Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Sól na drogach może szkodzić roślinom


do ulubionych
z ulubionych

Do zwalczania śliskości zimowej wykorzystuje się w Polsce środki chemiczne w postaci stałej i zwilżonej (głównie solankę, sól zwilżoną, suchą sól drogową czy mieszaninę chlorku sodu z chlorkiem wapnia czy magnezu) i/lub niechemiczne (piasek, kruszywa, żużel). Chlorki sodu, wapnia i magnezu mogą przyczyniać się do gromadzenia soli na terenach przyległych do szlaków komunikacyjnych i do pogarszania właściwości gleb (np. zmniejszenia przepuszczalności, naruszenia równowagi jonowej i uruchomienia metali ciężkich).
Zasolenie gleb zakłóca równowagę jonową w komórkach roślinnych, obniża aktywność enzymów oraz ogranicza dostępność wody dla roślin, co powoduje ich więdnięcie, zasychanie i przedwczesne zrzucanie liści. Nadmierne stężenie soli w glebie negatywnie oddziałuje na fotosyntezę, oddychanie, dystrybucję asymilatów i wzrost roślin. W miejscach najsilniej zasolonych następuje częściowe lub całkowite zamieranie roślinności.
Proces ten dodatkowo potęguje aerozol solny osadzający się na nadziemnych częściach roślin. Zakres jego wpływu zależy od prędkości jazdy samochodów, natężenia ruchu i masy pojazdów oraz stanu technicznego nawierzchni drogowej. Należy jednocześnie pamiętać, że sole są stosunkowo łatwo wymywane, szczególnie z bardziej przepuszczalnych gleb. Wykazano także, że zasolenie terenów przydrożnych zmniejsza się w miarę oddalania się od drogi, a obecność rowu odwadniającego ogranicza oddziaływanie depozytów drogowych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Jęczmień browarniany traci na wartości
W dniach od 21 do 28 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły żyto konsumpcyjne, a spadki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Rekordowy eksport pszenicy
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 213,20 tys. ton i stanowił 33,3% wysyłki unijnego zboża.

Minimalnie niższe ceny jęczmienia
W dniach od 22 do 28 lutego bieżącego odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie ceny jęczmienia paszowego zmalały.

Mniejsze ceny paczkowanego cukru
Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier maleje, co przełożyło się to na nieznaczną obniżkę cen cukru paczkowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wzrosła wartość hiszpańskiego importu owoców i warzyw
Według danych FEPEX w 2020 roku Hiszpania zaimportowała 3,4 mln ton owoców i warzyw za 3118 mln euro, czyli odpowiednio o 3,5% i 6% więcej wolumenowo i wartościowo niż w 2019 roku.

min
max