Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Nawozy zielone alternatywą dla obornika

Data2021-11-16 Ilość wyświetleń744 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Nawozy zielone stanowią cenne źródło materii organicznej.
Nawozy zielone stanowią cenne źródło materii organicznej.

W warunkach deficytu obornika warto rozważyć uzupełnienie materii organicznej w postaci nawozów zielonych. Nawozy te cechuje wąski stosunek węgla do azotu, gdyż przyorywane w fazie rozwoju wegetatywnego zawierają dużo azotu. Głównie na przyoranie uprawia się rośliny z rodziny bobowatych i kapustowatych, stanowią one niezwykle cenne źródło materii organicznej w glebie.

Rośliny przeznaczone na nawóz zielony mogą zajmować pole od wiosny do jesieni - a więc mogą być uprawiane w plonie głównym. Zdecydowana większość z nich uprawiana jest jako poplony czy wsiewki poplonowe. Ważne jest, by rośliny charakteryzowały się bujnym wzrostem, wytwarzając dużo zielonej masy oraz głęboki system korzeniowy. W poplonie letnim (od końca czerwca do późnej jesieni) zaleca się uprawiać łubiny, seradelę, grykę, facelię, słonecznik, rzepak, gorczycę czy bobik. Pamiętajmy także o tym, by wystrzegać się rzepaku jako przedplonu dla roślin należących do tej samej rodziny (krzyżowe). Ze względu na pokrewieństwo istnieje duże ryzyko, że zwiększy się presja chorobotwórcza na rośliny następcze.

Nawozy zielone to nie tylko substancja organiczna. Wraz ze wzrostem rośliny pobierają z gleby składniki pokarmowe chroniąc je przed wymyciem. Trzeba również podkreślić melioracyjne działanie tych roślin. Korzenie drążą w glebie kanały polepszając zdolności produkcyjne gleb, a także tworzą strukturę gruzełkowatą.
 
Gleby polskie w znacznej większości cechują się niską zawartością próchnicy. Dlatego warto rozważyć każdy sposób, by móc wzbogacić je w materię organiczną i zwiększać potencjał produkcyjny m. in. poprzez uprawę roślin na przyoranie.
 


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2021

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2021 roku są najmniejsze w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%, w moczniku oraz w saletrze amonowej, a największe w saletrzaku.

Z kraju

Pszenica konsumpcyjna drożeje o 8,3%

W dniach od 2 do 9 stycznia bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a obniżki jęczmień browarniany. Również tańsza była w tym czasie kukurydza i droższa pszenica paszowa.

Z kraju

Zbiory czarnej porzeczki w Polsce

GUS podał, że produkcja czarnej porzeczki w Polsce w 2021 r. wyniosła 110 tys. ton, przy czym średnie zbiory tych owoców w Polsce w ostatnich latach to około 100 tys. ton.

Z kraju

W krajowym skupie mniej jedynie za kukurydzę

W dniach od 3 do 9 stycznia 2022 r. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Z kraju
upload/newsy/5597/wheat-1496989-1280_nmedium.jpg

Październikowe ceny zbóż

Według GUS, w październiku 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki, ale prócz kukurydzy. Niemniej pod wpływem niższej niż oczekiwano dostępności zbóż ich ceny w efekcie rosną.

Zboża
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Bartoszyce
piątek, 21 Styczeń 2022
-1°C
-2°C
min
0°C
max
0