Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny
Zwalczanie chwastów coraz trudniejsze


do ulubionych
z ulubionych

W latach 2018-2020 z naszego rynku wycofanych zostało 7 substancji czynnych herbicydów: chloroprofam, chlorosulfuron, desmedifan, dikwat, flurtamon, oksasulfuron, propanil. Substancje te wchodziły w skład 48 herbicydów zarejestrowanych w Polsce. W związku z tym wszystkie te herbicydy musiały również zostać wycofane ze sprzedaży.
Kolejną substancją, która zostanie wycofana z dniem 17 września 2021 r. jest bromoksynil. Jest to związek z grupy benzotiodiazinonów, powodujący inhibicję fotosyntezy na poziomie fotosystemu II (grupa HRAC C3). Bromoksynil stosowany jest głównie w zwalczaniu chwastów w kukurydzy, a także cebuli z siewu, czosnku i szalotki. Bromoksynil jest składnikiem 18 herbicydów. Środki ochrony roślin, w skład których wchodzi bromoksynil, wprowadzone do obrotu do dnia 17 marca 2021 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 31 lipca 2021 r., a stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane – do dnia 17 września 2021 r.
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach lista wycofywanych substancji czynnych herbicydów będzie się zwiększała. Przewidziane do wycofania są kolejne związki, a wśród nich są takie popularne w zwalczaniu chwastów w zbożach i rzepaku substancje, jak: chlorotoluron, flufenacet, metrybuzyna, metsulfuron metylowy czy pendimetalina. Na liście tej znalazł się również glifosat, który posiada zezwolenie tylko do 15.12.2022 r.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Z kraju

Na krajowych giełdach cena żyta konsumpcyjnego bez zmian
W dniach od 8 do 14 lutego br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta konsumpcyjnego pozostała niezmienna.

Spadek cen rzepaku o 3,4%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Nieznaczny eksport polskiego zboża
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 4,83 tys. ton i stanowił 25% wysyłki unijnego zboża.

Wzrost cen jęczmienia browarnianego o 8%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły kukurydzę, a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania


Świeże maliny to najszybciej rozwijający się segment polskiego eksportu owoców
Jak wynika z danych, świeże maliny i jeżyny wykazały największy wzrost przychodów z polskiego eksportu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku i wyniósł 42% w porównaniu do 2019 roku, tym samym osiągając 23,4 mln USD.

min
max