Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny, Nawozy
Susza – niewłaściwy czas na pobieranie prób glebowych


do ulubionych
z ulubionych

Ustalenie potrzeb nawozowych roślin jest podstawą prawidłowej agrotechniki wszystkich gatunków roślin. Z tego też względu koniecznie, przynajmniej raz na 4 lata należy wykonać podstawową analizę gleby. Aby wyniki analizy odzwierciedlały podstawowe informacje o zasobności gleby, najważniejszą czynnością jest pobranie reprezentatywnej próbki.
Zasady pobierania reprezentatywnej próby gleby
- najlepiej, próbkę pobierać laską glebową,
- jedna próbka średnia powinna być pobrana z powierzchni do 4 ha, z pola o jednakowym przedplonie, uprawie, nawożeniu itp.,
- próbkę średnią należy przygotować wykonując 15 do 25 nakłuć laską glebową idąc po przekątnej lub zygzakiem po wyznaczonym wcześniej obszarze,
- ziemię z pojedynczych nakłuć należy umieścić np. w plastikowym wiaderku, po wykonaniu 15-25 nakłuć wymieszać i przenieść do pudełka, do dalszej analizy; ok. 0,5 kg gleby.
Kiedy nie należy pobierać prób glebowych?
- w okresie długotrwałej suszy (np. jesień 2015r.),
- w okresie nadmiernego uwilgotnienia gleby,
- bezpośrednio po zastosowaniu nawozów mineralnych, organicznych.
Próbek gleby nie należy pobierać na obrzeżach pola, w miejscach po stogach, kopcach, bruzdach, kretowiskach, w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu.
Jesienna susza – mało wiarygodne próby
O tym, że jesień to optymalny czas na pobieranie prób glebowych do analiz, wiemy wszyscy. Niemniej niektórzy zapomnieliśmy o tym, że prób nie należy pobierać w określonych warunkach pogodowych, jak susza, czy nadmierne uwilgotnienie gleby. Niestety, w wielu gospodarstwach próby gleby zostały pobrane, choć ubiegłoroczna jesień to okres w którym w większości regionów Polski utrzymywała się susza glebowa. Należy zdawać sobie sprawę, ze wyniki analizy, uzyskane z tak pobranych prób glebowych nie zawsze będą reprezentatywne, a wręcz mogą być „zafałszowane” (wysoka zawartość potasu i magnezu, niska zawartość fosforu). W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ponowne pobranie gleby i dostarczenie jej do laboratorium w celu wykonania analizy. Należy pamiętać, ze wiosną próby gleby należy pobrać przed zastosowaniem nawozów.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Ceny rzepaku mniejsze o 3,1%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Ocena ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych w II połowie 2020 roku
Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w drugiej połowie 2020 r. szacunki odnoszące się do ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, a także zapotrzebowania na produkty rolne czy opłacalności produkcji rolniczej były normalne lub dobre jak na tą porę roku.

Jęczmień droższy o 5,6%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku odnotowano zróżnicowaną relację cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies konsumpcyjny a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica pszenica, a tańsza – konsumpcyjna paszowa. Za to ceny kukurydzy były na niezmiennym poziomie.

Polski wywóz zbóż poza UE
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 103,58 tys. ton.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Cytryny są wciąż tańsze niż rok temu
Ceny cytryn w Polsce od stycznia br. utrzymują się na bardzo niskim poziomie, gdzie handlowcy oferują te cytrusy w dużej hurtowej cenie 3,00-5,50 zł/kg, w zależności od kraju pochodzenia, opakowania i jakości oferowanych produktów.

min
max