Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Od czego zależy zawartość sacharozy w buraku cukrowym?

Data2020-09-14 Ilość wyświetleń1371 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Obok plonu, drugą co do ważności cechą użytkową buraka cukrowego jest zawartość sacharozy, która w dużym stopniu uzależniona jest od warunków atmosferycznych panujących w okresie jesiennej wegetacji roślin. Na szybkie gromadzenie cukru korzystnie wpływa panująca w tym okresie ciepła i słoneczna pogoda oraz umiarkowane warunki wilgotnościowe. Bardzo duży wpływ na zawartość cukru ma ilość godzin słonecznych we wrześniu i październiku. W końcowym okresie wegetacji roślin niższe temperatury panujące nocą sprzyjają zwiększeniu koncentracji cukru w korzeniach, ograniczając jednocześnie przyrost masy liści. Przyjmuje się, że w okresie od połowy sierpnia do połowy października jedna roślina buraka cukrowego może wyprodukować od 1 do 1,5 g cukru każdego dnia.

Buraki najsprawniej gromadzą cukier w okresie jesiennym, jednak ważny jest również pozostały okres wzrostu i rozwoju. Na zwiększenie zawartości sacharozy w korzeniach buraka korzystnie wpływa słoneczny kwiecień, sprzyjający szybszemu ogrzaniu gleby oraz opady w czerwcu, lipcu i sierpniu, które w pełni pokrywają zapotrzebowanie roślin na wodę. Panująca w okresie letnim długotrwała susza wpływa ujemnie na zawartość cukru. Jest to szczególnie widoczne wtedy, gdy po okresie suszy występują obfite opady w okresie jesiennym. Dochodzi wówczas do bujnego odrastania liści kosztem sacharozy gromadzonej w korzeniu buraka. Zawartość sacharozy spada wówczas poniżej 16%, przy jednoczesnym wzroście niekorzystnych składników, które utrudniają jej krystalizację. Ważna jest również słoneczna pogoda przypadająca na trzecią dekadę czerwca oraz pierwszą i drugą dekadę lipca, a także średnia dobowa temperatura powietrza w czasie największego przyrostu masy korzeni, a więc w miesiącach lipiec – sierpień, która powinna oscylować w granicach 15-17ºC.
 
Ilość sacharozy uzależniona jest również od odmiany oraz rozmiarów korzeni buraka.
 
Najwięcej cukru (nawet o 2-5% więcej) występuje w korzeniach średniej wielkości, w porównaniu do korzeni bardzo dużych i bardzo małych. Niekorzystnie na gromadzenie cukru wpływa zbyt krótki okres wegetacji oraz błędy w technologii uprawy, szczególnie późny siew, mała obsada roślin czy nadmierne nawożenie azotem. Podobnie choroby buraka cukrowego obniżają plon cukru. W korzeniach buraka porażonego chwościkiem zawartość cukru może być niższa o 1,5-2%, a w przypadku rizomanii nawet o 4% w porównaniu do buraków zdrowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Ceny śliwek rosną w Polsce

Sezon śliwek z lokalnych gospodarstw w Polsce trwa już pełną parą, ale jednocześnie ceny w tym segmencie zaczynają gwałtownie rosnąć.

Z kraju

Wymiar składek na ubezpieczenie społeczne rolników w IV kwartale 2021 r.

Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w IV kwartale bieżącego roku obowiązująca miesięczna składka za rolnika, małżonka oraz domownika pozostanie niezmienna, a więc dalej będzie wynosić 42,00 zł na osobę.

Z kraju

Na giełdach krajowych jęczmień tańszy o 6,6%

W dniach od 30 sierpnia do 5 września br. odnotowano wzrost większości cen zbóż na giełdach krajowych.

Z kraju

Jęczmień paszowy zyskał na wartości 3,8%

W dniach od 5 do 12 września bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmienia paszowego, a obniżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza, ale za to tańsza była pszenica konsumpcyjna.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5422/rapeseed-1236029-1280_nmedium.jpg

Więcej za rzepak

W dniach od 22 do 29 sierpnia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 20 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Budry
poniedziałek, 20 Wrzesień 2021
6°C
3°C
min
9°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.