Content

Porady ekspertów

Z kraju, Informacje

Pojemność wodna gleby a jej żyzność

Data2020-08-23 Ilość wyświetleń368 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Pojemność wodna gleby to jej zdolność do zatrzymywania wody. Maksymalna pojemność wodna to największa ilość wody jaką może zatrzymać gleba. Woda wypełnia wówczas wszystkie przestwory glebowe, a mianowicie kanaliki i kapilary glebowe. Z kolei kapilarna pojemność wodna gleby wskazuje największą ilość wody jaką jest w stanie zatrzymać gleba w przestworach kapilarnych w czasie podsiąkania wody.

Ilość wody gromadzonej przez glebę uzależniona jest w dużym stopniu od jej tekstury, struktury, a także rodzaju i ilości koloidów zawartych w glebie. Duże znaczenie odgrywają koloidy hydrofilowe, między innymi próchnica glebowa. Stąd też największą pojemnością wodną (ponad 70%) charakteryzują się gleby torfowe i ciężkie gleby gliniaste, w przypadku których pojemność wodna wynosi ponad 60%. Dla glin pojemność wodna mieści się w przedziale od 30 do 40%, z kolei dla piasków wynosi zaledwie 20%.

Pojemność wodna gleby w znacznym stopniu decyduje więc o jej żyzności i urodzajności, a tym samym o jej wykorzystaniu w uprawie konkretnych gatunków roślin. Przyjmuje się, że gleby średnio wilgotne o pojemności 60% mogą być wykorzystywane w uprawie zbóż, zaś gleby o niższej pojemności wodnej są zalecane na przykład w uprawie ziemniaków. Natomiast gleby o pojemności wodnej znacznie przekraczającej 60% najlepiej nadają się pod łąki.

Polowa pojemność wodna ma istotne znaczenie z punktu widzenia praktyki rolniczej. Oznacza ona taki stan uwilgotnienia gleby, w którym wszystkie drobne przestwory glebowe są wypełnione wodą i woda ta nie przemieszcza się w głąb gleby pod wpływem grawitacji.
 
Przyjmuje się, że bardzo dobre warunki wilgotnościowe dla rozwoju roślin to 70% polowej pojemności wodnej. 50% polowej pojemności wodnej to warunki przeciętne dla ich rozwoju, z kolei przy 30% polowej pojemności wodnej dochodzi do wyraźnego ograniczenia wzrostu roślin.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Z kraju

Na krajowych giełdach utrzymuje się stabilizacja cen żyta

W dniach od 21 grudnia 2020 roku do 3 stycznia br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta pozostała niezmienna.

Z kraju

W Polsce podaż mandarynek wzrosła

W tym sezonie ze względu na pandemię i jej wpływ na handel, popyt na mandarynki był niższy niż oczekiwano. Ponadto podaż tych cytrusów w tym sezonie znacznie wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Z kraju

Owies tańszy o 5%

W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4958/corn-3709248-1280_nmedium.jpg

Spadek produkcji kukurydzy na świecie

Przewiduje się, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2020/2021 spadnie o 9,3 mln ton do 1438,5 mln ton.

Zboża
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Wołczyn
piątek, 22 Styczeń 2021
4°C
2°C
min
6°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.