Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny, Zboża

Susza – nierównomierne wschody ozimin

Data2015-10-19 Ilość wyświetleń3140 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Niewyrównana plantacja rzepaku (nasiona wysiane w przesuszoną glebę trudno kiełkują i wschody roślin są rozciągnięte w czasie).
Niewyrównana plantacja rzepaku (nasiona wysiane w przesuszoną glebę trudno kiełkują i wschody roślin są rozciągnięte w czasie).

Okres późnego lata i jesieni to czas zbioru roślin i kolejnych zasiewów. W chwili obecnej sezon wegetacyjny 2014/2015 mamy praktycznie za sobą. Przed nami kolejny, czy będzie lepszy?

Susza ograniczyła plony

Niekorzystne warunki pogodowe utrzymujące się praktycznie przez cały sezon wpłynęły negatywnie na plonowanie roślin. Szczególnie ucierpiały zboża jare, rośliny bobowate (motylkowate), w tym soja, a także buraki cukrowe i kukurydza. Rośliny nie poradziły sobie z tak dużym i długo trwającym brakiem wody. Był to więc czas trudny i praktycznie większość gospodarstw zakończyła sezon licząc straty.

Nowy sezon, stary problem…

Niestety, po zbiorach roślin susza utrzymywała się nadal. W wielu rejonach naszego kraju, a zwłaszcza na terenie południowo-zachodniej Polski, rzepak, jęczmień, żyto zostały wysiane w bardzo przesuszoną glebę, czego skutkiem są niewyrównane wschody roślin. W niektórych rejonach Opolszczyzny na plantacjach rzepaku są rośliny zarówno w fazie siewki, jak i takie które mają 5 lub 6 liści właściwych. W jaki sposób prowadzić taką uprawę? Jak ograniczyć zachwaszczenie? To są bardzo trudne pytania z którymi borykają się nasi rolnicy. A przecież przed nami okres zimy…

W przeciągu ostatnich kilku dni zmieniła się aura, zaczął w końcu padać deszcz, lokalnie w ciągu 2 dni spadło nawet w granicach 15-20 mm „dobrego deszczu”. Warunki glebowe nieco poprawiły się, a rolnicy przystąpili do siewu pszenic ozimych, których celowo w większości gospodarstw nie wysiewano, licząc na opady.

Czy roślinom wystarczy czasu?

Okres jesieni to czas przygotowania roślin do spoczynku zimowego, a brak wody utrudnia rozwój roślin. Wobec powyższego istnieje obawa czy rośliny zdążą na tyle się rozwinąć, aby dobrze przygotować się do wejścia w stan spoczynku zimowego? Koniec wegetacji jesiennej dla wszystkich roślin następuje w tym samym czasie. Natomiast optymalna faza wejścia w okres spoczynku zimowego dla poszczególnych gatunków roślin jest różna (jęczmień to wykształcenie od 2 do 3 silnych źdźbeł, żyto - krzewi się głównie jesienią, pszenica – optimum to wytworzenie co najmniej 4 liści, co odpowiada początkowi fazy krzewienia i obecności jednego silnego źdźbła, rzepak - rozeta 8-10 liści, gruba (średnica 1-1,5 cm) i nisko osadzona szyjka korzeniowa).

Obecna aura oraz zapowiadane przez synoptyków opady deszczu w połączeniu z długim i ciepłym listopadem - brzmi optymistycznie. Jest więc szansa na to, że rośliny nadrobią czas i choć trochę odbudowany zostanie bilans wody w glebie.

Co przyniosą kolejne miesiące?

Niestety wielu synoptyków zapowiada łagodną i bezśnieżną zimę. Jeśli ta prognoza sprawdzi się, to nadal borykać będziemy się z ogromnym brakiem wody w glebie i związanymi z tym problemami.

Niemniej o tym, czy prognozy długoterminowe sprawdzą się, dowiemy się za parę miesięcy. Dziś niczego nie można być pewnym i należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najbardziej ograniczyć skutki suszy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Wzrost cen jęczmienia konsumpcyjnego o 5%

W dniach od 2 do 9 maja bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies paszowy, a zwyżki jęczmień konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Z kraju

Poza unijne granice wysłano więcej jak 3 mln ton polskich zbóż

W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 63,62 tys. ton.

Z kraju

Dalszy wzrost większości cen zbóż w skupie

W dniach od 25 kwietnia do 2 maja br. odnotowano wzrost większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta konsumpcyjnego zmalała.

Z kraju

Rzepak zyskuje na wartości 4%

W dniach od 2 do 9 maja bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 86 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5115/oilseed-rape-4581800-1280_nmedium.jpg

Ceny rzepaku wyższe o 1,4%

W dniach od 14 do 21 marca bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 30 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Batorz
wtorek, 18 Maj 2021
13°C
10°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.