Content

Porady ekspertów

Zboża, Z kraju

Małe żniwa, bieżąca sytuacja z pól w Polsce południowej i wschodniej na dzień 20 lipca br.

Data2021-07-24 Ilość wyświetleń1110 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Żniwa przerywane są lokalnymi, ale często występującymi opadami.
Żniwa przerywane są lokalnymi, ale często występującymi opadami.

Żniwa to szczególny czas dla każdego rolnika. Zbiór plonów to zwieńczenie całorocznej pracy, której trudy rekompensuje pozyskany z pól plon. Jego wielkość i jakość stanowią o efektach działań prowadzonych przez cały sezon, a nawet kilka sezonów. Pole bowiem to trudny warsztat wymagający badań i działań zmierzających do stworzenia roślinom optymalnych warunków do ich rozwoju. Dlatego wynik dzisiejszego plonowania to efekt wapnowania oraz budowania zasobności w składniki pokarmowe przez wiele lat.

W bieżącym sezonie sytuacja żniwna praktycznie na terenie całego kraju jest trudna. Żniwa są opóźnione w stosunku do lat poprzednich, a pracę na polach utrudniają opady deszczu. Plony jęczmienia z większości pól są zadowalające, a ceny w skupach wyższe od ubiegłorocznych. To co obecnie jest problematyczne, to niska gęstość ziarna jęczmienia. Zbiory pozostałych roślin dopiero się rozpoczynają, na początku koszone są plantacje założone na najsłabszych stanowiskach.

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych regionach naszego kraju? O tym poniżej w krótkich relacjach przygotowanych przez Przedstawicieli Terenowych Grupy Azoty.

Grzegorz Kuropatnicki (województwo: małopolskie, podkarpackie, śląskie)

Pierwsze kombajny wyjechały na pola po 5 lipca (27 tydzień), a więc w podobnym terminie jak rok temu. Wysokie temperatury w ostatnich 6 tygodniach i duża wilgotność sprawiła, że wiele plantacji roślin zbożowych została porażona chorobami grzybowymi, co przyczynia się do przedwczesnego podsychania. Jak co roku pierwszy koszony jest jęczmień ozimy. W województwie śląskim żniwa jęczmienia są na poziomie zaawansowania 50-70%, małopolskim – 20-30%, podkarpackim – 20%. Żniwa jęczmienia jarego są na poziomie około 10%. Zbiory utrudnione są przez lokalne burze, obfite opady deszczu i gradu.

Plonowanie jęczmienia ozimego jest na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, średnio około 7 t/ha. Na słabszych glebach i tych, które porażone zostały chorobami grzybowymi, plonowanie waha się od 3 do 5 t/ha. Plonowanie plantacji na lepszych, dobrze zabezpieczonych glebach wynosi od 6 do 9 t/ha. Ziarno jest wyrównane, ale o małej gęstości 50-60 kg/hl. Plonowanie jęczmienia jarego zapowiada się niższe niż w ubiegłym roku. Na początku żniw waha się od 2 do 4 t/ha. Niskie plonowanie spowodowane jest zimną, mokrą, długą wiosną i chorobami grzybowymi w trakcie dalszego rozwoju.

Ceny w skupach są wyższe o ponad 16% niż w roku 2020. Ceny w poszczególnych województwach są zróżnicowane. W województwie podkarpackim cena za jęczmień paszowy waha się od 620 do 650 zł/t netto, w województwie małopolskim od 630 do 660 zł/t netto, w województwie śląskim od 630 do 680 zł/t netto. Cena jęczmienia konsumpcyjnego na południu Polski waha się od 680 do 720 zł/t netto.

Żniwa rzepaczane najprawdopodobniej rozpoczną się pod koniec lipca (30 tydzień) w województwie śląskim i w pierwszym, drugim tygodniu sierpnia w województwie małopolskim i podkarpackim.

