Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny, Zboża
Pogoda utrudnia prace polowe


do ulubionych
z ulubionych

Warunki pogodowe jakie utrzymują się praktycznie od pierwszych dni września na terenie naszego kraju utrudniają prace polowe. W chwili obecnej mamy poważne problemy z przygotowaniem gleby pod zasiewy i siewem ozimin. Ponadto opady uniemożliwiają skuteczne i terminowe wykonanie zabiegów ochrony roślin.
Problemy z przygotowaniem gleby i terminowym siewem
Obfite opady deszczu spowodowały nadmierne uwilgotnienie gleby, w wielu miejscach na polach utworzyły się zastoiska wodne. W tej sytuacji brak jest możliwości prawidłowego przygotowania stanowiska pod zasiewy. Uprawa gleby w takich warunkach może powodować zniszczenie struktury gruzełkowatej, nadmierne zagęszczanie gleby oraz tworzenie się kolein (czego konsekwencją może być w przyszłości powstawanie podeszwy płużnej). W takich warunkach prawidłowe przygotowanie gleby pod jesienne zasiewy jest praktycznie niemożliwe, a przecież już teraz należy wysiewać oziminy.
Brak możliwości terminowego i skutecznego zwalczania chwastów
Na plantacjach rzepaku ozimego na których zastosowano herbicydy doglebowe mogą być problemy… W warunkach intensywnych opadów substancje czynne zawarte w użytych herbicydach mogą zostać wymyte zbyt głęboko, co będzie ograniczać ich działanie. Może również nastąpić zbyt duża koncentracja substancji czynnej w rejonie korzeni (np. w zagłębieniach terenu), co z kolei może powodować uszkodzenia młodych roślin.
Opady deszczu uniemożliwiają również możliwość skutecznego stosowania środków ochrony roślin, zarówno w rzepaku, jak również we wcześnie posianych zbożach. Nie należy jednak rezygnować z jesiennego odchwaszczana zbóż. Wczesna aplikacja herbicydów jest zawsze rozwiązaniem lepszym, niż jej odkładanie do wiosny… Rośliny w okresie zimy i wczesnej wiosny pozbawione są konkurencji chwastów, przez co są silniejsze i w pełni mogą wykorzystywać światło, wodę i składniki pokarmowe. Przyczynia się to do lepszej kondycji roślin i tym samym ich zimowania.
Miejmy nadzieje, że zapowiedzi synoptyków sprawdzą się i w najbliższym czasie pogoda się ustabilizuje. Będziemy mogli wówczas przystąpić do prac polowych. W bieżącym sezonie, podobnie zresztą jak w ubiegłorocznym (choć z całkowicie odmiennych powodów), wiele plantacji zostanie zasiana z opóźnieniem. Czy warunki pogodowe panujące jesienią oraz zimą będą sprzyjać wegetacji roślin…? Tego dziś niestety nie wiemy.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Polscy eksporterzy mogą już wysyłać jabłka
Po naprawdę udanym lutym sezon jabłkowy w Polsce nadal trwa, przy czym popyt był bardzo dobry do połowy marca.

Stabilna cena kukurydzy w skupie
W dniach od 21 do 28 marca bieżącego odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie ceny żyta konsumpcyjnego zmalały, a ceny kukurydzy pozostały na niezmiennym poziomie.

Polski wywóz zbóż poza UE
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 103,58 tys. ton.

Ceny rzepaku mniejsze o 3,1%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

W skupie notuje się zróżnicowaną relację cen zbóż
W dniach od 15 do 21 marca bieżącego odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie ceny żyta konsumpcyjnego zmalały.

min
max