Content

Porady ekspertów

Z kraju, Nawozy, UE

„Stawić czoło” negatywnym skutkom zmian klimatu

Data2016-01-13 Ilość wyświetleń2625 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Brak pokrywy śnieżnej lub niewielka jej ilość powoduje mniejsze nagromadzenie wilgoci w glebie w okresie zimowym.
Brak pokrywy śnieżnej lub niewielka jej ilość powoduje mniejsze nagromadzenie wilgoci w glebie w okresie zimowym.

W ostatnich latach jesteśmy świadkami zmian klimatu. Nie bez znaczenia pozostają one dla rolnictwa. Zmiana warunków termicznych, ilości opadów atmosferycznych, czy częstotliwość występowania zjawisk ekstremalnych, jak susze czy powodzie, prowadzą do zmian w środowisku naturalnym. W konsekwencji przekłada się to na wymierne straty ekonomiczne w gospodarstwach rolnych.

Wg prognoz obserwowane ocieplanie klimatu nie będzie powodowało znacznych zmian w strukturze zasiewów. Na wzrost plonowania roślin wpływać będzie raczej odpowiednio dostosowana agrotechnika, tj. systemy bezorkowej uprawy gleby, zmiany terminów wykonywania zabiegów agrotechnicznych, dobór odmian. Wzrost produktywności roślin w dużej mierze będzie ograniczany poprzez opady atmosferyczne.

Brak wody – czynnik minimum

Wyraźne pogorszenie warunków wilgotnościowych, to poważne ograniczenie dla polowej produkcji roślinnej. Wynika to głównie z faktu, że wraz ze wzrostem temperatury, nie następuje wzrost ilości opadów. Ponadto ich rozkład w ciągu roku jest niekorzystny dla wzrostu i rozwoju roślin. Dodatkowo rośnie ilość opadów intensywnych (często nawalnych), po których następują dłuższe okresy, w których nie odnotowuje się żadnych opadów. Taki stan rzeczy może podnosić ryzyko wystąpienia dwóch ekstremalnych warunków hydrologicznych, tj.: suszy i powodzi.

Niedobór i nadmiar wody

Mają decydujący wpływ na plonowanie i jakość płodów rolnych. Mogą prowadzić do całkowitego zniszczenia uprawy lub ograniczać plonowanie, np. poprzez utrudnianie wykonywania poprawnych i terminowych zabiegów agrotechnicznych, tak jak to miało miejsce jesienią 2015 roku. Susza determinowała wszelkie prace polowe: przygotowanie pola pod zasiewy, nawożenie, siew, wykonanie skutecznych zabiegów herbicydowych.

Niekorzystny bilans wodny występujący i coraz częściej powtarzający się na niektórych obszarach naszego kraju to bardzo poważny problem, który stanowi niebezpieczeństwo dla stabilnej i przewidywalnej produkcji rolnej. Największy niedobór wody wykazują gleby lekkie i bardzo lekkie, które stanowią zadecydowaną większość gleb w naszym kraju. Przestrzenne zróżnicowanie pokrywy glebowej w Polsce według kategorii glebowych o różnej podatności na suszę - gleby bardzo lekkie (bardzo podatne- Kategoria I), gleby lekkie (podatne - Kategoria II), średnie (średnio podatne Kategoria III), ciężkie (mało podatne - Kategoria IV) przedstawiono na mapie.

Mapa podatności gleb na suszę

Źródło: IUNG – PIB 2012

Zarówno niedobór wody, jak również jej nadmiar szkodzi roślinom. Stagnacja wody na polach, większe nasilenie chorób i szkodników, utrudnienie, a w skrajnych przypadkach uniemożliwienie wykonywania terminowych prac agrotechnicznych, jak nawożenie, zabiegi ochrony roślin, zbiór, wpływa na spadek plonowania roślin i pogorszenia ich jakości. Nadmiar wody może powodować również erozję gleb.

Wydłużenie sezonu wegetacyjnego roślin, na skutek wzrostu temperatury, to pozytywny aspekt zmian klimatu. Umożliwia ono rozszerzenie areału uprawy różnych gatunków roślin, których uprawa była dotychczas utrudniona, jak np. kukurydzy, soi, słonecznika, winorośli. W takich warunkach przyspieszony zostaje termin siewu roślin oraz ich zbioru (wzrost temperatury tylko o 1 stopień przyspiesza dojrzewanie podstawowych zbóż, a więc pszenicy, żyta i jęczmienia, o jeden tydzień, natomiast kukurydzy o dwa tygodnie).

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Polska: Pierwsze partie malin oferowane są znacznie drożej niż rok temu

Pierwsze partie tych owoców weszły na rynek z 2 tygodniowym opóźnieniem w porównaniu z poprzednim sezonem. Zdaniem ekspertów na dojrzewanie malin wpłynęła dość zimna wiosna, a także długotrwałe deszcze wczesnym latem.

Z kraju

Straty w magazynowanych ziemiopłodach rolnych i ogrodniczych

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na okres zimowy do przechowalni trafiło 3,9 mln t ziemniaków, a więc ok. 43% zbiorów z 2020 r, a ich straty ocenia się podobnie jak w roku poprzednim na ok. 11% ogólnej masy przeznaczonej do przechowywania.

Z kraju

Jęczmień browarniany i owies paszowy zyskują na wartości 6,4%

W dniach od 30 maja do 6 czerwca bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies konsumpcyjny, a zwyżki jęczmień browarniany i owies paszowy. Również tańsza była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i kukurydza, a na stabilnym poziomie pozostała pszenica paszowa.

Z kraju

Na giełdzie krajowej wzrost cen jęczmienia paszowego o 1,5%

W dniach od 30 maja do 6 czerwca br. odnotowano spadek większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena jęczmienia paszowego wzrosła.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5213/oats-5511938-1280_nmedium.jpg

Owies konsumpcyjny traci na wartości 5%

W dniach od 9 do 16 maja bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies konsumpcyjny, a zwyżki jęczmień konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza, a tańsza pszenica konsumpcyjna.

MRiRW
upload/nawozenie/8/jagodowe_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Kwietno
piątek, 18 Czerwiec 2021
23°C
17°C
min
30°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.