Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Stosowanie i wartość nawozowa obornika

Data2021-09-19 Ilość wyświetleń187 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Obornik stosuje się pod rośliny dobrze reagujące na nawożenie organiczne, zwłaszcza o długim okresie wegetacyjnym. Nawóz ten zalecany jest przede wszystkim pod rośliny okopowe (burak cukrowy i pastewny oraz ziemniak), chociaż stosowany jest również pod rzepak i kukurydzę uprawianą na silos oraz warzywa. Zalecane dawki obornika kształtują się na poziomie od 20,0 do 35 t/ha, a w przypadku warzyw są znacznie wyższe, nawet do 80 t/ha.

Najkorzystniejszym terminem stosowania obornika jest okres jesienny i wiosenny, jednak uzależniony on jest od kategorii agronomicznej gleby oraz uprawianej rośliny. W przypadku gleb ciężkich i średnio ciężkich zalecane jest stosowanie obornika w okresie jesiennym, z kolei na glebach lekkich wiosną. Po zastosowaniu nawozu należy go jak najszybciej wymieszać z glebą, w celu ograniczenia strat azotu. Na glebach lekkich głębokość przyorania obornika powinna wynosić 20 cm, natomiast na glebach ciężkich, zwięzłych do 15 cm. Straty tego składnika zachodzą również podczas rozkładu obornika w glebie. Większe straty azotu występują w przypadku stosowania obornika w okresie jesiennym niż wiosennym oraz z gleb lekkich niż ciężkich.

Działanie obornika uzależnione jest od szybkości mineralizacji substancji organicznej wprowadzanej do gleby z zastosowaną dawką obornika. W przypadku gleb lekkich rozkład obornika następuje w ciągu 1 – 2 lat, z kolei w przypadku gleb zwięzłych w okresie 3 – 4 lat od zastosowania. Wykorzystanie azotu z obornika w pierwszym roku po zastosowaniu nawozu wynosi 20 – 40%, a w latach następnych od 35 do 40%. W przypadku fosforu wynosi ono 20 – 25% w pierwszym roku i 65 – 70% w kolejnych latach. Z kolei wykorzystanie potasu wynosi odpowiednio 30% i 60 – 90%. Obornik stosuje się najczęściej jednorazowo co 4 lata (jeden raz w zmianowaniu 4-polowym), względnie w każdym roku w dawkach dostosowanych do wymagań roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Jedynie mniej za kukurydzę w skupie

W dniach od 4 do 10 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Z kraju

Kukurydza traci na wartości 10,7%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

Z kraju

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Z kraju

Wzrost cen rzepaku o 6,8%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 171 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5397/white-cabbage-2705228-1280_nmedium.jpg

Ze względu na warunki pogodowe zmniejszyły się plony kapusty białej

Bieżący rok był bardzo trudny dla polskich rolników, zwłaszcza dla trudniących się uprawą warzyw. Poważne problemy pojawiają się również przy produkcji kapusty białej. Jedną z głównych przyczyn są niesprzyjające warunki pogodowe.

Warzywa
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Goleszów
piątek, 22 Październik 2021
9°C
6°C
min
12°C
max
0