Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Strip-till nowa, oszczędna technologia uprawy roli

Data2016-10-07 Ilość wyświetleń3205 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Polscy rolnicy, a zwłaszcza właściciele dużych gospodarstw rolnych, coraz częściej poszukują alternatywnych technologii uprawy roli, które z dobrym rezultatem zstąpiłyby energochłonną uprawę płużną. Jednym z rozwiązań jest pasowa uprawa roli, czyli tzw. strip-till.

Nazwa „strip-till” została sformułowana przez Conservation Technology Information Centre (CTIC) i zdefiniowana jako modyfikacja konserwującej techniki uprawy gleby, w której uprawia się mniej niż 33% powierzchni pola. System ten został opracowany w USA w latach 30. XX wieku do uprawy roślin w szerokich rzędach na polach podatnych na erozję i przesuszonych. Miał on za zadanie zmniejszenie rozpylenia gleby oraz oszczędności finansowe.

W latach 80. XX wieku w USA, Kanadzie i Australii powszechnie wykorzystywano tę metodę do uprawy kukurydzy, soi, buraka cukrowego, bawełny, słonecznika, orzeszków ziemnych i warzyw. Do Europy strip-till trafił pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Stosowany jest w uprawie rzepaku, kukurydzy, buraków cukrowych, warzyw i coraz częściej zbóż.

 
System został opracowany w USA w latach 30. XIX wieku.
 


Uprawa roli w systemie strip-till polega na głębokim spulchnieniu wąskich pasów gleby, w których umieszczane są nasiona.
W wyniku tego na polu tworzą się dwie oddzielne strefy: pasy gleby spulchnionej i nieuprawiona przestrzeń między nimi. W pasach gleba uprawiana jest za pomocą zębów typu głębosz, talerzy czy redlic dłutowych. Tego typu elementy robocze nie odwracają gleby, przemieszczając materię organiczną, tylko ją spulchniają. Dzięki temu gleba w pasach jest dobrze napowietrzona i rozluźniona. W takich warunkach nasiona roślin uprawnych mogą swobodnie kiełkować. Ponadto spulchnienie gleby, a nie odcięcie jej warstwy (jak w przypadku orki) sprawia, że na polu nie tworzy się podeszwa płużna.

Zazwyczaj do uprawy pasowej wykorzystuje się specjalne agregaty uprawowe, które są w ofercie sprzedaży wielu firm. Niestety koszt ich zakupu jest dość wysoki, co w pewnym stopniu ogranicza rozpowszechnienie tego systemu wśród rolników.

W uprawie strip-till najlepsze efekty, zarówno ekonomiczne, jak i produkcyjne osiąga się wtedy, gdy podczas jednego przejazdu spulchnia się pas gleby, wprowadza się do niego nawozy i umieszcza nasiona rośliny uprawnej na odpowiedniej głębokości. Jeżeli rolnik nie dysponuje odpowiednimi maszynami, czynności te można wykonać oddzielnie. Nasiona najlepiej wysiać punkowo, ale nie jest to konieczne. Siew można wykonać również tradycyjnym siewnikiem.

Uprawę pasową można przeprowadzić bezpośrednio po żniwach na ściernisku, lub po wykonaniu podorywki, która przerywa parowanie gleby i niszczy rosnące na polu chwasty. Jeżeli decydujemy się na zabiegi pożniwne, należy pamiętać, że pole pod strip-till musi być bardzo dokładnie uprawione, a resztki pożniwne dobrze rozdrobnione i równomiernie rozrzucone po całym polu. Głębokość i szerokość spulchnionego pasa uzależnione są od gatunku rośliny uprawnej i rodzaju gleby, jednakże najczęściej wynoszą one odpowiednio 30-35 cm i 10-25 cm. W uprawionych pasach umieszczane są nawozy makro- i mikroelementowe.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Ocena ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w drugiej połowie 2019 r. szacunki odnoszące się do ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, a także zapotrzebowania na produkty rolne czy opłacalności produkcji rolniczej były normalne jak na tą porę roku.

Z kraju

Cena kapusty pekińskiej rośnie

Polskim rolnikom ponownie udaje się podnieść ceny kapusty pekińskiej.

Z kraju

Zróżnicowane ceny zbóż w skupie

W dniach od 23 do 29 marca 2020 roku zaobserwowano różnokierunkowe zmiany cen zbóż w skupie.

Z kraju

Maleją ceny większości monitorowanych zbóż

W dniach od 22 do 29 marca 2020 roku odnotowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenica konsumpcyjna, a obniżki pszenżyto. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza – pszenica paszowa. Za to cena kukurydzy pozostała niezmienna.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4274/garlic-3419544-1280_nmedium.jpg

Problem koronawirusa może prowadzić do niedoboru czosnku w Rosji

Do takiego wniosku doszli specjaliści Centrum Ekspertyzy Przemysłowej Banku Rolnego (RSHB). Według nich, z powodu epidemii rosyjskie sieci handlowe zaczynają porzucać chińskie produkty spożywcze.

Warzywa
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Żmudź
poniedziałek, 6 Kwiecień 2020
7°C
1°C
min
13°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.