Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Przewódki coraz bardziej popularne

Data2016-10-17 Ilość wyświetleń866 wyświetleń

Jesienne susze panujące w Polsce w ostatnich latach utrudniają, a w niektórych rejonach wręcz uniemożliwiają wysiew zbóż ozimych w optymalnym dla nich terminie. Ponadto wielu rolników uprawia kukurydzę na ziarno, po zbiorze której za późno jest już na zasiew zbóż ozimych.

Alternatywnym rozwiązaniem jest uprawa odmian przewódkowych. Są to odmiany zbóż jarych, które można wysiewać zarówno wiosną, jak i w okresie późnojesiennym (koniec października, początek listopada) lub zimowym (koniec stycznia, luty).

Przewódki posiadają gen zimotrwałości, który nabyły w wyniku krzyżowania form jarych z ozimymi, a który umożliwia im przetrwanie zimy. Jarowizacja tych odmian odbywa się przez kilka tygodni w temperaturze bliskiej 0°C.

Odmiany przewódkowe powinno się wysiewać w dodatnich temperaturach, a ich normę wysiewu należy zwiększyć o około 20-25%, w porównaniu do siewu w okresie wiosennym. Dojrzewają w tym samym czasie co formy ozime, dzięki czemu pole można przeznaczyć pod zasiew rzepaku ozimego lub międzyplonów.

W Krajowym Rejestrze Odmian COBORU, odmiany przewódkowe nie są w żaden sposób wyodrębnione. Z pszenic jako przewódki można wysiewać odmiany: Ethos, Ostka Smolicka, Bombona, Griwa, Koksa, Monsun, Nawra, Żura. Odmiany pszenżyta przewódkowego to: Andrus, Dublet, Kargo, Matejko, Mieszko, Milewo, Nagano, natomiast Żyta – Bojko.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Handel zagraniczny nasionami roślin oleistych i produktami ich przetwórstwa z Polski w 2013 r. Dominował import

W 2013 roku w handlu nasionami oleistymi i produktami ich przetwórstwa z Polski dominował import. Wartość przywozu uległa jednak obniżce o 11% do 1,799 mld euro w stosunku do roku 2012.

Z kraju

Dobre prognozy dla unijnych zbiorów w sezonie 2016/2017

Jak wynika z bardzo wstępnych szacunków, które z miesiąca na miesiąc stają się jednak coraz bardziej prawdopodobne, w przyszłym sezonie w Unii Europejskiej należy spodziewać się dobrych zbiorów zbóż.

Z kraju

Pszenica i kukurydza ponownie potaniały

W minionym tygodniu wrześniowy kontrakt na pszenicę na paryskiej giełdzie Euronext spadł o ponad 1,1% do 178,3 euro/t. W tym samym stopniu potaniała kukurydza (kontrakt na sierpień), której cena uległa obniżce do 162 euro/t.

Z kraju

Konsultacje ws. wysokości czynszu dzierżawnego

Pod koniec czerwca do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Termin zgłaszania uwag upłynie 11 lipca 2016 r.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Ostrów Wielkopolski
czwartek, 23 Marzec 2017
pochmurno
5°C
2°C
min
8°C
max
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Nawozy wieloskładnikowe

POLIDAP® TYTAN
NP(S) 12-40-(12)