Porady ekspertów

Zboża, Z kraju, Rośliny

Czy pogoda zagraża oziminom?

Data2017-01-16 Ilość wyświetleń1285 wyświetleń

Niewielka ilość śniegu na polach, nie chroni dostatecznie ozimin.
Niewielka ilość śniegu na polach, nie chroni dostatecznie ozimin.

Niskie temperatury, jakie w ostatnim czasie utrzymywały się na terenie naszego kraju, mogą stanowić zagrożenie dla ozimin. Czy dotychczas występująca aura mogła im zaszkodzić?

Jesiennozimowe warunki wzrostu i rozwój roślin…

Wrzesień był ciepły i suchy, w październiku po wystąpieniu opadów deszczu nastąpił intensywny wzrost roślin. Natomiast w III dekadzie listopada wzrost roślin został znacznie ograniczony na skutek chłodów. Nastąpiło powolne hartowanie roślin. Praktycznie do końca grudnia w większości rejonów w kraju nie było okrywy śnieżnej. W tym czasie nie występowały również znaczne spadki temperatury, które mogłyby wpłynąć na przezimowanie roślin.

Mrozy mogą mieć negatywny wpływ na przezimowanie…

W pierwszych dniach Nowego Roku wystąpiły silne mrozy z temperaturą sięgającą -26°C (7 stycznia). Na szczęście przed nastąpieniem mrozów w większości rejonów kraju, spadł śnieg. Choć było go niewiele, bo średnio od 3 do 10-12 cm, to jednak znacznie poprawił sytuację na polach. Problem może być tam, gdzie okrywy śnieżnej nie było, bądź też na plantacjach na których na skutek silnie wiejących wiatrów, śnieg został zwiany, np. na wzniesieniach, a rośliny narażone były dodatkowo na wysmalanie.
Dotychczas występujące mrozy utrzymywały się krótko, od 12 stycznia ociepliło się. Wg prognoz, kolejnej fali mrozów należy się spodziewać niebawem (początek lutego). Nie wiadomo czy mrozom towarzyszyć będzie śnieg. A to jest najistotniejsze.

Rozwój plantacji zbóż jesienią 2016 roku

Zboża są niewyrównane i słabo zaawansowane w rozwoju (słabo lub wcale nierozkrzewione). Pszenice z wczesnych siewów mają do 2 silnych pędów + 1-2 słabe pędy na roślinę. Natomiast pszenice z późnych siewów są nierozkrzewione i często znajdują się w fazie 2-3 liści.

Ryzyko

Ze względu na dość dobre zahartowanie (dużo lepsze niż w ubiegłym sezonie) oraz okrywę śnieżną ryzyko strat na skutek złego przezimowania jest niewielkie. Natomiast wilgoć w glebie (opady) niosie ryzyko wystąpienia pleśni śniegowej. Łany są rzadkie, istnieje więc konieczność dokrzewienia plantacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Wzmożony import i spekulanci przyczynili się do wzrostu notowań zbóż

Po tygodniach, w których dominowały spadki notowań zbóż, miniony zakończył się wzrostami na rynku terminowym. Za zwyżkami stały wzmożony popyt na pszenicę ze strony Syrii, Egiptu i Arabii Saudyjskiej oraz działania spekulantów na giełdzie w Chicago.

Zboża

Unijne kontrakty na zboża umacniały się

Ostatni tydzień zamknął się zwyżkami na unijnym rynku terminowym. Na przestrzeni tygodnia notowania pszenicy na Euronext podrożały o 1,7% do 183,8 euro/t, z kolei styczniowy kontrakt na kukurydzę umocnił się o 1,3% do 172 euro/t. Notowany obecnie giełdowy poziom cen zbóż jest zatem zbliżony do tego samego okresu w ubiegłym sezonie.

Zboża

Prognoza unijnej produkcji brzoskwiń i nektarynek w sezonie 2014/2015

W sezonie 2014/2015 unijna produkcja brzoskwiń i nektarynek powinna być lepsza niż w poprzednim sezonie i to pomimo spadku powierzchni upraw z 222,35 tys. ha do 222,08 tys. ha.

Zboża

Niskie ceny surowców energetycznych w lutym przełożyły się na obniżkę cen nawozów mineralnych

Drugi miesiąc 2016 roku przyniósł spadek cen nawozów mineralnych w kraju. O obniżkach możemy mówić również w odniesieniu do cen pozostałych środków produkcji dla rolnictwa.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Sońsk
niedziela, 26 Luty 2017
niewielki śnieg/deszcz
2°C
-1°C
min
6°C
max
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Nawozy wieloskładnikowe

Amofoska® CORN 4-10-22
NPK 4-10-22