Content
Porady ekspertów
Z kraju, Informacje
Pojemność wodna gleby a jej żyzność


do ulubionych
z ulubionych

Pojemność wodna gleby to jej zdolność do zatrzymywania wody. Maksymalna pojemność wodna to największa ilość wody jaką może zatrzymać gleba. Woda wypełnia wówczas wszystkie przestwory glebowe, a mianowicie kanaliki i kapilary glebowe. Z kolei kapilarna pojemność wodna gleby wskazuje największą ilość wody jaką jest w stanie zatrzymać gleba w przestworach kapilarnych w czasie podsiąkania wody.
Ilość wody gromadzonej przez glebę uzależniona jest w dużym stopniu od jej tekstury, struktury, a także rodzaju i ilości koloidów zawartych w glebie. Duże znaczenie odgrywają koloidy hydrofilowe, między innymi próchnica glebowa. Stąd też największą pojemnością wodną (ponad 70%) charakteryzują się gleby torfowe i ciężkie gleby gliniaste, w przypadku których pojemność wodna wynosi ponad 60%. Dla glin pojemność wodna mieści się w przedziale od 30 do 40%, z kolei dla piasków wynosi zaledwie 20%.
Pojemność wodna gleby w znacznym stopniu decyduje więc o jej żyzności i urodzajności, a tym samym o jej wykorzystaniu w uprawie konkretnych gatunków roślin. Przyjmuje się, że gleby średnio wilgotne o pojemności 60% mogą być wykorzystywane w uprawie zbóż, zaś gleby o niższej pojemności wodnej są zalecane na przykład w uprawie ziemniaków. Natomiast gleby o pojemności wodnej znacznie przekraczającej 60% najlepiej nadają się pod łąki.
Polowa pojemność wodna ma istotne znaczenie z punktu widzenia praktyki rolniczej. Oznacza ona taki stan uwilgotnienia gleby, w którym wszystkie drobne przestwory glebowe są wypełnione wodą i woda ta nie przemieszcza się w głąb gleby pod wpływem grawitacji.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Na krajowych giełdach utrzymuje się stabilizacja cen żyta
W dniach od 21 grudnia 2020 roku do 3 stycznia br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta pozostała niezmienna.

W Polsce podaż mandarynek wzrosła
W tym sezonie ze względu na pandemię i jej wpływ na handel, popyt na mandarynki był niższy niż oczekiwano. Ponadto podaż tych cytrusów w tym sezonie znacznie wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Owies tańszy o 5%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Spadek produkcji kukurydzy na świecie
Przewiduje się, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2020/2021 spadnie o 9,3 mln ton do 1438,5 mln ton.

min
max