Paweł Kiełpsz (województwo: lubelskie, mazowieckie, świętokrzyskie)

Małe żniwa, bo tak się nazywa zbiór jęczmienia ozimego, trwają na południu Mazowsza oraz w województwie świętokrzyskim już od tygodnia. Pewnie dobiegałyby już końca, gdyby nie deszcz, który na początku zbioru jęczmienia padał prawie codziennie i skutecznie wyganiał kombajny zbożowe z pola. Tu warto zaznaczyć, że w lipcu spadło już 136 mm deszczu. Na szczęście ostatnie cztery dni to już bezdeszczowa pogoda, a powiewający wiatr szybo osusza poranną rosę, więc kombajny powróciły na pola. 

Miotła zbożowa w pszenicy ozimej.
Miotła zbożowa w pszenicy ozimej.

Obecnie skoszono już około 80% plantacji jęczmienia. Plony są zadawalające (od 5 do 9 t/ha) i co ciekawe, to nie masa zebranego ziarna w tym roku powoduje zmartwienie u rolników, tylko jakość, a dokładnie gęstość.

Z informacji uzyskanych z punktów skupów zbóż jasno wynika, że tylko niewielka część dostarczanego przez rolników ziarna jęczmienia ma dobre parametry. Zdecydowana większość ziarna nie przekracza 60 kg/hl, a rekordowa gęstość jęczmienia w tym sezonie wyniosła zaledwie 62,5 kg/hl. Na ten parametr bardzo duży wpływ miał niedobór wody na początku czerwca, który w połączeniu z wysokimi temperaturami, w czasie kiedy jęczmień nalewał ziarno, w głównej mierze przyczynił się do utraty gęstości ziarna. Niestety w czasie zbioru jęczmienia w skupach systematycznie spada cena ziarna. Na początku zbiorów jęczmień był kupowany po 670 zł/t netto, obecnie cena za tonę ziarna nie przekracza 610 zł. Pierwsze kombajny wjechały również na pola z rzepakiem ozimym. Na razie ciężko oszacować plon, ponieważ rzepak obecnie koszony to plantacje, które wyległy na skutek nawałnic, lub takie, które uległy wtórnemu zachwaszczeniu i musiały być desykowane. Jeśli pogoda pozwoli, to najprawdopodobniej żniwa rzepaczane rozpoczną się na dobre w ostatnim tygodniu lipca. O zbiorze pozostałych zbóż będziemy mogli cokolwiek powiedzieć, gdy się rozpoczną, ponieważ zarówno pszenica, jak i pozostałe zboża, nie osiągnęły jeszcze dojrzałości pełnej i potrzebują jeszcze minimum dwóch tygodni na polach. Niestety na plantacjach zbóż jest kolejny problem, czyli błędy w agrotechnice i niesprzyjająca zabiegom ochrony roślin pogoda, która spowodowała, że z łanu „wyłoniła się” miotła zbożowa.

Presja tego chwastu w bieżącym sezonie jest bardzo duża. Raczej nie jest to efekt rosnącej odporności miotły zbożowej na stosowane herbicydy. Powód to zimna i mokra wiosna. Jeśli ktoś nie wykonał zabiegu odchwaszczania na jesieni, to wiosną ciężko było znaleźć okienko pogodowe do wykonania zabiegu. Wielu rolników zastosowało herbicyd zbyt późno lub wcale i efekty tego możemy teraz obserwować na polach. Plony jęczmienia ozimego są dobre i prognozuję wysokie zbiory pozostałych zbóż. Jeśli pogoda nie sprawi przykrej niespodzianki, to w wielu gospodarstwach w tym roku będą bite rekordy zbiorów, czego wszystkim rolnikom szczerze życzę. 

Monika Mikicińska (województwo: mazowieckie, podlaskie)

Na Podlasiu lokalnie rozpoczęto żniwa. Zebrane zostały już jęczmienie, które w obecnym sezonie plonują średnio 4,5 t/ha na glebach słabszych, oraz do 8 t/ha na glebach zasobnych. Wilgotność ziarna średnio wynosiła 12%. Na lekkich glebach rozpoczęto również zbiory żyta, które plonuje w granicach 4-5 t/ha. Wilgotność ziarna 14%. 

Dorodne kłosy jęczmienia ozimego tuż przed zbiorami.
Dorodne kłosy jęczmienia ozimego tuż przed zbiorami.

