Content
Porady ekspertów
Zboża, Rośliny, Z kraju
Jesień to dobry czas na zwalczanie chwastów w zbożach


do ulubionych
z ulubionych

Niekorzystny, w bieżącym sezonie przebieg pogody, ma duży wpływ na stan ozimin oraz zaawansowanie prac polowych. W wielu rejonach Polski zostały one znacznie opóźnione. Czy to oznacza, że w takich warunkach, możemy odłożyć zabiegi herbicydowe do wiosny…? Oczywiście, że nie… O ile tylko pozwolą na to warunki pogodowe chwasty powinno się ograniczać już jesienią.
Chwasty w zbożach ozimych należy zwalczać już jesienią…
Większość chwastów w korzystnych warunkach pogodowych, kiełkuje już jesienią. Na plantacji, zwłaszcza, gdy w płodozmianie uprawiamy rzepak, jesienią możemy mieć problem z jego samosiewami a także miotłą zbożową, przytulią czepną, chabrem bławatkiem, makiem polnym, fiołkiem polnym i in. gatunkami (są też takie gatunki, jak np. miotła zbożowa, czy chaber bławatek, które mogą kiełkować zarówno jesienią, jak też wiosną).
Nie warto więc pozostawiać, plantacji bez odpowiedniej ochrony herbicydowej do wiosny. W okresie późnej jesieni, ciepłej zimy (dziś nie wiemy jaki będzie przebieg warunków pogodowych), chwasty mogą znacznie utrudniać wzrost i rozwój roślin. Może zdarzyć się również tak, że wiosna będzie deszczowa, a okresy z niskimi temperaturami będą długie… Spowoduje to trudności z wjazdem w pole i przeprowadzeniem skutecznego zabiegu.
Korzyści z jesiennego stosowania herbicydów…
Jest to przede wszystkim, zwiększenie zimotrwałości roślin. Plantacje na których wykonano jesienny zabieg herbicydowy są wolne od chwastów, nie muszą z nimi konkurować o wodę, światło i składniki pokarmowe, przez co są lepiej odżywione, mają silniejszy system korzeniowy, są więc lepiej przygotowane zimy.
Ponadto stosując herbicyd jesienią ograniczamy koszty, ponieważ chwasty znajdują się w początkowych fazach rozwojowych (jest to okres ich największej wrażliwości na substancje aktywne), przez co możemy stosować niższe dawki preparatów. Jeśli dotychczas, z różnych względów nie wykonany został zabieg ograniczający zachwaszczenie, warto go jeszcze wykonać, oczywiście o ile pozwolą na to warunki pogodowe.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Zboża

Handel polskim zbożem i produktami jego przemiału
W pierwszym miesiącu bieżącego roku z Polski wywieziono 232 tys. t ziarna zbóż w stosunku do 347 tys. t w poprzednim miesiącu, w tym 97 tys. t kukurydzy, 67 tys. t pszenicy, a także 25 tys. t żyta. Import ziarna osiągnął 94 tys. t w odniesieniu do 93 tys. t w grudniu 2017 r.

Nowe prognozy światowych zbiorów zbóż
Jak wynika z najnowszych danych przedstawionych przez USDA, światowe zbiory pszenicy w bieżącym sezonie wyniosą 759,8 mln ton, czyli to więcej niż w poprzednich szacunkach o 1 mln ton.

Rok 2017 odznaczył się niskimi zbiorami zbóż
Globalne zbiory zbóż, ale z wykluczeniem ryżu w ubiegłym roku uzyskały poziom 2,092 mld ton, a więc to spadek o 2,3% w ujęciu roku.

Drożeje pszenica konsumpcyjna i kukurydza
W dniach od 1 do 8 kwietnia 2018 roku odnotowano wzrost cen większości polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień konsumpcyjny i żyto konsumpcyjne, a spadki – jęczmień browarniany. Nieznacznie potaniała za to pszenica paszowa przy jednoczesnym wzroście cen pszenicy konsumpcyjnej.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Czy wiesz, jak powinna wyglądać optymalnie przygotowana do zimy roślina rzepaku ozimego?
dr inż. Arkadiusz Artyszak
Spadek zbiorów zbóż na świecie
Bieżący sezon prawdopodobnie przyniesie globalne zbiory zbóż, ale bez ryżu w granicy 2,08 mld ton, co oznacza 2% zniżkę w skali sezonu.

min
max