Content

Porady ekspertów

Z kraju, Informacje, Rośliny

Zimna Zośka, czyli majowe przymrozki

Data2021-05-23 Ilość wyświetleń581 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Uszkodzenia mrozowe w ziemniaku 2020 r. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)
Uszkodzenia mrozowe w ziemniaku 2020 r. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w polu. Uprawy zbóż są intensywnie zielone, rzepaki pokrywają się żółtym kwiatem, kukurydza, buraki i ziemniaki z dużym wigorem wyrastają ponad glebę. Niestety często w połowie maja występują charakterystyczne przymrozki zwane zimnymi ogrodnikami lub zimną Zośką.

Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy

Zimni ogrodnicy to zjawisko klimatyczne występujące w środkowej Europie. Najczęściej występuje w połowie maja, kiedy nad środkową i wschodnią Europę napływa zimne polarne powietrze. Z wieloletnich obserwacji wynika, że silne ochłodzenie przypada na okres od 10 do 17 maja. Nazwa zimni ogrodnicy pochodzi od imion świętych jakich obchodzimy w poszczególne dni: 12 maja św. Pankracy, 13 maja św. Serwacy i 14 maja św. Bonifacy, a za nimi przychodzi zimna Zośka, czyli św. Zofia 15 maja, a towarzyszy jej św. Izydor. 

Nie taka Zośka zimna, jak o niej mówią

W ostatnich latach ochłodzenia majowe spowodowały liczne szkody, zwłaszcza w uprawach warzywniczych, sadowniczych i na polach uprawnych. Spadki temperatur przekraczające nawet -5°C prowadziły do przemarzania kwiatów, owoców i młodych części roślin. Często takie uprawy wymagały kosztownej regeneracji, ale czasami też likwidacji ze względu na nieodwracalne uszkodzenia. Ten rok jest bardzo specyficzny, od marca do kwietnia regularnie pojawiały się minusowe temperatury co doprowadziło do opóźnienia wegetacji, a rośliny nie rozhartowały się. Tegoroczny maj nie należy do najcieplejszych, ale też nie zaskoczył nas niskimi temperaturami. Tylko na północy Polski w pierwszej dekadzie maja temperatura w nocy spadła niewiele poniżej 0°C. 

Uszkodzenia na liściach kukurydzy w 2020 r. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)
Uszkodzenia na liściach kukurydzy w 2020 r. (fot. Grzegorz Kuropatnicki)

 
     Rośliny nie przemarzły, ale w całym kraju wegetacja opóźniona jest przynajmniej o dwa tygodnie. 
 

 Autor: Grzegorz Kuropatnicki – Przedstawiciel Terenowy GA – Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Wzrost cen owsa konsumpcyjnego o 7,4%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies konsumpcyjny, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

Z kraju

W skupie jedynie za kukurydzę mniej o 2%

W dniach od 26 września do 3 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Z kraju

Singapur pierwszy raz nie zaimportował niczego z Ukrainy

Singapur znacznie zmniejszył wielkość zakupu jabłek w 2021 roku, pomimo niższego dla nich poziomu cen. Po raz pierwszy w ciągu ostatnich lat Ukraina nie znalazła się wśród dostawców.

Z kraju

Wzrost cen rzepaku o 6,8%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 171 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5445/pears-6582867-1280_nmedium.jpg

Plantatorzy przestawiają się z jabłek na gruszki

Choć Polska jest jednym ze światowych liderów w eksporcie świeżych jabłek, wypierając momentami Chiny z pierwszego miejsca pod względem eksportu, to w ostatnich latach coraz bardziej przenosi się z wywozu jabłek na wysyłkę świeżych gruszek.

Owoce
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Sitno
poniedziałek, 18 Październik 2021
8°C
6°C
min
10°C
max
0