Content

Porady ekspertów

Z kraju, Informacje

Pojemność wodna gleby a jej żyzność

Data2020-08-23 Ilość wyświetleń1168 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Pojemność wodna gleby to jej zdolność do zatrzymywania wody. Maksymalna pojemność wodna to największa ilość wody jaką może zatrzymać gleba. Woda wypełnia wówczas wszystkie przestwory glebowe, a mianowicie kanaliki i kapilary glebowe. Z kolei kapilarna pojemność wodna gleby wskazuje największą ilość wody jaką jest w stanie zatrzymać gleba w przestworach kapilarnych w czasie podsiąkania wody.

Ilość wody gromadzonej przez glebę uzależniona jest w dużym stopniu od jej tekstury, struktury, a także rodzaju i ilości koloidów zawartych w glebie. Duże znaczenie odgrywają koloidy hydrofilowe, między innymi próchnica glebowa. Stąd też największą pojemnością wodną (ponad 70%) charakteryzują się gleby torfowe i ciężkie gleby gliniaste, w przypadku których pojemność wodna wynosi ponad 60%. Dla glin pojemność wodna mieści się w przedziale od 30 do 40%, z kolei dla piasków wynosi zaledwie 20%.

Pojemność wodna gleby w znacznym stopniu decyduje więc o jej żyzności i urodzajności, a tym samym o jej wykorzystaniu w uprawie konkretnych gatunków roślin. Przyjmuje się, że gleby średnio wilgotne o pojemności 60% mogą być wykorzystywane w uprawie zbóż, zaś gleby o niższej pojemności wodnej są zalecane na przykład w uprawie ziemniaków. Natomiast gleby o pojemności wodnej znacznie przekraczającej 60% najlepiej nadają się pod łąki.

Polowa pojemność wodna ma istotne znaczenie z punktu widzenia praktyki rolniczej. Oznacza ona taki stan uwilgotnienia gleby, w którym wszystkie drobne przestwory glebowe są wypełnione wodą i woda ta nie przemieszcza się w głąb gleby pod wpływem grawitacji.
 
Przyjmuje się, że bardzo dobre warunki wilgotnościowe dla rozwoju roślin to 70% polowej pojemności wodnej. 50% polowej pojemności wodnej to warunki przeciętne dla ich rozwoju, z kolei przy 30% polowej pojemności wodnej dochodzi do wyraźnego ograniczenia wzrostu roślin.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Ceny zbóż w grudniu 2021

Według GUS, w grudniu 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Z kraju

Na krajowej giełdzie cena kukurydzy maleje

W dniach od 3 do 9 stycznia br. odnotowano stabilizację większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena kukurydzy zmalała.

Z kraju

W krajowym skupie zróżnicowany stosunek cen zbóż

W dniach od 10 do 16 stycznia 2022 r. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż w skupie.

Z kraju

Rzepak zyskuje na wartości 5,1%

W dniach od 9 do 16 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 164 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek ceny oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5655/apricot-6868004-1280_nmedium.jpg

Eksport suszonych owoców z Turcji wzrósł o 10,3%

Eksport suszonych owoców z Turcji w ciągu 11 miesięcy wzrósł o 10,3% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - do 1,404 mld USD.

Owoce
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Kalsk
czwartek, 27 Styczeń 2022
3°C
1°C
min
5°C
max
0