Content

Porady ekspertów

Z kraju, Gleba, Informacje

Zbliża się czas wiosennego zwalczania chwastów w rzepaku

Data2019-02-25 Ilość wyświetleń586 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zachwaszczony rzepak wiosną.
Zachwaszczony rzepak wiosną.

Podstawowe zabiegi zwalczania chwastów w rzepaku ozimym powinny być wykonane jesienią. W przypadku ich niewykonania lub popełnionych błędów w ochronie jesienią, wiosną na plantacjach mogą wystąpić zaawansowane w rozwoju i trudne do zwalczenia gatunki chwastów. Ostatnią szansę na przeprowadzenie zabiegów mają rolnicy wiosną. Nie należy z opryskami zwlekać, gdyż chwasty w okresie rozwoju generatywnego są mniej wrażliwe na stosowane pestycydy i wymagają stosowania wyższych dawek środków do ich zwalczania.

Często zdarza się, że po zastosowaniu jesienią herbicydów zawierających takie substancje czynne jak metazachlor lub chlomazon, wiosną nadal sprawiają problemy chwasty, dwuliścienne - bodziszek drobny, chaber bławatek, fiołek polny, maruna bezwonna, mak polny, przytulia pospolita, tobołki polne, tasznik pospolity czy krzywoszyj polny oraz jednoliścienne jak - samosiewy zbóż, miotła zbożowa, wyczyniec polny i perz właściwy. Dobór herbicydów do ochrony rzepaku ozimego w terminie wiosennym jest bardzo ograniczony.

Do zwalczania chwastów dwuliściennych wiosną są do dyspozycji rolnika tylko dwie grupy preparatów:

  • herbicydy zawierające w swoim składzie - chlopyralid (300 g/l),
  • herbicydy zawierające dwie substancje czynne - chlopyralid w ilości 267 g/l i pikloram w ilości 67 g/l.

Herbicydy zawierające chlopyralid skutecznie „niszczą” chwasty takie jak: maruna bezwonna, rumian polny, rumianek pospolity, chaber bławatek, dymnica pospolita, ostrożeń polny, żółtlica drobnokwiatowa, natomiast nie niszczą - bodziszka drobnego, fiołka polnego, gwiazdnicy pospolitej, maków, przytuli czepnej, gorczycy polnej, tasznika pospolitego i tobołków polnych. Herbicydy zawierające chlopyralid + pikloram dobrze zwalczą wiosną: rumian polny i rumianek pospolity (w fazie rozety), marunę bezwonną, dymnicę pospolitą, chabra bławatka, przytulię czepną (w młodych stadiach rozwojowych, zanim osiągnie wysokość 8 cm), natomiast słabiej będą działać na fiołka polnego, zwłaszcza gdy jest on w zaawansowanych fazach rozwojowych.

Wymienione środki możemy stosować w rzepaku ozimym wiosną od momentu ruszenia wegetacji do początku wykształcania pąków kwiatowych w dawkach 0,3 – 0,4 l/ha. Rzepak ozimy jest częstym przedplonem dla upraw zbożowych, a sam jest zwykle uprawiany po zbożach co stwarza problem masowego występowania w uprawie chwastów jednoliściennych. Samosiewy zbóż konkurują z rzepakiem już od wschodów i w obsadzie 15-20 szt./m2 wpływają na obniżenie plonu nasion. Na polach obecna jest również miotła zbożowa i wyczyniec polny, a wśród gatunków wieloletnich dominuje perz właściwy, który rozwija się na wszystkich rodzajach gleb, a sprzyjają temu stosowane uproszczenia w uprawie. Duże zachwaszczenie uprawy perzem właściwym może obniżyć plon rzepaku nawet o 50 %. Chwasty jednoliścienne skutecznie zniszczą graminicydy, przeznaczone do powschodowego zwalczania chwastów. Wiosną preparaty te można stosować po ruszeniu wegetacji do momentu wybijania rzepaku w pęd. W niskiej temperaturze graminicydy działają wolniej, ale po ociepleniu rzepak szybko może przejść fazę „strzelania” w pęd i możemy spóźnić się z wykonaniem zabiegu. Skutecznymi graminicydami są środki zawierające takie substancje czynne jak: hizalofop-P-etylu, fluazifop-P-butylu i haloksyfop-R-metylu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Obniżka cen rzepaku o 0,9%

W dniach od 24 listopada do 1 grudnia 2019 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 14 zł/t. Odnotowano za to wzrost cen śruty rzepakowej, a także makuchu rzepakowego i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Koniec prac sezonowych to wzrost bezrobocia

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w listopadzie bieżącego roku liczba osób bezrobotnych wyniosła 850,7 tys., a więc to więcej o 10,2 tys. niż miesiąc wcześniej, ale mniej o 100 tys. niż w roku poprzednim.

Z kraju

Krajowy skup zbóż większy o 4%

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez KOWR, w pierwszych czerech miesiącach sezonu 2019/2020 do skupu zostało skierowane 3,6 mln ton zbóż podstawowych z mieszankami, a więc to więcej o 4% niż rok wcześniej. 

Z kraju

Spory wzrost cen jęczmienia

W dniach od 24 listopada do 1 grudnia 2019 roku odnotowano zróżnicowaną relację cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany i konsumpcyjny, a spadki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza, a za to tańsza była pszenica konsumpcyjna.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4054/cotton-3274116-1280_nmedium.jpg

Wzrost światowych zapasów bawełny

Najnowsze szacunki bawełny Departamentu Rolnictwa USA (USDA) dla globalnych zapasów w sezonie 2019/2020 zwiększą się o 3,0 mln bel z poprzedniego sezonu do 83,7 mln bel. Światowe zapasy bawełny są prognozowane na koniec sezonu prawie o 4%, pomimo zmniejszonych zapasów w Chinach.

Rośliny
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Radomyśl Wielki
czwartek, 12 Grudzień 2019
1°C
-2°C
min
5°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.