Content

Porady ekspertów

Zboża, Rośliny, Nawozy

Dokarmianie dolistne zbóż

Data2015-04-01 Ilość wyświetleń8428 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Dokarmianie dolistne zbóż powinno się stosować profilaktycznie, aby zapobiec ewentualnym niedoborom mikroelementów (Fot. A. Artyszak).
Dokarmianie dolistne zbóż powinno się stosować profilaktycznie, aby zapobiec ewentualnym niedoborom mikroelementów (Fot. A. Artyszak).

W dokarmianiu dolistnym zbóż obowiązuje taka sama zasada, jak w medycynie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego dokarmianie dolistne ma najczęściej charakter zapobiegawczy. Nie można z nim czekać do momentu, gdy na roślinach wystąpią pierwsze objawy niedoboru składników pokarmowych. Stosowanie wówczas nawozów dolistnych interwencyjnie jest często spóźnione. Z różnych przyczyn objawy niedoboru mogą być też bardzo trudne do zaobserwowania, a rośliny będą odczuwać brak makro- lub mikroelementów, co przełoży się na zmniejszenie plonu ziarna i pogorszenie jego jakości.

Dolistnie należy stosować przede wszystkim dolistne nawozy mikroelementowe, łącznie z azotem w formie amidowej (np. w nawozie PULREA®) oraz siedmiowodnym siarczanem magnezu. Warto przypomnieć, że nie wolno w ten sposób stosować roztworu saletrzano-mocznikowego (nawozy RSM®). To, że ma formę płynną nie oznacza, że może być stosowany dolistnie. Stosowany w ten sposób może poparzyć rośliny, bo oprócz azotu w formy amidowej, zawiera także azot w formie azotanowej i amonowej. Do cieczy roboczej można dodać także środek ochrony roślin, o ile jego producent dopuszcza możliwość łącznego stosowania z innymi agrochemikaliami. Niecelowe jest stosowanie dolistne samego mocznika. Zawsze trzeba dodawać do niego siedmiowodny siarczan magnezu, który ograniczając rozpad mocznika na parzący rośliny amoniak (NH3) i dwutlenek węgla (CO2) przy niskiej wilgotności powietrza ogranicza ryzyko poparzenia roślin. Siarczan magnezu dostarcza także dwa ważne makroelementy: magnez (Mg) i siarkę (S).

Bardzo ważny jest właściwy wybór nawozu mikroelementowego. Ponieważ na rynku ich oferta jest bardzo bogata, nie tak łatwo dobrze go wybrać. Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, ma to być nawóz mikroelementowy, czyli ma zawierać przede wszystkim potrzebne dla zbóż mikroelementy – głównie miedź (Cu). Dużą wrażliwość na jej niedobór wykazują wszystkie gatunki zbóż, poza żytem. Ważny jest także mangan (Mn) oraz coraz większą uwagę zwraca się na bor (B), mimo że zboża zalicza się do gatunków o małym zapotrzebowaniu na ten mikroelement. Jednakże bor jest bowiem najbardziej deficytowym mikroelementem w naszych glebach. Warto podkreślić, że zagadnienie nawożenia zbóż borem nie zostało dotychczas dostatecznie zbadane. Ogólnie zaleca się, aby dawki boru nie przekraczały 50 g B/ha.
O skuteczności dokarmiania dolistnego w znacznym stopniu decyduje prawidłowe przygotowanie cieczy roboczej. Mimo że zasady, jakie obowiązują w tym zakresie są proste i powinny być powszechnie znane, to w praktyce obserwuje się popełnianie wielu podstawowych błędów.

Ciecz roboczą należy przygotować bezpośrednio przed zabiegiem, aby nie zachodziły w niej niepożądane reakcje chemiczne pomiędzy jej składnikami i zużyć w ciągu kilku godzin. Dokładnie należy odważyć/odmierzyć poszczególne składniki: mocznik, siedmiowodny siarczan magnezu, nawozy mikroelementowe oraz ewentualnie środki ochrony roślin. Bezpieczne dla roślin zbożowych stężenie wodnego roztworu mocznika jest zróżnicowane w zależności od ich fazy wzrostu i rozwoju. Ponieważ ze wzrostem zwiększa się wrażliwość roślin zbożowych na poparzenia, dlatego zalecane stężenie jest coraz mniejsze.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Zboże zyskuje na wartości

W dniach od 29 sierpnia do 5 września bieżącego roku zaobserwowano wzrost cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Zboża

Na giełdach krajowych kukurydza tańsza o 1,1%

W dniach od 23 do 29 sierpnia br. odnotowano wzrost większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie kukurydza straciła na wartości.

Zboża

Więcej pszenicy na świecie

Przewiduje się, że dostawy pszenicy wzrosną o 7,1 mln ton do 1 072,8 mln, dzięki połączeniu większych zapasów początkowych w Kanadzie, UE i Indiach oraz wyższej produkcji w Australii, Indiach i Chinach. Produkcja w Australii została podniesiona z 1,5 mln ton do 31,5 mln ton, przy utrzymujących się do tej pory korzystnych warunkach.

Zboża

Zwiększające się ceny zbóż w skupie krajowym

W dniach od 30 sierpnia do 5 września br. odnotowano wzrost cen zbóż w skupie.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5402/wheat-field-450782-1280_nmedium.jpg

Zwiększają się ceny zbóż w krajowym skupie

W dniach od 9 do 15 sierpnia br. odnotowano wzrost cen zbóż w skupie.

Zboża
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Grabowiec
piątek, 17 Wrzesień 2021
15°C
13°C
min
18°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.