Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Optymalna obsada roślin = wysoki plon


do ulubionych
z ulubionych

Obsada roślin zbożowych jest jednym z głównych elementów kształtujących plonowanie. Odpowiednie zagęszczenie roślin to:
- wyrównany i przewietrzony łan, który jest mniej porażany przez choroby grzybowe,
- odpowiednio doświetlone rośliny,
- rośliny wytwarzające grube źdźbła, odporne na wyleganie
- ziarniaki posiadające większą masę 1000 nasion, zawierające więcej białka, glutenu i mające większy wskaźnik sedymentacji.
Właściwą obsadę roślin można uzyskać poprzez odpowiednią ilość wysiewu. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża gęstość siewu jest niekorzystna dla roślin. Siew zbyt dużej liczby nasion na jednostkę powierzchni powoduje duże zagęszczenie łanu, a w konsekwencji nasilenie chorób, skłonność do wylegania, zmniejszenie liczby pędów kłosonośnych i ziarniaków w kłosie, drobniejsze i gorszej jakości ziarno. Ponadto każdy łan ma zdolność tzw. samoregulacji i przy zbyt dużej liczbie roślin następuje ich zamieranie. Oznacza to, że plon jest mniejszy i gorszej jakości.
Normę wysiewu należy dostosować do wymogów gatunku, odmiany, warunków glebowych, terminu siewu, rozstawy rzędów, agrotechniki stosowanej w gospodarstwie.
Dla pszenicy ozimej przy rozstawie rzędów 15 cm obsada powinna wynosić do 400 ziarniaków na 1 m2 czyli 4 mln ziarniaków na ha, dla obsady 5 mln ziarniaków na ha rozstawa rzędów powinna wynosić 11 cm, a dla 6 mln ziarniaków na ha - 9 cm. Zamierzoną obsadę roślin można uzyskać tylko przy wysiewie nasion o wysokiej wartości użytkowej. Nasiona takie powinny charakteryzować się przynajmniej 98% czystością i minimum 95% zdolnością kiełkowania.
Ze względu na to, że każda partia materiału siewnego cechuje się innymi parametrami, ilość wysiewu powinna być wyliczana każdorazowa przed siewem.
Podczas siewu w optymalnym terminie i korzystnych warunkach glebowo-klimatycznych ilość wysiewu wyliczamy na podstawie następującego wzoru:

Na przykład :

Jeżeli natomiast siew jest opóźniony, czy wykonywany na polu, na którym są gorsze warunki glebowo-wilgotnościowe, aby uzyskać pożądaną obsadę roślin, ilość wysiewu należy zwiększyć od 5 do 15%.
W takiej sytuacji zwiększając ilość wysiewu o 5% powyższy wzór wygląda następująco:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Rekordowy eksport pszenicy
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 213,20 tys. ton i stanowił 33,3% wysyłki unijnego zboża.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2021
Z dniem 1 marca bieżącego roku świadczenia emerytalno-rentowe zwiększą się przynajmniej o 50 zł, a więc wskaźnik waloryzacji wynosi 104,24%.

Ceny rzepaku wyższe o 8,5%
W dniach od 21 do 28 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 155 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Mniejsze ceny paczkowanego cukru
Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier maleje, co przełożyło się to na nieznaczną obniżkę cen cukru paczkowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zróżnicowana relacja cen zbóż w skupie
W dniach od 15 do 21 lutego bieżącego odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż w skupie.

min
max