Content

Porady ekspertów

Zboża, Z kraju

Jesienne zagrożenia w pszenicy ozimej

Data4 dni temu Ilość wyświetleń70 wyświetleń

Panujące warunki pogodowe sprzyjają dobremu rozwojowi patogenów i większej presji ze strony szkodników.
Panujące warunki pogodowe sprzyjają dobremu rozwojowi patogenów i większej presji ze strony szkodników.

W tym roku mamy na terenie całej Polski wyjątkowo ciepłą jesień. Temperatury oscylują w granicach 10ºC, a w nocy występują lokalne przymrozki. Rośliny w dalszym ciągu wegetują co ma bardzo duży wpływ na przyszłoroczne plony. Wpływ na rozwój pszenicy ozimej oraz pozostałych zbóż ozimych ma miedzy innymi: głębokość siewu, struktura gleby i suma temperatur od siewu do wyhamowania wegetacji. Ciepła jesień i zima, brak opadów atmosferycznych coraz częściej powodują, że rolnicy rzadziej szukają odmian o cechach zimotrwałości. Bardzo często decydują się na opóźnienie terminu siewu zbóż.

Powodowane jest to faktem późnego schodzenia z pól roślin przedplonowych np. kukurydza czy buraki. Tej jesieni w lubuskim rozwój pszenicy jest bardzo różny i uzależniony głównie od terminu siewu. Plantacje pszenic wcześniej założonych w optymalnych terminach siewu są w fazie krzewienia, łan jest gęsty, zwarty. A pszenice siane po kukurydzy czy burakach są w fazach od szpilki do fazy krzewienia.

 
Niestety, w takich warunkach pogodowych jak obecnie mierzymy się z dużą presją szkodników, chorób i chwastów. Dlatego pamiętajmy o lustracji plantacji.
 

Zwalczanie chwastów i szkodników

Chwasty w uprawie pszenicy ozimej należy zwalczać jak najwcześniej, już od jesieni bo im młodsze tym łatwiej je zniszczyć. Wykonujemy zabiegi chemiczne przed wschodami (nie później niż 2-3 dni po siewie) lub powschodowo (wg terminu stosowania). Jeżeli nie zostanie wykonany zabieg herbicydowy jesienią, chwasty wiosną będą już dobrze rozwinięte z silnym systemem korzeniowym. W takiej fazie są bardzo odporne na substancje czynne herbicydów i są trudniejsze do wyeliminowania. Jesień to dobry czas na usunięcie miotły zbożowej.

Na plantacjach zbóż można spotkać wiele dobrze rozwiniętych chwastów.
Na plantacjach zbóż można spotkać wiele dobrze rozwiniętych chwastów.

W początkowych fazach wzrostu pszenicę ozimą jak i pozostałe zboża przed szkodnikami chronią zaprawy insektycydowe. Ich działanie jest krótkie, maksymalnie do 3 tygodni. Po tym okresie należy wykonywać nalistne zabiegi tak długo jak trwa okres wegetacji roślin.

Najczęściej wśród szkodników pojawiają się mszyce, skoczek sześciorek, które mogą roznosić wirusa karłowatości pszenicy (BYDV). Jeżeli zrezygnujemy z zabiegu to pojawia się niebezpieczeństwo porażenia plantacji przez wirusy. Na polach z wczesnym terminem siewu niebezpieczna jest też śmietka ozimówka.

Autor: Marta Stasiun-Gałandziej

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Owies paszowy traci na wartości 8,8%

W dniach od 13 do 20 listopada bieżącego roku zaobserwowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies konsumpcyjny, a obniżki owies paszowy. Również tańsza była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Zboża

Na krajowej giełdzie spadek większości cen zbóż

W dniach od 7 do 13 listopada 2022 r. odnotowano spadek większości cen zbóż na giełdach krajowych.

Zboża

W krajowym skupie nieznacznie mniej za żyto i kukurydzę

W dniach od 7 do 13 listopada br. odnotowano zróżnicowanie cen zbóż w skupie.

Zboża

Owies paszowy zyskuje na wartości 4,6%

W dniach od 6 do 13 listopada bieżącego roku zaobserwowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki pszenicę paszową. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza kukurydza.

Zboża
>>>