Content

Porady ekspertów

Zboża, Rośliny, Nawozy

Dokarmianie dolistne zbóż

Data2015-04-01 Ilość wyświetleń4917 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Dokarmianie dolistne zbóż powinno się stosować profilaktycznie, aby zapobiec ewentualnym niedoborom mikroelementów (Fot. A. Artyszak).
Dokarmianie dolistne zbóż powinno się stosować profilaktycznie, aby zapobiec ewentualnym niedoborom mikroelementów (Fot. A. Artyszak).

W dokarmianiu dolistnym zbóż obowiązuje taka sama zasada, jak w medycynie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego dokarmianie dolistne ma najczęściej charakter zapobiegawczy. Nie można z nim czekać do momentu, gdy na roślinach wystąpią pierwsze objawy niedoboru składników pokarmowych. Stosowanie wówczas nawozów dolistnych interwencyjnie jest często spóźnione. Z różnych przyczyn objawy niedoboru mogą być też bardzo trudne do zaobserwowania, a rośliny będą odczuwać brak makro- lub mikroelementów, co przełoży się na zmniejszenie plonu ziarna i pogorszenie jego jakości.

Dolistnie należy stosować przede wszystkim dolistne nawozy mikroelementowe, łącznie z azotem w formie amidowej (np. w nawozie PULREA®) oraz siedmiowodnym siarczanem magnezu. Warto przypomnieć, że nie wolno w ten sposób stosować roztworu saletrzano-mocznikowego (nawozy RSM®). To, że ma formę płynną nie oznacza, że może być stosowany dolistnie. Stosowany w ten sposób może poparzyć rośliny, bo oprócz azotu w formy amidowej, zawiera także azot w formie azotanowej i amonowej. Do cieczy roboczej można dodać także środek ochrony roślin, o ile jego producent dopuszcza możliwość łącznego stosowania z innymi agrochemikaliami. Niecelowe jest stosowanie dolistne samego mocznika. Zawsze trzeba dodawać do niego siedmiowodny siarczan magnezu, który ograniczając rozpad mocznika na parzący rośliny amoniak (NH3) i dwutlenek węgla (CO2) przy niskiej wilgotności powietrza ogranicza ryzyko poparzenia roślin. Siarczan magnezu dostarcza także dwa ważne makroelementy: magnez (Mg) i siarkę (S).

Bardzo ważny jest właściwy wybór nawozu mikroelementowego. Ponieważ na rynku ich oferta jest bardzo bogata, nie tak łatwo dobrze go wybrać. Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, ma to być nawóz mikroelementowy, czyli ma zawierać przede wszystkim potrzebne dla zbóż mikroelementy – głównie miedź (Cu). Dużą wrażliwość na jej niedobór wykazują wszystkie gatunki zbóż, poza żytem. Ważny jest także mangan (Mn) oraz coraz większą uwagę zwraca się na bor (B), mimo że zboża zalicza się do gatunków o małym zapotrzebowaniu na ten mikroelement. Jednakże bor jest bowiem najbardziej deficytowym mikroelementem w naszych glebach. Warto podkreślić, że zagadnienie nawożenia zbóż borem nie zostało dotychczas dostatecznie zbadane. Ogólnie zaleca się, aby dawki boru nie przekraczały 50 g B/ha.
O skuteczności dokarmiania dolistnego w znacznym stopniu decyduje prawidłowe przygotowanie cieczy roboczej. Mimo że zasady, jakie obowiązują w tym zakresie są proste i powinny być powszechnie znane, to w praktyce obserwuje się popełnianie wielu podstawowych błędów.

Ciecz roboczą należy przygotować bezpośrednio przed zabiegiem, aby nie zachodziły w niej niepożądane reakcje chemiczne pomiędzy jej składnikami i zużyć w ciągu kilku godzin. Dokładnie należy odważyć/odmierzyć poszczególne składniki: mocznik, siedmiowodny siarczan magnezu, nawozy mikroelementowe oraz ewentualnie środki ochrony roślin. Bezpieczne dla roślin zbożowych stężenie wodnego roztworu mocznika jest zróżnicowane w zależności od ich fazy wzrostu i rozwoju. Ponieważ ze wzrostem zwiększa się wrażliwość roślin zbożowych na poparzenia, dlatego zalecane stężenie jest coraz mniejsze.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Wzrost większości cen skupu polskich zbóż

W dniach od 16 do 22 marca 2020 roku zaobserwowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie cena żyta konsumpcyjnego zmalała.

Zboża

Dwukrotny wzrost eksportu polskiego zboża i pięciokrotny spadek jego importu

Na koniec marca udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 140,72 tys. ton i stanowił większość. Niemniej jednak, w obrębie miesiąca poza unijne granice zostało wysłane 130 tys. ton pszenicy.

Zboża

Maleją ceny większości monitorowanych zbóż

W dniach od 22 do 29 marca 2020 roku odnotowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenica konsumpcyjna, a obniżki pszenżyto. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza – pszenica paszowa. Za to cena kukurydzy pozostała niezmienna.

Zboża

Zróżnicowane ceny zbóż w skupie

W dniach od 23 do 29 marca 2020 roku zaobserwowano różnokierunkowe zmiany cen zbóż w skupie.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4341/onion-3540502-1280_nmedium.jpg

W Dolnej Saksonii w uprawach dominuje cebula i ogórki

Według danych w minionym roku w Dolnej Saksonii uprawiano warzywa na powierzchni 20,416 tys. ha z czego zebrano 531,139 tys. ton warzyw.

Warzywa
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Rypin
poniedziałek, 6 Kwiecień 2020
8°C
1°C
min
15°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.