Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Przewódki coraz bardziej popularne

Data2016-10-17 Ilość wyświetleń839 wyświetleń

Jesienne susze panujące w Polsce w ostatnich latach utrudniają, a w niektórych rejonach wręcz uniemożliwiają wysiew zbóż ozimych w optymalnym dla nich terminie. Ponadto wielu rolników uprawia kukurydzę na ziarno, po zbiorze której za późno jest już na zasiew zbóż ozimych.

Alternatywnym rozwiązaniem jest uprawa odmian przewódkowych. Są to odmiany zbóż jarych, które można wysiewać zarówno wiosną, jak i w okresie późnojesiennym (koniec października, początek listopada) lub zimowym (koniec stycznia, luty).

Przewódki posiadają gen zimotrwałości, który nabyły w wyniku krzyżowania form jarych z ozimymi, a który umożliwia im przetrwanie zimy. Jarowizacja tych odmian odbywa się przez kilka tygodni w temperaturze bliskiej 0°C.

Odmiany przewódkowe powinno się wysiewać w dodatnich temperaturach, a ich normę wysiewu należy zwiększyć o około 20-25%, w porównaniu do siewu w okresie wiosennym. Dojrzewają w tym samym czasie co formy ozime, dzięki czemu pole można przeznaczyć pod zasiew rzepaku ozimego lub międzyplonów.

W Krajowym Rejestrze Odmian COBORU, odmiany przewódkowe nie są w żaden sposób wyodrębnione. Z pszenic jako przewódki można wysiewać odmiany: Ethos, Ostka Smolicka, Bombona, Griwa, Koksa, Monsun, Nawra, Żura. Odmiany pszenżyta przewódkowego to: Andrus, Dublet, Kargo, Matejko, Mieszko, Milewo, Nagano, natomiast Żyta – Bojko.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Ceny rzepaku dalej wyższe o 20%

Pomimo kilkuprocentowych zawirowań we wcześniejszych tygodniach na zakończenie drugiej dekady grudnia 2015 r. ceny skupu rzepaku kształtowały się prawie 20% powyżej ubiegłorocznych. Droższe niż rok temu są również śruta, makuch i olej rzepakowy.

Z kraju

Środki z działania "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" dla wszystkich

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, iż dzięki zwiększającemu się sukcesywnie limitowi wolnych środków przewidzianych w budżecie działania 123 "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" PROW 2007-2013, pojawiła się możliwość udzielenia wsparcia wszystkim ubiegającym się o nie w przypadku, gdy ich wnioski spełniają wymogi Programu.

Z kraju

Wzrosły ceny pszenicy, żyta i kukurydzy

W pierwszym tygodniu lipca br. odnotowano wzrost cen pszenicy konsumpcyjnej, żyta konsumpcyjnego i kukurydzy. Potaniał natomiast jęczmień paszowy.

Z kraju

Unijny eksport pszenicy w bieżącym sezonie może przekroczyć 32 mln ton

Według kwietniowego raportu Strategie Grains unijny eksport pszenicy w sezonie 2014/2015 może osiągnąć poziom 32 mln ton. To o 2,1 mln ton więcej niż wcześniej prognozowano.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Włocławek
niedziela, 26 Luty 2017
możliwy słaby deszcz
3°C
0°C
min
7°C
max
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Nawozy azotowe z siarką

PULSAR®
N(S) 20,8 -(24,2)