Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Skuteczne odchwaszczanie kukurydzy


do ulubionych
z ulubionych

Szerokorzędowa technologia wysiewu kukurydzy oraz powolny początkowy wzrost tej rośliny sprawiają, że jest to uprawa łatwo opanowywana przez roślinność niepożądaną. Występujące w łanie chwasty przyczyniają się do znacznego obniżenia plonu. Straty mogą dochodzić nawet do 50%. Okres krytyczny występowania chwastów w uprawie kukurydzy uzależniony jest od ich liczebności, składu gatunkowego, ich konkurencyjności oraz kondycji rośliny uprawnej. Największą wrażliwość na zachwaszczenie kukurydza wykazuje w fazie od 1 do 7 liści właściwych. Kluczowym problem w uprawie kukurydzy są chwasty prosowate, takie jak: chwastnica jednostronna, włośnica sina i zielona, oraz gatunki dwuliścienne: żółtlica owłosiona i drobnokwiatowa, szarłat szorstki, komosa biała, psianka czarna, a na Wielkopolsce w ostatnich latach problematyczny stał się również zaślaz pospolity.
Duży wybór herbicydów służących do odchwaszczania kukurydzy umożliwia wykonanie zabiegu chemicznego bezpośrednio po siewie oraz powschodowo. Przedłużający się okres wegetacji oraz potencjalna susza występująca w czasie siewu kukurydzy sprawiają, że zabiegi doglebowe są coraz mniej skuteczne i często trzeba zastosować powtórnie herbicyd w trakcie wegetacji roślin. Wieloletnie badania wykazały, że bardzo skuteczna w uprawie kukurydzy jest technologia odchwaszczania oparta na zastosowaniu dwóch zabiegów herbicydowych w dawkach obniżonych. Działania takie pozwalają na utrzymanie przez długi okres czasu plantacji kukurydzy wolnej od chwastów, chronią tę uprawę przed fitotoksycznym działaniem herbicydów oraz nie powodują skażenia gleby dużymi ilościami substancji aktywnych, czyli są zgodne z założeniami integrowanej ochrony roślin. W zależności od warunków pogodowych oraz stopnia zachwaszczenia pola odchwaszczanie można przeprowadzić w jednym z dwóch wariantów:
1. wariant: I – zabieg doglebowy, II – w fazie 3–4 liści kukurydzy,
2. wariant: I – w fazie 2–3 liści kukurydzy, II – w fazie 5–7 liści kukurydzy.
W każdym z zabiegów dawka herbicydu powinna być obniżona od 1/3 do 2/3. W celu zwiększenia skuteczności działania herbicydu do cieczy opryskowej można dodać adiuwant i siarczan amonu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Minimalna obniżka ceny pszenicy w skupie
W dniach od 1 do 7 lutego bieżącego odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie cena pszenicy zmalała.

Dalszy wzrost ceny zbóż w skupie
W dniach od 8 do 14 lutego bieżącego odnotowano dalszy wzrost cen zbóż w skupie.

Wyższa cena kukurydzy
W dniach od 7 do 14 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły kukurydzę, a spadki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica.

Wzrost ceny rzepaku o 1,1%
W dniach od 7 do 14 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

UE wprowadziła zakaz importu owoców cytrusowych z Argentyny na 4 miesiące
Komisja Europejska (KE) jednostronnie podjęła decyzję o zakazie importu argentyńskich owoców cytrusowych, tj. pomarańczy, mandarynek, cytryn, grejpfrutów do UE do 30 kwietnia 2021 r. z powodu czarnej zgnilizny cytrusów.

min
max