Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Owies głuchy – groźna trawa w zbożach

Data2020-05-31 Ilość wyświetleń1639 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Owies głuchy jest najliczniej występującym chwastem jednoliściennym w uprawach zbóż jarych, jakkolwiek można go również spotkać w okopowych, strączkowych i kukurydzy. Gatunek ten należy do rodziny traw i jest blisko spokrewniony z owsem siewnym, z którym dość często się krzyżuje. Owies głuchy jest rośliną jednoroczną, wschodzącą na wiosnę. Optymalna temperatura kiełkowania dla tego gatunku wynosi 3-5°C. Rośliny owsa preferują siedliska wilgotne, o glebach cięższych i bogatych w składniki pokarmowe. Z uwagi na duże zdolności adaptacyjne do różnych środowisk, coraz częściej pojawia się również na glebach lżejszych.

Dorosłe chwasty są podobne do owsa siewnego, posiadają jednak dłuższe i bardziej luźne wiechy. Młode rośliny owsa można odróżnić od pszenicy i jęczmienia po tym, że ich pierwszy liść skręca się w lewo (w pszenicy i jęczmieniu w prawo) oraz po braku uszek.

Walka z owsem głuchym jest o tyle trudna, że jego nasiona osypują się do gleby jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości przez roślinę uprawną, przez co zwiększają pulę tych nasion w glebie. Kiełkowanie nasion może zachodzić z głębokości większej niż pszenicy, jęczmienia oraz żyta, w dodatku siewki odznaczają się szybszym wzrostem niż te gatunki, co czyni go gatunkiem wysoce konkurencyjnym dla zbóż. Progi szkodliwości owsa głuchego są bardzo zróżnicowane, w zależności od rośliny uprawnej, siedliska i stosowanej agrotechniki. W badaniach prowadzonych na terenie Polski, owies głuchy w ilości 15-25 wiech/m2 obniżył plon pszenicy jarej o 17%, natomiast w ilości 100-150 wiech/m2 zredukował plon o 40%. Szkodliwość owsa głuchego dla upraw wynika również z jego zdolności allelopatycznych, które polegają na wydzielaniu do gleby substancji (w tym przypadku związków fenolowych) hamujących kiełkowanie pszenicy. Dodatkowo, ze względu na bliskie pokrewieństwo botaniczne, rośliny owsa mają udział w przenoszeniu chorób występujących w zbożach, np. fuzarioz, łamliwości podstawy źdźbła.

W eliminacji owsa głuchego z upraw dobrze sprawdza się kilka substancji aktywnych herbicydów. Można m.in. zastosować herbicydy zawierające pinoksaden. Substancja ta daje najlepsze efekty, gdy owies głuchy znajduje się we wczesnych fazach rozwojowych (BBCH 10-19). Pinoksaden występuje w herbicydach samodzielnie lub w połączeniu z florasulamem, co pozwala dodatkowo zniszczyć chwasty dwuliścienne. Kolejna substancja dobrze radząca sobie z owsem głuchym to fenoksaprop-P-etylu, który występuje w środkach chwastobójczych tylko pojedynczo. Fenoksaprop-P-etylu najlepiej działa na chwasty w fazie od 2 liści do końca krzewienia. Wysoką skuteczność w zwalczaniu owsa głuchego można również uzyskać stosując fabryczne mieszaniny piroksysulamu z florasulamem oraz tejże mieszaniny z dodatkiem halauksyfenu metylu.
 
Pierwszą z mieszanin najlepiej stosować na owies w fazie 2-6 liści, zaś drugą w fazie 6-10 liści.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Wzrost cen rzepaku o 6,8%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 171 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Wzrost cen owsa konsumpcyjnego o 7,4%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies konsumpcyjny, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

Z kraju

Jedynie mniej za kukurydzę w skupie

W dniach od 4 do 10 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Z kraju

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5435/field-4655017-1280_nmedium.jpg

Ceny rzepaku rosną o 2,5%

W dniach od 29 sierpnia do 5 września bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 53 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Osięciny
czwartek, 21 Październik 2021
12°C
8°C
min
17°C
max
0