z USA o wartości do 4 mld dolarów.

Ze świata
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Jaświły
poniedziałek, 26 Październik 2020
12°C
9°C
min
15°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.