

![]() ![]() ![]() |
![]() |
Żeby cieszyć się w domu pięknym drzewkiem należy na nie chwilę poczekać, nawet dłuższą chwilę. Uprawa iglaków może nie należy do najtrudniejszych, ale wymaga czasu i cierpliwości. Przydatność handlowa jest dopiero po 6-7 latach, dlatego plantację drzewek iglastych warto uprawiać etapowo w celu utrzymania corocznego zbioru. W uprawia ważny jest dobór stanowiska i utrzymanie pH 4,0 – 5,5. Należy również pamiętać o odpowiednim nawożeniu. Azotem nawozimy od marca do kwietnia, zaś stosowanie NPK można wykonać kilka razy w sezonie w okresie od marca do lipca. W okresie jesiennym skupiamy się na nawożeniu jedynie fosforowo - potasowym.
Kiedy czeka nas zakup nowej choinki często pojawia się dylemat, żywa czy sztuczna. Decyzja często zależy od tego, czego oczekujemy. Zalety i wady występują przy jednej i drugiej. Nowa technologia sprawia, że sztuczne choinki wyglądem przypominają naturalne rośliny. Ich zaletą jest trwałość, żywotność, łatwość w przechowywaniu oraz jednorazowy koszt. Ale niestety nie pachną i są wytworzone z tworzywa sztucznego. Żywa choinka zaś to natura, zapach i tradycja, ale wadą jest krótka żywotność, brudząca żywica, coroczny koszt oraz utylizacja jaką należy wykonać. Ekologia może leżeć po obu stronach w zależności jak do tego podchodzimy.
Pożegnanie z choinką w wielu domach rozpoczyna się już w styczniu. Sztuczne są „rozbierane” i pakowane w pudełka, a co robić z żywymi drzewkami?
Największy problem pojawia się ze ściętym drzewkiem, które już usychają. Metod na pożyteczne wykorzystanie choinek jest kilka. Bardzo popularnym sposobem utylizacji jest spalenie ich w piecu lub domowym kominku. Można części roślin wykorzystać na kompost. W ogrodzie odciętymi iglastymi gałęziami można okryć rośliny, osłaniając je przed mrozem. Drzewka można oddać zwierzętom do ogrodów zoologicznych, ale należy pamiętać o skrupulatnym usunięciu wszystkich ozdób. Jeśli żadna z metod nie wchodzi w rachubę powinniśmy drzewka umieścić w koszach lub kontenerach na odpady organiczne.
Autor: Grzegorz Kuropatnicki (powiat: dębicki)
Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?
W dniach od 15 do 22 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 97 zł/t. Odnotowano wzrost cen śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.
W dniach od 9 do 15 stycznia bieżącego roku odnotowano zróżnicowanie cen zbóż na giełdach krajowych.
Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier paczkowany rośnie, co przełożyło się to na wzrost jego cen.
W dniach od 9 do 15 stycznia br. odnotowano spadek cen zbóż w skupie.