Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Tolerancja jęczmienia ozimego na odczyn gleby

Data2021-09-20 Ilość wyświetleń207 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jęczmień ozimy jest spośród zbóż ozimych najbardziej wrażliwy na kwaśny odczyn gleby. Optymalne pH pod jego uprawę powinno kształtować się w przedziale od 6,0 do 6,8. Na glebach o nieuregulowanym odczynie jęczmień ozimy reaguje dużą obniżką plonów, sięgającą nawet kilkudziesięciu procent. W Polsce udział gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych w ogólnej powierzchni użytków rolnych kształtuje się od 32 % w województwie kujawsko-pomorskim do 69 % w województwie łódzkim. Tak duży odsetek gleb kwaśnych znacznie ogranicza uprawę jęczmienia ozimego.

W 2021 roku zarejestrowano 12 nowych odmian jęczmienia ozimego. Wśród nich znalazło się 7 odmian wielorzędowych pastewnych: Bohun, Esprit, Giewont, Picasso, Senta, SU Midnight oraz Tajfun; 4 odmiany dwurzędowe pastewne: Aleksandra, Bordeaux, LG Casting i Padura oraz jedna odmiana dwurzędowa browarna – Suez. Odmiany te w sposób zróżnicowany reagują na zmienny odczyn gleby. Esprit, Giewont, Picasso, Senta, Bordeaux, LG Casting, Padura i Suez wykazują przeciętną tolerancję na pH gleby. Tolerancja na zakwaszenie podłoża odmiany Bohun jest nieco poniżej średniej. Odmiany SU Midnight i Tajfun mają dość małą tolerancję, a Aleksandra jest najbardziej wrażliwa na niskie pH gleby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Kukurydza traci na wartości 10,7%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

Z kraju

Ceny rzepaku większe o 0,2%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 6 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Jedynie mniej za kukurydzę w skupie

W dniach od 4 do 10 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Z kraju

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5497/dried-apricots-3338374-1280_nmedium.jpg

Sama Turcja odpowiada za 85% światowego eksportu suszonych moreli

W okresie styczeń-wrzesień 2021 r. wielkość eksportu suszonych moreli z prowincji Malatya we wschodniej Turcji wzrosła w kategoriach wartości o 50 mln USD w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - do 225,5 mln USD.

Owoce
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Goleszów
sobota, 23 Październik 2021
6°C
3°C
min
9°C
max
0