Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Rzepak potrzebuje dużo wapnia

Data2020-05-10 Ilość wyświetleń995 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Z roślin uprawnych rzepak ma największy apetyt na wapń i potrzebuje go znacznie więcej niż fosforu. Według danych IUNG-PIB z 1 toną plonu głównego wraz z odpowiednią ilością plonu ubocznego rzepak pobiera aż 57 kg CaO (41 kg Ca). Łatwo policzyć, że przy plonie 4 t nasion z ha, pobranie wapnia przekracza 200 kg CaO/ha(!) i jest zbliżone wielkością do zapotrzebowania na potas. Rola wapnia jako składnika pokarmowego dla roślin jest tak istotna, jak rola fosforu czy potasu. Jego niedostatek powoduje u rzepaku zahamowanie wzrostu roślin, wyleganie łanu, słabe kwitnienie, słabe zawiązywanie łuszczyn (Ca uczestniczy w kiełkowaniu pyłku i wzroście łagiewki pyłkowej), a w konsekwencji spadek wielkości plonu.

Wiosną niedobór wapnia objawia się na młodych liściach - brązowieją wierzchołki i krawędzie liści. Później zahamowany zostaje wzrost roślin, słabo bądź w ogóle nie wykształcają się łodygi. W okresie kwitnienia niedobór wapnia powoduje słabe wykształcenie łuszczyn, zwłaszcza na pędzie głównym, a także zwiększa ich podatność na choroby. Przy dużym „głodzie” wapniowym mogą więdnąć wierzchołki pędów.

Gleby kwaśne (pH 4,6-5,5) są ubogie w wapń i stanowią złe stanowisko do uprawy rzepaku. Wymagają wapnowania, które stanowi również źródło tego składnika dla roślin. Proces regulacji odczynu (uzyskanie pożądanego pH) trwa niestety nawet kilka lat. Uwaga: wapnowanie w okresie od zbioru przedplonu rzepaku do jego siewu nie powinno być praktykowane, ponieważ utrudnia wschody i hamuje pobieranie fosforu i mikroelementów przez rośliny. Zdarza się również, że i przy pH gleby >6,0 wapnia dostępnego dla roślin będzie za mało, szczególnie w okresach suszy, gdy jest problem z jego pobieraniem.

Ratunkiem dla roślin niedożywionych w wapń może być wapnowanie pogłówne bezpiecznym dla roślin wapnem granulowanym w dawce nie wyższej niż 0,5 t CaO/ha, jesienią w fazie rozety liściowej. Przyswajalnego wapnia możemy dostarczać również przed siewem rzepaku w postaci wieloskładnikowego nawozu Holist® agro PK 15-30, przeznaczonego pod rośliny o dużych wymaganiach w stosunku do potasu, a więc w sam raz pod rzepak.
 
Zawarty w nawozie potas zwiększa wykorzystanie wody w czasie suszy, zawarty wapń (10% CaO) stanowi źródło dostępnego wapnia dla roślin, a siarka w nawozie (10% SO3) uzupełni pulę dostępnej siarki.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Na giełdzie krajowej wzrost cen jęczmienia paszowego o 1,5%

W dniach od 30 maja do 6 czerwca br. odnotowano spadek większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena jęczmienia paszowego wzrosła.

Z kraju

Polska: Pierwsze partie malin oferowane są znacznie drożej niż rok temu

Pierwsze partie tych owoców weszły na rynek z 2 tygodniowym opóźnieniem w porównaniu z poprzednim sezonem. Zdaniem ekspertów na dojrzewanie malin wpłynęła dość zimna wiosna, a także długotrwałe deszcze wczesnym latem.

Z kraju

Straty w magazynowanych ziemiopłodach rolnych i ogrodniczych

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na okres zimowy do przechowalni trafiło 3,9 mln t ziemniaków, a więc ok. 43% zbiorów z 2020 r, a ich straty ocenia się podobnie jak w roku poprzednim na ok. 11% ogólnej masy przeznaczonej do przechowywania.

Z kraju

Jęczmień browarniany i owies paszowy zyskują na wartości 6,4%

W dniach od 30 maja do 6 czerwca bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies konsumpcyjny, a zwyżki jęczmień browarniany i owies paszowy. Również tańsza była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i kukurydza, a na stabilnym poziomie pozostała pszenica paszowa.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5209/zucchini-2516276-1280_nmedium.jpg

Towary marokańskie zaspokajają apetyt Wielkiej Brytanii po Brexicie

W regionie Souss w południowym Maroku plantatorzy produkują świeże owoce i warzywa, które zaopatrują szybko rosnącą liczbę klientów w Wielkiej Brytanii.

Ze świata
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Maków Mazowiecki
wtorek, 15 Czerwiec 2021
17°C
12°C
min
23°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.