Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Zwalczanie chwastów coraz trudniejsze

Data2021-02-22 Ilość wyświetleń734 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W latach 2018-2020 z naszego rynku wycofanych zostało 7 substancji czynnych herbicydów: chloroprofam, chlorosulfuron, desmedifan, dikwat, flurtamon, oksasulfuron, propanil. Substancje te wchodziły w skład 48 herbicydów zarejestrowanych w Polsce. W związku z tym wszystkie te herbicydy musiały również zostać wycofane ze sprzedaży.

Kolejną substancją, która zostanie wycofana z dniem 17 września 2021 r. jest bromoksynil. Jest to związek z grupy benzotiodiazinonów, powodujący inhibicję fotosyntezy na poziomie fotosystemu II (grupa HRAC C3). Bromoksynil stosowany jest głównie w zwalczaniu chwastów w kukurydzy, a także cebuli z siewu, czosnku i szalotki. Bromoksynil jest składnikiem 18 herbicydów. Środki ochrony roślin, w skład których wchodzi bromoksynil, wprowadzone do obrotu do dnia 17 marca 2021 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 31 lipca 2021 r., a stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane – do dnia 17 września 2021 r.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach lista wycofywanych substancji czynnych herbicydów będzie się zwiększała. Przewidziane do wycofania są kolejne związki, a wśród nich są takie popularne w zwalczaniu chwastów w zbożach i rzepaku substancje, jak: chlorotoluron, flufenacet, metrybuzyna, metsulfuron metylowy czy pendimetalina. Na liście tej znalazł się również glifosat, który posiada zezwolenie tylko do 15.12.2022 r.
 
Brak w obrocie handlowym tak wielu herbicydów spowoduje, że odchwaszczanie pól uprawnych będzie coraz trudniejsze, a problemy z chwastami ekspansywnymi i inwazyjnymi coraz większe.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Z kraju

Ceny zbóż w grudniu 2021

Według GUS, w grudniu 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Z kraju

W krajowym skupie zróżnicowany stosunek cen zbóż

W dniach od 10 do 16 stycznia 2022 r. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż w skupie.

Z kraju

Na krajowej giełdzie cena kukurydzy maleje

W dniach od 3 do 9 stycznia br. odnotowano stabilizację większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena kukurydzy zmalała.

Z kraju

Rzepak zyskuje na wartości 5,1%

W dniach od 9 do 16 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 164 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek ceny oleju rzepakowego rafinowanego.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5674/wheat-220390-1280_nmedium.jpg

Na krajowej giełdzie cena pszenicy konsumpcyjnej bez zmian

W dniach od 20 do 26 grudnia br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych.

Zboża
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Tarnowskie Góry
piątek, 28 Styczeń 2022
0°C
-2°C
min
2°C
max
0