Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Rzepik – „nieproszony gość” w uprawie rzepaku ozimego


do ulubionych
z ulubionych

W ostatnich latach na niektórych polach rzepaku ozimego stwierdzono występowanie dużej liczby niepożądanych roślin o wyglądzie rzepiku. Według badań przeprowadzonych przez UP w Poznaniu mogą to być rośliny rzepiku, mieszańce rzepaku i rzepiku lub diploidalne formy rzepiku Perko, który w Polsce coraz częściej jest wysiewany jako roślina poplonowa. Występowanie tego ostatniego może stanowić duże zagrożenie dla upraw rzepaku ozimego.
Rzepik Perko jest to mieszaniec rzepiku ozimego i kapusty chińskiej. Posiada bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy z grubym korzeniem palowym. Wytwarza bujną rozetę liściową złożoną nawet z 77 liści. Pokrój rośliny jest podobny do rzepaku, przy czym rzepik jest nieznacznie niższy, posiada krótsze łuszczyny przylegające do łodygi. Nasiona ma drobniejsze z dużą zawartością kwasu erukowego. Dojrzewa około 10 dni wcześniej niż rzepak ozimy, a jego nasiona osypują się na glebę lub przechodzą podczas zbioru do plonu rzepaku. Atutami rzepiku Perko są: duża zimotrwałość, silny wzrost, zdolność odrastania.
W niektórych rejonach Polski spotykane są plantacje rzepaku ozimego, na których rzepik zajmuje ponad 30% powierzchni pola. W związku z dużym podobieństwem morfologicznym obu gatunków rolnicy nie zawsze zdają sobie sprawę z występowania tej rośliny w ich uprawach. Pokrewieństwo tych roślin sprawia, że rzepiku z uprawy rzepaku nie można wyeliminować za pomocą herbicydów. Ponadto jako roślina o dużej konkurencyjności wypiera rośliny rzepaku. Duży udział rzepiku w uprawie to: mniejszy plon, niska jego wartość technologiczna, zanieczyszczenie gleby nasionami rzepiku, które mogą tam przeżyć nawet kilka lat.

W praktyce najważniejsze jest ograniczenie rozprzestrzeniania się rzepiku na polach. Podstawowe działania profilaktyczne to wysiewanie kwalifikowanego materiału siewnego rzepaku ozimego wolnego od niepożądanych nasion oraz stosowanie prawidłowego zmianowania z udziałem roślin okopowych, zbożowych i bobowatych. Jeżeli na polu zauważymy występowanie kilku roślin rzepiku, należy je bezwzględnie wyrwać, aby nie dopuścić do osypania się nasion.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Styczniowe trendy cen zbóż
Według GUS, w styczniu 2021 r. ograniczenie podaży zboża, a szczególnie kukurydzy, stymulował ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Nieznaczny eksport polskiego zboża
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 4,83 tys. ton i stanowił 25% wysyłki unijnego zboża.

Wzrost cen jęczmienia browarnianego o 8%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły kukurydzę, a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica.

Spadek cen rzepaku o 3,4%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

W skupie wyższe ceny podstawowych zbóż
W dniach od 25 do 31 stycznia bieżącego odnotowano wzrost cen zbóż w skupie.

min
max