Content
Porady ekspertów
Rośliny, Z kraju
Wartość nawozowa słomy kukurydzianej


do ulubionych
z ulubionych

Kukurydza wytwarza duże ilości zielonej masy, która może być wykorzystana jako nawóz organiczny. Po zbiorze kukurydzy na CCM, na polu pozostają łodygi i liście, natomiast w przypadku zbioru na ziarno resztki pożniwne składają się z łodyg, liści właściwych i okrywowych oraz rdzeni kolb. Słoma kukurydziana ma największą wartość nawozową spośród wszystkich zbóż. Przeciętnie zawiera 1,19% azotu, 0,20% fosforu, 1,87% potasu, 0,40% wapnia, 0,28% magnezu oraz duże ilości boru i miedzi. Przyorana słoma wzbogaca glebę w substancję organiczną, zwiększa zawartość składników pokarmowych oraz korzystnie wpływa na aktywność mikroorganizmów glebowych. Zakłada się, że 80% substancji organicznej zawartej w słomie ulega rozkładowi dopiero po upływie 180 dni od przyorania i jej działanie uwidacznia się przez 3-4 lata. Dlatego wskazane jest nawożenie słomą na danym polu nie częściej niż co dwa lata.
Szybszemu rozkładowi i uwalnianiu składników pokarmowych sprzyja dokładne rozdrobnienie słomy i wymieszanie jej z glebą. Niekorzystną cechą słomy kukurydzianej jest szeroki stosunek C : N, wynoszący 60-70 : 1, który sprawia, że jest ona nawozem powodującym trwałe unieruchomienie azotu mineralnego gleby oraz odznaczającym się niskim współczynnikiem humifikacji. Wprowadzenie do gleby materiału roślinnego o tak dużej zawartości węgla stymuluje rozwój mikroorganizmów glebowych, które do swojego rozwoju zużywają azot z rozkładającej się słomy oraz azot z zasobów glebowych, które powinny być uzupełnione.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Nieznaczny eksport polskiego zboża
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 4,83 tys. ton i stanowił 25% wysyłki unijnego zboża.

Styczniowe trendy cen zbóż
Według GUS, w styczniu 2021 r. ograniczenie podaży zboża, a szczególnie kukurydzy, stymulował ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Spadek cen rzepaku o 3,4%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Wzrost cen jęczmienia browarnianego o 8%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły kukurydzę, a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Globalna nadwyżka produkcyjna cukru
Szacuje się, że światowy rynek cukru w sezonie 2020/2021 będzie miał nadwyżkę produkcyjną w wysokości ponad 7 mln ton. Nadwyżka jest wynikiem 10% wzrostu globalnej produkcji cukru.

min
max