Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny, Nawożenie

Nie wszystkie rośliny lubią chlor

Data2019-02-18 Ilość wyświetleń2155 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Ziemniak nie lubi chloru.
Ziemniak nie lubi chloru.

Zagadnienie poruszone na forum internetowym: „Stosuję Polifoskę od wielu lat z dobrymi efektami, zawsze wyłącznie przedsiewnie wiosną więc chlorki powinny zostać wymyte zanim ruszy wegetacja i nigdy nie było żadnych problemów. Ale ostatnio wyczytałem, że np. zawarty w niej chlorek potasu może szkodzić uprawom” - wymaga wyjaśnienia.

Chlor zalicza się do mikroelementów, jakkolwiek może występować w roślinach w dużych ilościach. Chlor występuje w roztworze glebowym w postaci jonowej Cl- lub w postaci łatwo rozpuszczalnych soli. Nie tworzy związków nierozpuszczalnych i nie jest sorbowany przez glebę. Stałym źródłem chlorków jest mokry opad atmosferyczny, z którym wnoszone jest na powierzchnię w Polsce rocznie ok. 12 kg Cl/ha (dla prawidłowego rozwoju rośliny potrzebuje 4-8 kg Cl/ha). Istotnym źródłem chlorków jest produkcja rolna - nawozy naturalne i w dużej mierze nawozy potasowe stosowane w postaci chlorku potasu (KCl),

Rośliny łatwo pobierają jony chlorkowe Cl- z roztworu glebowego, a zwiększenie zawartości tego składnika w glebie powoduje wzrost pobrania i akumulację w roślinie. W rzeczywistości spotykamy się częściej ze zbyt dużą ilością tego pierwiastka niż jego deficytem, więc dla większości gatunków roślin zapotrzebowanie na chlor wprowadzany z nawożeniem jest minimalne.

Zgodnie z zasadą „co za dużo to nie zdrowo”, nadmiar chloru w nawozach może niektórym roślinom szkodzić. Kierując się tolerancją poszczególnych upraw na chlorki (wg różnych źródeł) należy wybrać nawóz zawierający potas w formie chlorkowej (KCl) albo siarczanowej (K2SO4):
Wrażliwość roślinGatunekZalecenia
Chlorkolubneburaki cukrowe i pastewne, boćwina, selerzalecane jest stosowanie nawozów chlorkowych (KCl, Polifoski)
Tolerujące chlorkizboża, kukurydza, rzepak, trawy, koniczyny, soja, kapusta biała i czerwona, szparagi
Częściowo tolerujące chlorkiziemniaki sadzeniaki, ziemniaki spożywcze, słonecznik, pomidor, por marchew, rzodkiew, kalarepa, rzodkiewka, czarna porzeczka, szpinak, marchewnawożenie chlorkami ryzykowne; można stosować nawozy zawierające chlorki długo przed siewem/sadzeniem roslin, (czas na wymycie Cl-)(KCl, Polifoski)
Wrażliwe na chlorki, siarczanolubneziemniaki skrobiowe, tytoń, chmiel, drzewa i krzewy owocowe, fasola, bób, ogórek, papryka, cebula, sałata, wszystkie uprawy pod osłonami, rośliny ozdobnenależy stosować wyłącznie nawozy nie zawierające chlorków lub ubogie w chlorki (Polimag S, siarczan potasu)

Skutki nadmiaru chloru u roślin wrażliwych

Zwiększone stężenie chlorków zakłóca wschody roślin i działa toksycznie na młody system korzeniowy w podłożu i prowadzi do obniżki plonów i pogorszenia ich jakości. Nadmiar chlorków u roślin powoduje:

  • obniżenie zawartość kwasów organicznych co pogarsza smak owoców,
  • nadmierne nagromadzenie wody w tkankach, które osłabia zdolność przechowalniczą i przetwórczą,
  • gromadzenie niskocząsteczkowych związków organicznych, czego skutkiem jest spadek poziomu skrobi, białka (bulwy ziemniaka) oraz cukru (np. pomidor) w owocach.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Spory wzrost cen jęczmienia

W dniach od 24 listopada do 1 grudnia 2019 roku odnotowano zróżnicowaną relację cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany i konsumpcyjny, a spadki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza, a za to tańsza była pszenica konsumpcyjna.

Z kraju

Obniżka cen rzepaku o 0,9%

W dniach od 24 listopada do 1 grudnia 2019 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 14 zł/t. Odnotowano za to wzrost cen śruty rzepakowej, a także makuchu rzepakowego i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Krajowy skup zbóż większy o 4%

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez KOWR, w pierwszych czerech miesiącach sezonu 2019/2020 do skupu zostało skierowane 3,6 mln ton zbóż podstawowych z mieszankami, a więc to więcej o 4% niż rok wcześniej. 

Z kraju

Koniec prac sezonowych to wzrost bezrobocia

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w listopadzie bieżącego roku liczba osób bezrobotnych wyniosła 850,7 tys., a więc to więcej o 10,2 tys. niż miesiąc wcześniej, ale mniej o 100 tys. niż w roku poprzednim.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4076/landscape-2211587-1280_nmedium.jpg

Nieznaczna poprawa koniunktury w rolnictwie

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Arkadiusza Zalewskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowego Instytutu Badawczego, wrzesień bieżącego roku odznaczył się niewielką poprawą koniunktury w polskim rolnictwie, przy czym wartość syntetycznego wskaźnika koniunktury w rolnictwie (SWKR) zwiększyła się o 0,1% do 100,4 pkt.

Z kraju
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Kamień Śląski
niedziela, 8 Grudzień 2019
6°C
3°C
min
9°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.