Content
Porady ekspertów
Zboża, Nawożenie, Rośliny
Jaki azot jesienią w zbożach?


do ulubionych
z ulubionych

Zboża mają stosunkowo nieduże, jesienne potrzeby pokarmowe względem azotu, w porównaniu do późniejszych faz rozwojowych. Wielu z nas jesienią nie nawozi zbóż azotem, ani też nie stosuje dokarmiania dolistnego. Czy takie działanie w obecnych warunkach pogodowych jest prawidłowe? …
Kluczowym w nawożeniu są zawsze potrzeby pokarmowe roślin (czyli jakich składników pokarmowych oraz ile będzie potrzebowała roślina uprawna). Warunki pogodowe wpływają na dostępność pierwiastków z gleby. Obecna sytuacja pogodowa tj. duża ilość opadów i stosunkowo niska temperatura ograniczają dostępność azotu glebowego. Ponadto na dostępność azotu wpływa m.in. przedplon, nawożenie azotem na ścierń, struktura gleby, warunki siewu, termin siewu.
Rośliny jesienią nie mogą głodować!
Jeśli po analizie sytuacji na polu uważamy, że nasz łan będzie potrzebował jesiennego nawożenia azotem, wówczas warto zastosować nawozy mineralne. Stosując nawóz przedsiewnie warto wybierać nawozy wieloskładnikowe z niewielką zawartością azotu amonowego (wolno działającego, stymulującego rozwój systemu korzeniowego), jak: POLIFOSKA® KRZEM, POLIFOSKA® TYTAN, POLIFOSKA®5, POLIFOSKA®6, POLIFOSKA® PLUS, AMOFOSKA® NPK 4-12-12, AMOFOSKA NPK 4-12-20, AMOFOSKA® NPK 4-10-28, AMOFOSKA® NPK 4-16-18. W nawożeniu warto wykorzystywać również mocznik (Mocznik.pl®, PULGRAN®, PULREA®). Jeśli nie mamy pewności, czy nawożenie jest konieczne, warto poczekać do pełni wschodów i wówczas podjąć decyzję.
Dokarmianie dolistne ozimin azotem i mikroskładnikami
Należy pamiętać, że rośliny powinniśmy dokarmiać z wyprzedzeniem faz krytycznego zapotrzebowania na poszczególne składniki. W przypadku zbóż jest to faza krzewienia. Zabiegi dolistnego dokarmiania należy zakończyć na ok. 2- tygodnie przed końcem wegetacji jesiennej.
Po wschodach rośliny można dokarmać dolistnie azotem, stosując wodny roztwór mocznika (Mocznik.pl®, PULGRAN®, PULREA®), pamiętając, aby nie dokarmiać zbóż do chwili wytworzenia 4 liścia. W fazie początek krzewienia, zwłaszcza na plantacjach słabych, nienawożonych przedsiewnie azotem, możemy zastosować 8% roztwór mocznika (8% roztwór mocznika uzyskuje się w wyniku rozpuszczenia 8 kg nawozu w 100 litrach wody tzn. w 300 litrach należy rozpuścić 24 kg mocznika). Nawożenie dolistne azotem warto połączyć z magnezem, siarką i mikroskładnikami, tj. miedzią, manganem i molibdenem, a także borem. Zabieg najlepiej przeprowadzić w fazie 5-8 liści.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Zboża

Niższa produkcja pszenicy na świecie
Globalna produkcja pszenicy spadła w tym miesiącu o 1 mln ton do 772,64 mln ton, ale pozostaje prawie 9 mln ton powyżej produkcji 2019/20.

Rosnące ceny zbóż w skupie
W dniach od 11 do 17 stycznia bieżącego odnotowano wzrost cen zbóż w skupie.

Stabilne ceny żyta w skupie
W dniach od 4 do 10 stycznia bieżącego odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie.

Żyto konsumpcyjne droższe o 4,2%
W dniach od 10 do 17 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły żyto konsumpcyjne. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

W tym sezonie z Gruzji wyeksportowano już ponad 30 tys. ton mandarynek
Wolumen eksportu gruzińskich mandarynek wyniósł 30,6 tys. ton, czyli o 13% więcej niż rok temu.

min
max