Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Owies głuchy – groźna trawa w zbożach

Data2020-05-31 Ilość wyświetleń331 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Owies głuchy jest najliczniej występującym chwastem jednoliściennym w uprawach zbóż jarych, jakkolwiek można go również spotkać w okopowych, strączkowych i kukurydzy. Gatunek ten należy do rodziny traw i jest blisko spokrewniony z owsem siewnym, z którym dość często się krzyżuje. Owies głuchy jest rośliną jednoroczną, wschodzącą na wiosnę. Optymalna temperatura kiełkowania dla tego gatunku wynosi 3-5°C. Rośliny owsa preferują siedliska wilgotne, o glebach cięższych i bogatych w składniki pokarmowe. Z uwagi na duże zdolności adaptacyjne do różnych środowisk, coraz częściej pojawia się również na glebach lżejszych.

Dorosłe chwasty są podobne do owsa siewnego, posiadają jednak dłuższe i bardziej luźne wiechy. Młode rośliny owsa można odróżnić od pszenicy i jęczmienia po tym, że ich pierwszy liść skręca się w lewo (w pszenicy i jęczmieniu w prawo) oraz po braku uszek.

Walka z owsem głuchym jest o tyle trudna, że jego nasiona osypują się do gleby jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości przez roślinę uprawną, przez co zwiększają pulę tych nasion w glebie. Kiełkowanie nasion może zachodzić z głębokości większej niż pszenicy, jęczmienia oraz żyta, w dodatku siewki odznaczają się szybszym wzrostem niż te gatunki, co czyni go gatunkiem wysoce konkurencyjnym dla zbóż. Progi szkodliwości owsa głuchego są bardzo zróżnicowane, w zależności od rośliny uprawnej, siedliska i stosowanej agrotechniki. W badaniach prowadzonych na terenie Polski, owies głuchy w ilości 15-25 wiech/m2 obniżył plon pszenicy jarej o 17%, natomiast w ilości 100-150 wiech/m2 zredukował plon o 40%. Szkodliwość owsa głuchego dla upraw wynika również z jego zdolności allelopatycznych, które polegają na wydzielaniu do gleby substancji (w tym przypadku związków fenolowych) hamujących kiełkowanie pszenicy. Dodatkowo, ze względu na bliskie pokrewieństwo botaniczne, rośliny owsa mają udział w przenoszeniu chorób występujących w zbożach, np. fuzarioz, łamliwości podstawy źdźbła.

W eliminacji owsa głuchego z upraw dobrze sprawdza się kilka substancji aktywnych herbicydów. Można m.in. zastosować herbicydy zawierające pinoksaden. Substancja ta daje najlepsze efekty, gdy owies głuchy znajduje się we wczesnych fazach rozwojowych (BBCH 10-19). Pinoksaden występuje w herbicydach samodzielnie lub w połączeniu z florasulamem, co pozwala dodatkowo zniszczyć chwasty dwuliścienne. Kolejna substancja dobrze radząca sobie z owsem głuchym to fenoksaprop-P-etylu, który występuje w środkach chwastobójczych tylko pojedynczo. Fenoksaprop-P-etylu najlepiej działa na chwasty w fazie od 2 liści do końca krzewienia. Wysoką skuteczność w zwalczaniu owsa głuchego można również uzyskać stosując fabryczne mieszaniny piroksysulamu z florasulamem oraz tejże mieszaniny z dodatkiem halauksyfenu metylu.
 
Pierwszą z mieszanin najlepiej stosować na owies w fazie 2-6 liści, zaś drugą w fazie 6-10 liści.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Środki ochrony roślin głównie z importu

Według danych zaprezentowanych przez GUS, w minionym roku sprzedaż środków ochrony roślin w masie towarowej wyniosła 65,3 tys. t, przy czym jedynie 17 tys. t pochodziło z produkcji krajowej.

Z kraju

Ceny zbóż w skupie tracą na wartości

W dniach od 28 czerwca do 5 lipca 2020 roku odnotowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe obniżki dotknęły jęczmień paszowy, a zwyżki jęczmień browarniany. Również tańsza była w tym czasie pszenica, a droższa kukurydza.

Z kraju

Rzepak zyskuje na wartości

W dniach od 28 czerwca do 5 lipca 2020 roku cena rzepaku zwiększyła się o 18 zł/t. Odnotowano spadek cen śruty rzepakowej, a także wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego i makuchu rzepakowego.

Z kraju

Mniejsze zużycie nawozów mineralnych

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez GUS, zużycie nawozów mineralnych w sezonie 2018/2019 było mniejsze niż w tym samym czasie przed rokiem i wyniosło 1905,4 tys. ton NPK.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4473/lemon-4029486-1280_nmedium.jpg

Argentyńska cytryna jest wolna od muszek owocowych

Unia Europejska potwierdziła, że argentyńska cytryna jest wolna od muszek owocowych.

Owoce
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Miękinia
wtorek, 14 Lipiec 2020
18°C
12°C
min
24°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.