Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Rzepak potrzebuje dużo wapnia

Data2020-05-10 Ilość wyświetleń380 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Z roślin uprawnych rzepak ma największy apetyt na wapń i potrzebuje go znacznie więcej niż fosforu. Według danych IUNG-PIB z 1 toną plonu głównego wraz z odpowiednią ilością plonu ubocznego rzepak pobiera aż 57 kg CaO (41 kg Ca). Łatwo policzyć, że przy plonie 4 t nasion z ha, pobranie wapnia przekracza 200 kg CaO/ha(!) i jest zbliżone wielkością do zapotrzebowania na potas. Rola wapnia jako składnika pokarmowego dla roślin jest tak istotna, jak rola fosforu czy potasu. Jego niedostatek powoduje u rzepaku zahamowanie wzrostu roślin, wyleganie łanu, słabe kwitnienie, słabe zawiązywanie łuszczyn (Ca uczestniczy w kiełkowaniu pyłku i wzroście łagiewki pyłkowej), a w konsekwencji spadek wielkości plonu.

Wiosną niedobór wapnia objawia się na młodych liściach - brązowieją wierzchołki i krawędzie liści. Później zahamowany zostaje wzrost roślin, słabo bądź w ogóle nie wykształcają się łodygi. W okresie kwitnienia niedobór wapnia powoduje słabe wykształcenie łuszczyn, zwłaszcza na pędzie głównym, a także zwiększa ich podatność na choroby. Przy dużym „głodzie” wapniowym mogą więdnąć wierzchołki pędów.

Gleby kwaśne (pH 4,6-5,5) są ubogie w wapń i stanowią złe stanowisko do uprawy rzepaku. Wymagają wapnowania, które stanowi również źródło tego składnika dla roślin. Proces regulacji odczynu (uzyskanie pożądanego pH) trwa niestety nawet kilka lat. Uwaga: wapnowanie w okresie od zbioru przedplonu rzepaku do jego siewu nie powinno być praktykowane, ponieważ utrudnia wschody i hamuje pobieranie fosforu i mikroelementów przez rośliny. Zdarza się również, że i przy pH gleby >6,0 wapnia dostępnego dla roślin będzie za mało, szczególnie w okresach suszy, gdy jest problem z jego pobieraniem.

Ratunkiem dla roślin niedożywionych w wapń może być wapnowanie pogłówne bezpiecznym dla roślin wapnem granulowanym w dawce nie wyższej niż 0,5 t CaO/ha, jesienią w fazie rozety liściowej. Przyswajalnego wapnia możemy dostarczać również przed siewem rzepaku w postaci wieloskładnikowego nawozu Holist® agro PK 15-30, przeznaczonego pod rośliny o dużych wymaganiach w stosunku do potasu, a więc w sam raz pod rzepak.
 
Zawarty w nawozie potas zwiększa wykorzystanie wody w czasie suszy, zawarty wapń (10% CaO) stanowi źródło dostępnego wapnia dla roślin, a siarka w nawozie (10% SO3) uzupełni pulę dostępnej siarki.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Spore obniżki cen zbóż

W dniach od 26 lipca do 2 sierpnia 2020 roku odnotowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe obniżki dotknęły owies paszowy, a zwyżki jęczmień browarniany. Również tańsza była w tym czasie pszenica, ale droższa kukurydza.

Z kraju

Rzepak droższy o 0,7%

W dniach od 26 lipca do 2 sierpnia 2020 roku cena rzepaku zwiększyła się o 11 zł/t. Odnotowano spadek cen śruty rzepakowej, a także makuchu rzepakowego i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Prognoza zbiorów krajowego zboża

Jak wynika ze wstępnej oceny GUS areał upraw zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniósł 7,2 mln ha i był wyższy o 1% niż przed rokiem.

Z kraju

Niezmienna powierzchnia upraw buraków cukrowych

Zdaniem GUS, obszar uprawy buraków cukrowych wyniesie ponad 0,2 mln ha i będzie podobna do ubiegłorocznej.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4527/oilseed-rape-5191963-1280_nmedium.jpg

Globalna produkcja rzepaku wyniesie 70,8 mln ton

Globalna produkcja rzepaku w sezonie 2020/2021 pozostaje na niezmienionym poziomie 70,8 miliona ton, ponieważ niższe zbiory w Europie są w pełni zrównoważone przez wyższe zbiory w Australii.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Padew Narodowa
niedziela, 9 Sierpień 2020
24°C
19°C
min
29°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.