Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Przewódki coraz bardziej popularne


do ulubionych
z ulubionych

Jesienne susze panujące w Polsce w ostatnich latach utrudniają, a w niektórych rejonach wręcz uniemożliwiają wysiew zbóż ozimych w optymalnym dla nich terminie. Ponadto wielu rolników uprawia kukurydzę na ziarno, po zbiorze której za późno jest już na zasiew zbóż ozimych.
Alternatywnym rozwiązaniem jest uprawa odmian przewódkowych. Są to odmiany zbóż jarych, które można wysiewać zarówno wiosną, jak i w okresie późnojesiennym (koniec października, początek listopada) lub zimowym (koniec stycznia, luty).
Przewódki posiadają gen zimotrwałości, który nabyły w wyniku krzyżowania form jarych z ozimymi, a który umożliwia im przetrwanie zimy. Jarowizacja tych odmian odbywa się przez kilka tygodni w temperaturze bliskiej 0°C.
Odmiany przewódkowe powinno się wysiewać w dodatnich temperaturach, a ich normę wysiewu należy zwiększyć o około 20-25%, w porównaniu do siewu w okresie wiosennym. Dojrzewają w tym samym czasie co formy ozime, dzięki czemu pole można przeznaczyć pod zasiew rzepaku ozimego lub międzyplonów.
W Krajowym Rejestrze Odmian COBORU, odmiany przewódkowe nie są w żaden sposób wyodrębnione. Z pszenic jako przewódki można wysiewać odmiany: Ethos, Ostka Smolicka, Bombona, Griwa, Koksa, Monsun, Nawra, Żura. Odmiany pszenżyta przewódkowego to: Andrus, Dublet, Kargo, Matejko, Mieszko, Milewo, Nagano, natomiast Żyta – Bojko.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Rekordowy eksport pszenicy
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 213,20 tys. ton i stanowił 33,3% wysyłki unijnego zboża.

Minimalnie niższe ceny jęczmienia
W dniach od 22 do 28 lutego bieżącego odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie ceny jęczmienia paszowego zmalały.

Mniejsze ceny paczkowanego cukru
Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier maleje, co przełożyło się to na nieznaczną obniżkę cen cukru paczkowanego.

Jęczmień browarniany traci na wartości
W dniach od 21 do 28 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły żyto konsumpcyjne, a spadki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica zyskuje na wartości
W dniach od 20 grudnia 2020 roku do 3 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

min
max