Content
Porady ekspertów
Informacje, Gleba, Z kraju
Wapń i magnez w kompleksie sorpcyjnym gleby


do ulubionych
z ulubionych

Kompleks sorpcyjny gleby to magazyn składników pokarmowych dla roślin. Zawartość kationów zasadowych w kompleksie, przede wszystkim kationów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+), jest jednym z parametrów charakteryzujących warunki wzrostu roślin. Kationy związane w kompleksie sorpcyjnym regulują również strukturę i odczyn gleby.
W kompleksie sorpcyjnym najwięcej powinno być jonów wapnia. Jak widać na wykresie, średnia zawartość jonów wapnia (żółte pole) w glebach ornych Polski jest zdecydowanie większa od zawartości magnezu, potasu i sodu (pola: zielone, czerwone i niebieskie). Proporcje pomiędzy pierwiastkami zmieniły się jednak w ciągu ostatnich lat.
Rośliny w trakcie wzrostu pobierają jony wapnia i magnezu z gleby. Część jonów jest też wymywana w głąb gleby wraz z opadami. W rezultacie jonów wapnia i magnezu w glebie ubywa.
Jak widać na wykresie, w glebach ornych Polski w ciągu ostatnich 10 lat wyraźnie ubyło wapnia i magnezu. Ten ubytek powinien być uzupełniony nawożeniem – źródłem wapnia i magnezu są przede wszystkim nawozy wapniowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Stabilne ceny żyta w skupie
W dniach od 4 do 10 stycznia bieżącego odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie.

W Polsce podaż mandarynek wzrosła
W tym sezonie ze względu na pandemię i jej wpływ na handel, popyt na mandarynki był niższy niż oczekiwano. Ponadto podaż tych cytrusów w tym sezonie znacznie wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Rzepak drożeje o 1,4%
W dniach od 10 do 17 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 26 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost ceny oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Rok 2020 niekorzystny dla bułgarskiej uprawy warzyw
Całkowita produkcja warzyw spadnie o dziesięć procent. Wynika to głównie ze zmniejszenia fizycznej produkcji. Oczekuje się, że roczna produkcja zmaleje o 17% w porównaniu do 2019 r.

min
max