Porady ekspertów

Zboża, Z kraju, Rośliny

Czy pogoda zagraża oziminom?

Data2017-01-16 Ilość wyświetleń1634 wyświetleń

Niewielka ilość śniegu na polach, nie chroni dostatecznie ozimin.
Niewielka ilość śniegu na polach, nie chroni dostatecznie ozimin.

Niskie temperatury, jakie w ostatnim czasie utrzymywały się na terenie naszego kraju, mogą stanowić zagrożenie dla ozimin. Czy dotychczas występująca aura mogła im zaszkodzić?

Jesiennozimowe warunki wzrostu i rozwój roślin…

Wrzesień był ciepły i suchy, w październiku po wystąpieniu opadów deszczu nastąpił intensywny wzrost roślin. Natomiast w III dekadzie listopada wzrost roślin został znacznie ograniczony na skutek chłodów. Nastąpiło powolne hartowanie roślin. Praktycznie do końca grudnia w większości rejonów w kraju nie było okrywy śnieżnej. W tym czasie nie występowały również znaczne spadki temperatury, które mogłyby wpłynąć na przezimowanie roślin.

Mrozy mogą mieć negatywny wpływ na przezimowanie…

W pierwszych dniach Nowego Roku wystąpiły silne mrozy z temperaturą sięgającą -26°C (7 stycznia). Na szczęście przed nastąpieniem mrozów w większości rejonów kraju, spadł śnieg. Choć było go niewiele, bo średnio od 3 do 10-12 cm, to jednak znacznie poprawił sytuację na polach. Problem może być tam, gdzie okrywy śnieżnej nie było, bądź też na plantacjach na których na skutek silnie wiejących wiatrów, śnieg został zwiany, np. na wzniesieniach, a rośliny narażone były dodatkowo na wysmalanie.
Dotychczas występujące mrozy utrzymywały się krótko, od 12 stycznia ociepliło się. Wg prognoz, kolejnej fali mrozów należy się spodziewać niebawem (początek lutego). Nie wiadomo czy mrozom towarzyszyć będzie śnieg. A to jest najistotniejsze.

Rozwój plantacji zbóż jesienią 2016 roku

Zboża są niewyrównane i słabo zaawansowane w rozwoju (słabo lub wcale nierozkrzewione). Pszenice z wczesnych siewów mają do 2 silnych pędów + 1-2 słabe pędy na roślinę. Natomiast pszenice z późnych siewów są nierozkrzewione i często znajdują się w fazie 2-3 liści.

Ryzyko

Ze względu na dość dobre zahartowanie (dużo lepsze niż w ubiegłym sezonie) oraz okrywę śnieżną ryzyko strat na skutek złego przezimowania jest niewielkie. Natomiast wilgoć w glebie (opady) niosie ryzyko wystąpienia pleśni śniegowej. Łany są rzadkie, istnieje więc konieczność dokrzewienia plantacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

W 2015 roku zmieniły się zasady dotyczące kredytów preferencyjnych

W bieżącym roku zmianie uległy zasady związane z kredytami preferencyjnymi, w spłacie których pomaga Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do dyspozycji będzie mniej linii kredytowych niż w poprzednim okresie, ale za to wyższa będzie maksymalna kwota kredytu, jaką będzie mogło otrzymać gospodarstwo rolne.

Zboża

Smak wolności w Brukseli

Z uwagi na obchody 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce w Brukseli rozdano ok. 0,5 tony truskawek kaszubskich. Smak polskiej truskawki zanurzonej w białej czekoladzie mogły zatem poznać setki mieszkańców stolicy Wspólnoty.

Zboża

Coraz gorsze perspektywy dla kukurydzy

Jeszcze kilka miesięcy temu przewidywano, że po słabych ubiegłorocznych zbiorach, 2016 rok przyniesie znaczący wzrost podaży ziarna kukurydzy. Wszystko wskazuje jednak na to, że tegorocznym zbiorom bliżej będzie do tych z 2015 r. niż do rekordowych sprzed dwóch lat.

Zboża

Rosja uszczelniła granice i wstrzymała import owoców i warzyw z Ukrainy

Rosja zakazała przywozu owoców i warzyw z Ukrainy. Jako powód podano m.in. niespełnienie przez ukraińskie produkty ogrodnictwa norm fitosanitarnych.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Budzyń
wtorek, 28 Marzec 2017
pogodnie
10°C
2°C
min
19°C
max
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Nawozy wieloskładnikowe

POLIFOSKA® START
NPK(MgS) 12-11-18-(2,7-26)