Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Owies głuchy – groźna trawa w zbożach

Data2020-05-31 Ilość wyświetleń1078 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Owies głuchy jest najliczniej występującym chwastem jednoliściennym w uprawach zbóż jarych, jakkolwiek można go również spotkać w okopowych, strączkowych i kukurydzy. Gatunek ten należy do rodziny traw i jest blisko spokrewniony z owsem siewnym, z którym dość często się krzyżuje. Owies głuchy jest rośliną jednoroczną, wschodzącą na wiosnę. Optymalna temperatura kiełkowania dla tego gatunku wynosi 3-5°C. Rośliny owsa preferują siedliska wilgotne, o glebach cięższych i bogatych w składniki pokarmowe. Z uwagi na duże zdolności adaptacyjne do różnych środowisk, coraz częściej pojawia się również na glebach lżejszych.

Dorosłe chwasty są podobne do owsa siewnego, posiadają jednak dłuższe i bardziej luźne wiechy. Młode rośliny owsa można odróżnić od pszenicy i jęczmienia po tym, że ich pierwszy liść skręca się w lewo (w pszenicy i jęczmieniu w prawo) oraz po braku uszek.

Walka z owsem głuchym jest o tyle trudna, że jego nasiona osypują się do gleby jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości przez roślinę uprawną, przez co zwiększają pulę tych nasion w glebie. Kiełkowanie nasion może zachodzić z głębokości większej niż pszenicy, jęczmienia oraz żyta, w dodatku siewki odznaczają się szybszym wzrostem niż te gatunki, co czyni go gatunkiem wysoce konkurencyjnym dla zbóż. Progi szkodliwości owsa głuchego są bardzo zróżnicowane, w zależności od rośliny uprawnej, siedliska i stosowanej agrotechniki. W badaniach prowadzonych na terenie Polski, owies głuchy w ilości 15-25 wiech/m2 obniżył plon pszenicy jarej o 17%, natomiast w ilości 100-150 wiech/m2 zredukował plon o 40%. Szkodliwość owsa głuchego dla upraw wynika również z jego zdolności allelopatycznych, które polegają na wydzielaniu do gleby substancji (w tym przypadku związków fenolowych) hamujących kiełkowanie pszenicy. Dodatkowo, ze względu na bliskie pokrewieństwo botaniczne, rośliny owsa mają udział w przenoszeniu chorób występujących w zbożach, np. fuzarioz, łamliwości podstawy źdźbła.

W eliminacji owsa głuchego z upraw dobrze sprawdza się kilka substancji aktywnych herbicydów. Można m.in. zastosować herbicydy zawierające pinoksaden. Substancja ta daje najlepsze efekty, gdy owies głuchy znajduje się we wczesnych fazach rozwojowych (BBCH 10-19). Pinoksaden występuje w herbicydach samodzielnie lub w połączeniu z florasulamem, co pozwala dodatkowo zniszczyć chwasty dwuliścienne. Kolejna substancja dobrze radząca sobie z owsem głuchym to fenoksaprop-P-etylu, który występuje w środkach chwastobójczych tylko pojedynczo. Fenoksaprop-P-etylu najlepiej działa na chwasty w fazie od 2 liści do końca krzewienia. Wysoką skuteczność w zwalczaniu owsa głuchego można również uzyskać stosując fabryczne mieszaniny piroksysulamu z florasulamem oraz tejże mieszaniny z dodatkiem halauksyfenu metylu.
 
Pierwszą z mieszanin najlepiej stosować na owies w fazie 2-6 liści, zaś drugą w fazie 6-10 liści.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Zboża ozime przezimowały podobnie jak rok temu

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez GUS, uprawy ozime w całym kraju przezimowały podobnie jak w roku wcześniejszym, czyli niemal bez strat, przy dobrej ocenie ich stanu.

Z kraju

Zwyżka podaży zbóż do skupu krajowego

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez KOWR, w Polsce w marcu bieżącego roku skup zbóż wyniósł 728 tys. ton, a więc był większy niż miesiąc wcześniej o 10% i o 16% niż przed rokiem.

Z kraju

Rzepak droższy o 8,8%

W dniach od 25 kwietnia do 2 maja bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 176 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Spadek cen żyta konsumpcyjnego o 5,8%

W dniach od 25 kwietnia do 2 maja bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły żyto konsumpcyjne, a zwyżki kukurydzę. Również tańsza była w tym czasie pszenica paszowa, a droższa pszenica konsumpcyjna.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5085/ottiglio-5328715-1280_nmedium.jpg

Globalne zużycie pszenicy się zwiększyło

Jak wynika z danych, wraz ze wzrostem ilości paszy w Chinach, światowe zużycie pszenicy zwiększyło się do rekordowego poziomu.

Zboża
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Turośl
poniedziałek, 10 Maj 2021
14°C
8°C
min
21°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.