Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Od czego zależy zawartość sacharozy w buraku cukrowym?


do ulubionych
z ulubionych

Obok plonu, drugą co do ważności cechą użytkową buraka cukrowego jest zawartość sacharozy, która w dużym stopniu uzależniona jest od warunków atmosferycznych panujących w okresie jesiennej wegetacji roślin. Na szybkie gromadzenie cukru korzystnie wpływa panująca w tym okresie ciepła i słoneczna pogoda oraz umiarkowane warunki wilgotnościowe. Bardzo duży wpływ na zawartość cukru ma ilość godzin słonecznych we wrześniu i październiku. W końcowym okresie wegetacji roślin niższe temperatury panujące nocą sprzyjają zwiększeniu koncentracji cukru w korzeniach, ograniczając jednocześnie przyrost masy liści. Przyjmuje się, że w okresie od połowy sierpnia do połowy października jedna roślina buraka cukrowego może wyprodukować od 1 do 1,5 g cukru każdego dnia.
Buraki najsprawniej gromadzą cukier w okresie jesiennym, jednak ważny jest również pozostały okres wzrostu i rozwoju. Na zwiększenie zawartości sacharozy w korzeniach buraka korzystnie wpływa słoneczny kwiecień, sprzyjający szybszemu ogrzaniu gleby oraz opady w czerwcu, lipcu i sierpniu, które w pełni pokrywają zapotrzebowanie roślin na wodę. Panująca w okresie letnim długotrwała susza wpływa ujemnie na zawartość cukru. Jest to szczególnie widoczne wtedy, gdy po okresie suszy występują obfite opady w okresie jesiennym. Dochodzi wówczas do bujnego odrastania liści kosztem sacharozy gromadzonej w korzeniu buraka. Zawartość sacharozy spada wówczas poniżej 16%, przy jednoczesnym wzroście niekorzystnych składników, które utrudniają jej krystalizację. Ważna jest również słoneczna pogoda przypadająca na trzecią dekadę czerwca oraz pierwszą i drugą dekadę lipca, a także średnia dobowa temperatura powietrza w czasie największego przyrostu masy korzeni, a więc w miesiącach lipiec – sierpień, która powinna oscylować w granicach 15-17ºC.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Nowe kwoty miesięcznego przychodu wpływające na obniżenie czy zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych
Z dniem 1 marca bieżącego roku obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące o zawieszeniu czy zmniejszeniu emerytury lub renty.

Na krajowych giełdach cena żyta konsumpcyjnego bez zmian
W dniach od 8 do 14 lutego br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta konsumpcyjnego pozostała niezmienna.

Wzrost cen jęczmienia browarnianego o 8%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły kukurydzę, a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica.

Nieznaczny eksport polskiego zboża
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 4,83 tys. ton i stanowił 25% wysyłki unijnego zboża.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

min
max