Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny, Zboża

Susza – nierównomierne wschody ozimin

Data2015-10-19 Ilość wyświetleń3371 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Niewyrównana plantacja rzepaku (nasiona wysiane w przesuszoną glebę trudno kiełkują i wschody roślin są rozciągnięte w czasie).
Niewyrównana plantacja rzepaku (nasiona wysiane w przesuszoną glebę trudno kiełkują i wschody roślin są rozciągnięte w czasie).

Okres późnego lata i jesieni to czas zbioru roślin i kolejnych zasiewów. W chwili obecnej sezon wegetacyjny 2014/2015 mamy praktycznie za sobą. Przed nami kolejny, czy będzie lepszy?

Susza ograniczyła plony

Niekorzystne warunki pogodowe utrzymujące się praktycznie przez cały sezon wpłynęły negatywnie na plonowanie roślin. Szczególnie ucierpiały zboża jare, rośliny bobowate (motylkowate), w tym soja, a także buraki cukrowe i kukurydza. Rośliny nie poradziły sobie z tak dużym i długo trwającym brakiem wody. Był to więc czas trudny i praktycznie większość gospodarstw zakończyła sezon licząc straty.

Nowy sezon, stary problem…

Niestety, po zbiorach roślin susza utrzymywała się nadal. W wielu rejonach naszego kraju, a zwłaszcza na terenie południowo-zachodniej Polski, rzepak, jęczmień, żyto zostały wysiane w bardzo przesuszoną glebę, czego skutkiem są niewyrównane wschody roślin. W niektórych rejonach Opolszczyzny na plantacjach rzepaku są rośliny zarówno w fazie siewki, jak i takie które mają 5 lub 6 liści właściwych. W jaki sposób prowadzić taką uprawę? Jak ograniczyć zachwaszczenie? To są bardzo trudne pytania z którymi borykają się nasi rolnicy. A przecież przed nami okres zimy…

W przeciągu ostatnich kilku dni zmieniła się aura, zaczął w końcu padać deszcz, lokalnie w ciągu 2 dni spadło nawet w granicach 15-20 mm „dobrego deszczu”. Warunki glebowe nieco poprawiły się, a rolnicy przystąpili do siewu pszenic ozimych, których celowo w większości gospodarstw nie wysiewano, licząc na opady.

Czy roślinom wystarczy czasu?

Okres jesieni to czas przygotowania roślin do spoczynku zimowego, a brak wody utrudnia rozwój roślin. Wobec powyższego istnieje obawa czy rośliny zdążą na tyle się rozwinąć, aby dobrze przygotować się do wejścia w stan spoczynku zimowego? Koniec wegetacji jesiennej dla wszystkich roślin następuje w tym samym czasie. Natomiast optymalna faza wejścia w okres spoczynku zimowego dla poszczególnych gatunków roślin jest różna (jęczmień to wykształcenie od 2 do 3 silnych źdźbeł, żyto - krzewi się głównie jesienią, pszenica – optimum to wytworzenie co najmniej 4 liści, co odpowiada początkowi fazy krzewienia i obecności jednego silnego źdźbła, rzepak - rozeta 8-10 liści, gruba (średnica 1-1,5 cm) i nisko osadzona szyjka korzeniowa).

Obecna aura oraz zapowiadane przez synoptyków opady deszczu w połączeniu z długim i ciepłym listopadem - brzmi optymistycznie. Jest więc szansa na to, że rośliny nadrobią czas i choć trochę odbudowany zostanie bilans wody w glebie.

Co przyniosą kolejne miesiące?

Niestety wielu synoptyków zapowiada łagodną i bezśnieżną zimę. Jeśli ta prognoza sprawdzi się, to nadal borykać będziemy się z ogromnym brakiem wody w glebie i związanymi z tym problemami.

Niemniej o tym, czy prognozy długoterminowe sprawdzą się, dowiemy się za parę miesięcy. Dziś niczego nie można być pewnym i należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najbardziej ograniczyć skutki suszy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Na krajowej giełdzie za pszenicę konsumpcyjną więcej o 7,7%

W dniach od 14 do 21 listopada br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych.

Z kraju

Produkcja skoncentrowanego soku jabłkowego

Rozwinięty i nowoczesny przemysł przetwórczy oraz odpowiedni surowiec sprzyjają zwiększeniu produkcji soków owocowych, które są obecnie ważnym produktem krajowego przetwórstwa owocowego – zajmują drugie miejsce w strukturze produkcji, zaraz po produktach mrożonych.

Z kraju

Październikowe ceny cukru

Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier jest zróżnicowane, co przełożyło się to na nieznaczną zwyżkę cen cukru.

Z kraju

Cena rzepaku wyższa o 3,1%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 97 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5552/wheat-276515-1280_nmedium.jpg

Korekta w dół do globalnego spożycia pszenicy

Globalne zużycie pszenicy zostało skorygowane w dół o 1,5 mln ton do 785,5 mln ton z powodu cięć zarówno w paszy, jak i w konsumpcji żywności, nasion i przerobu.

Zboża
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Zielona Góra
poniedziałek, 29 Listopad 2021
0°C
-2°C
min
3°C
max
0