Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Żniwa suszy

Data2015-08-23 Ilość wyświetleń2012 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Według wstępnych szacunków susza dotknęła 800 tys. ha i spowodowała straty w wysokości około 550 mln zł. W 67 powiatach występuje problem związany z dostawami wody dla ludzi. Do obszarów szczególnie narażonych na deficyt wody należy: Lubelszczyzna, południowa i środkowa część województwa mazowieckiego oraz wschodnie rejony województwa łódzkiego. Najwięcej poszkodowanych gospodarstw znajduje się w województwach: kujawsko-pomorskim, mazowieckim i podlaskim.

Susza powoduje obniżenie wielkości i jakości zbiorów wszystkich uprawianych roślin. W największym stopniu dotyczy to roślin strączkowych, ziemniaków i krzewów owocowych. Zagrożone są także między innymi uprawy kukurydzy, buraków cukrowych, zbóż, rzepaku, tytoniu i warzyw gruntowych. Wszystko wskazuje na to, że wystąpią problemy z paszami dla zwierząt. Susza utrudnia także wysiew międzyplonów oraz nawożenie mineralne i organiczne.

Olbrzymim problemem są pożary użytków rolnych powstające przede wszystkim w wyniku wad maszyn rolniczych oraz niefrasobliwości rolników, którzy podczas prac na polu palą papierosy. Najwięcej pożarów gaszono na Mazowszu, w województwach lubelskim i dolnośląskim. Należy przy tym podkreślić, że z ponad 1,3 mln rolników objętych obowiązkiem ubezpieczenia upraw, w roku 2015 tylko 86 z nich wykupiło polisę na wypadek suszy, a możliwości pomocy poszkodowanym rolnikom z budżetu państwa są jeszcze analizowane.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Na krajowej giełdzie za pszenicę konsumpcyjną więcej o 7,7%

W dniach od 14 do 21 listopada br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych.

Z kraju

Cena rzepaku wyższa o 3,1%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 97 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

Owies paszowy droższy o 8,8%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki jęczmień paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Z kraju

Październikowe ceny zbóż

Według GUS, w październiku 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki, ale prócz kukurydzy. Niemniej pod wpływem niższej niż oczekiwano dostępności zbóż ich ceny w efekcie rosną.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5501/wheat-861470-1280_nmedium.jpg

Światowy rynek pszenicy

Przewiduje się, że dostawy pszenicy spadną o 8,6 mln ton do 1 064,2 mln ton, głównie w wyniku połączenia zmniejszonych zapasów początkowych dla Iranu i niższej produkcji dla Kanady, Iranu i Stanów Zjednoczonych.

Zboża
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Morzeszczyn
środa, 1 Grudzień 2021
1°C
-4°C
min
6°C
max
0