Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Orać, czy poczekać do wiosny?


do ulubionych
z ulubionych

Późna orka to częsty widok na naszych polach. Czy jednak zawsze warto ją wykonać, czy też może poczekać z jej wykonaniem do wiosny?
Trudne dylematy...
Późno wykonywane zabiegi na polu, czy też odkładanie ich do wiosny jest zawsze trudną decyzją. Niemniej jeśli warunki pogodowe, bądź organizacyjne nie pozwoliły na terminowe wykonanie prac polowych, zawsze należy zastanowić się co zrobić, aby wybrać przysłowiowe „mniejsze zło”.
Wszelkie prace uprawowe powinny być wykonywane w warunkach optymalnych. Orka w warunkach skrajnej suszy, czy tez nadmiernego uwilgotnienia gleby stwarza duże niebezpieczeństwo z jednej strony jest to nadmierne rozpylenie i zniszczenie struktury gruzełkowatej gleby, z drugiej, może dojść do nadmiernego zagęszczenia gleby.
Ważne uwilgotnienie głębszych warstw gleby
Późna jesień to trudny czas w którym pogoda generalnie nie sprzyja pracom polowym, zwłaszcza po tak mokrej końcówce lata i jesieni. Na wielu polach nie tylko wierzchnia warstwa gleby, ale także podglebie jest bardzo wilgotne. W takich warunkach podglebie jest bardzo podatne na ugniatanie. Nadmierne zagęszczone warstwy kumulują się z roku na rok. Efektem takiego działania jest zagęszczona warstwa, która utrudnia wsiąkanie wody po obfitych deszczach. W konsekwencji rośliny tworzą płytki system korzeniowy, ponieważ nie potrafi on przebić się przez zagęszczoną warstwę gleby, kłopoty z pobieraniem wody z głębszych warstw podglebia i jego zagęszczeniem.
Co zatem zrobić.... orać, czy też nie?
Decyzja jest trudna… Niemniej należy starać się, aby orkę przeprowadzić jesienią. Jedynie w warunkach skrajnych, na tych polach na których jesienne opady były tak obfite, że w pełni uwilgotnione jest również podglebie, warto poczekać, aż gleba podeschnie.
Jeśli zmuszeni jesteśmy do wykonania orki wiosną, nie należy się zbytnio śpieszyć, zwłaszcza w warunkach dużego uwilgotnienia. Należy również zadbać o to, aby na powierzchni pola nie tworzyły się bryły. W tym celu najlepiej orkę i uprawę wykonać w tym samym dniu. Pola, które orane były wiosną lepiej przeznaczać pod rośliny późnych siewów.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Na krajowych giełdach utrzymuje się stabilizacja cen żyta
W dniach od 21 grudnia 2020 roku do 3 stycznia br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta pozostała niezmienna.

Świeże maliny to najszybciej rozwijający się segment polskiego eksportu owoców
Jak wynika z danych, świeże maliny i jeżyny wykazały największy wzrost przychodów z polskiego eksportu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku i wyniósł 42% w porównaniu do 2019 roku, tym samym osiągając 23,4 mln USD.

W skupie więcej za kukurydzę
W dniach od 21 grudnia 2020 roku do 3 stycznia bieżącego odnotowano nieznaczne zmiany cen zbóż w skupie.

Rzepak drożeje o 1,2%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Tegoroczne zbiory gruszek w Bułgarii były największe w historii
W sezonie 2019/2020 łączne zbiory owoców w Bułgarii spadły o 7%.

min
max