Content

Porady ekspertów

Z kraju, Zboża

Omacnica prosowianka rozpoczyna żerowanie

Data2016-07-11 Ilość wyświetleń1678 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Omacnica prosowianka to niewielki motyl, który w Polsce po raz pierwszy został zanotowany w województwie lubelskim w latach 20. XX wieku. Od tamtej pory populacja omacnicy stale rośnie, a od końca ubiegłego wieku, w związku ze znaczącym zwiększeniem areału uprawy kukurydzy, notowany jest ogromny wzrost liczby plantacji uszkodzonych przez tego owada. Omacnica stanowi największy problem w Polsce południowej, przy czym zasięg jej występowania stale przesuwa się w kierunku północnym.

Szkodliwą formą tego owada są gąsienice, które wylęgają się z jaj złożonych przez osobniki dorosłe na spodniej stronie liści kukurydzy. Postacie larwalne początkowo żerują w pochwach liściowych, wiechach, w zawiązkach kolb i pod liśćmi okrywowymi kolb, po czym wgryzają się w łodygę lub kolbę. W zależności od miejsca żerowania powodują łamanie się roślin w dolnej części, nad kolbą lub po wniknięciu do kolby zjadają miękkie ziarniaki. Gąsienice zimują w łodygach u podstawy roślin. Ostatnia zima była dosyć łagodna, w związku z tym większość larw omacnicy przetrwało i można się spodziewać dużych szkód wywołanych przez tego owada. 
 
W rejonach o największym nasileniu występowania szkodnika zaleca się dobieranie odmian bardziej odpornych na omacnicę (ROGOSO, P9027, RIVALDINIO KWS, SY ENIGMA).
 

W celu ograniczenia strat powodowanych przez omacnicę prosowiankę niezbędne jest stosowanie wszystkich możliwych metod ograniczających jej występowanie. Bardzo ważna jest profilaktyka. Podstawą jej jest przestrzeganie prawidłowego zmianowania i zmniejszenie częstotliwości uprawy kukurydzy na danym polu. Po zebraniu kukurydzy z pola należy pamiętać o bardzo dokładnym rozdrobieniu pozostających resztek i głębokim wymieszaniu ich z glebą tak, aby zniszczyć części roślin, w których zimują larwy. Trzeba również eliminować chwasty o grubych łodygach, które także są miejscem bytowania larw w okresie zimowym. W rejonach o największym nasileniu występowania szkodnika zaleca się dobieranie odmian bardziej odpornych na omacnicę (ROGOSO, P9027, RIVALDINIO KWS, SY ENIGMA), ograniczenie wysiewu wczesnych odmian kukurydzy oraz stosowanie optymalnego nawożenia azotowego. 

W sytuacji, gdy w poprzednim roku został przekroczony tzw. ekonomiczny próg szkodliwości, wynoszący 15% uszkodzonych roślin uprawianych na ziarno lub 30-40% zbieranych na kiszonkę, wskazane jest zastosowanie zabiegów chemicznych. Środki ochrony roślin powinno się stosować w fazie wiechowania, w momencie gdy zaobserwujemy masowy wylęg gąsienic, czyli w drugiej lub na początku trzeciej dekady lipca. Zabieg wykonany zbyt wcześnie jest nieuzasadniony. Jeżeli jest duże nasilenie występowania szkodnika można zastosować oprysk dwukrotny. Pierwszy po zaobserwowaniu pierwszych, złożonych jaj (koniec czerwca – początek lipca), drugi, właściwy, 10-15 dni później, po wylęgu larw. Wykaz insektycydów do zwalczania omacnicy prosowianki przedstawiono w poniższej tabeli.

Substancja biologicznie czynnaNazwa handlowa preparatuDawka
lambda-cyhalotrynaKarate Zeon 050 CS0,2
Kirkuk B 050 CS
Kirkuk C 050 CS
Wojownik 050 CS
indoksakarbRumo 30 WG0,125-0,15 kg
Steward 30 WG
Deltametryna + tiachloprydProteus 110 OD0,5 l


W walce biologicznej z omacnicą prosowianką można używać kapsułek z poczwarkami kruszynka (Trichogramma spp.), które nanosi się na rośliny dwukrotnie, bezpośrednio po złożeniu jaj przez owada i 7 dni później.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Stabilizacja cen zbóż na giełdach krajowych

W dniach od 5 do 11 lipca br. odnotowano stabilizację cen zbóż na giełdach krajowych.

Z kraju

Początek żniw w Polsce

Przelotne opady deszczu na sporym obszarze kraju, szczególnie pod koniec okresu wegetacji, przyczyniły się do opóźnienia dojrzewania zbóż i rzepaku, a w efekcie do późniejszego rozpoczęcia zbiorów.

Z kraju

Rzepak po 2497 zł/t

W dniach od 11 do 18 lipca bieżącego roku cena rzepaku wyniosła 2497 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Początek żniw to spadek cen zbóż w skupie

W dniach od 5 do 11 lipca br. odnotowano spadek większości cen zbóż na giełdach krajowych.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5276/apples-4988871-1280_nmedium.jpg

Spadek światowej produkcji jabłek o 3,6 mln ton

Według Departamentu Rolnictwa USA (USDA) światowa produkcja jabłek w sezonie 2020/21 zmalała o 3,6 mln ton do 75,9 mln z powodu wiosennych przymrozków.

Owoce
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Bielsko-Biała
poniedziałek, 26 Lipiec 2021
21°C
15°C
min
27°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.