Z uwagi na warunki atmosferyczne panujące w trakcie wegetacji roślin, duże żniwa rozpoczną się po 25 lipca, oczywiście o ile pozwoli na to pogoda. Na Podlasiu odczuwamy wpływ klimatu subkontynentalnego zimnego. Przedłużająca się zima z intensywnymi opadami śniegu pomogła roślinom przetrwać trudne warunki atmosferyczne, jednak w zamian, po długo zalegającym śniegu wiele plantacji zostało porażonych przez pleśń śniegową. Wpłynęło to bardzo destrukcyjnie na dalszy wzrost roślin. Wiosna również nie była przyjazna dla upraw. Spowolniła start ozimin i utrudniła wschody upraw jarych.

Sezon w rezultacie opóźnił się o 3 tygodnie w stosunku do innych regionów w Polsce. Brak możliwości wykonania skutecznych zabiegów środkami ochrony roślin, z uwagi na niskie temperatury spowodował bardzo duże zachwaszczenie upraw (problem z miotłą zbożową), uszkodzenia przez szkodniki i choroby grzybowe. W późniejszych fazach wzrostu lokalnie problemem okazał się niedobór wody, a później burze z ulewnym deszczem, gradem i podmuchami wiatru. Wiele plantacji wyległo, zostało ubitych, przez co zbiory będą utrudnione, a plony odpowiednio niższe i jakościowo gorsze. Zapowiada się trudny okres żniw na Podlasiu. 

Kamil Struk (województwo lubelskie)

Na dzień 20 lipca bieżącego roku w województwie lubelskim koszony jest jęczmień ozimy. Jego plonowanie wynosi od 4 do 9 ton, a najczęściej można usłyszeć o wynikach w okolicach 8 ton z hektara. Rolnicy są zadowoleni z takiego plonowania, ale nie ukrywają, że kolejnym ważnym czynnikiem w przypadku sprzedaży towaru jest jego cena w skupie. Jej wartość z 750 zł/t wraz z wyjazdem kombajnów w pole spadła do 630 zł/t netto. Taka sytuacja dotyka szczególnie rolników, którzy chcą sprzedać towar jak najszybciej, ponieważ nie mają miejsca na jego magazynowanie lub muszą pozyskać środki na spłatę zobowiązań. Zupełnie inaczej do poziomu cenowego w skupach podchodzą rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęcą. Szczególnie, jeżeli ich areał nie wystarcza na zabezpieczenie własnych potrzeb, a płody rolne lub gotową paszę muszą kupić. W ich przypadku im niższe ceny w skupach zbóż, tym niższy koszt produkcji zwierzęcej. 

Żniwa 2021–ściernisko po jęczmieniu ozimym w powiecie lubelskim.
Żniwa 2021–ściernisko po jęczmieniu ozimym w powiecie lubelskim.

Małe żniwa to nie wszystko, co obecnie dzieje się na wsi. Oprócz dobrze plonującego jęczmienia na pole wjechały po raz pierwszy kombajny z przystawkami do rzepaku. Niestety z uwagi na bieżącą sytuację pogodową i dostęp roślin do wody, nasiona są jeszcze zbyt wilgotne do zbioru. Rolnicy widzą, że nasiona są grube, a to w przypadku rzepaku, w połączeniu z dobrą miąższością i dużą ilością pędów bocznych może przynieść wysokie plony. Jak jednak mówi polskie przysłowie „nie dziel skóry na niedźwiedziu”. Bowiem o wielkości plonów można mówić, kiedy są już przynajmniej na przyczepach.

Warsztat pod gołym niebem, jak często na Lubelszczyźnie nazywane jest pole, to zbiór czynników zależnych i niezależnych od rolnika. Te pierwsze to agrotechnika, a drugie pogoda. Ostatnie lata pokazują, jak zmienny potrafi być jej przebieg, a gospodarze muszą dostosowywać wykonywane działania do aktualnej sytuacji meteorologicznej. Woda jest nazywana luksusem, bowiem jej ilość niejednokrotnie ogranicza możliwości plonowania roślin, co było szczególnie widoczne w poprzednich latach. Obecny sezon jest na Lubelszczyźnie zdecydowanie korzystniejszy. Przebieg pogody, a szczególnie ilość i terminy opadów były niezwykle łaskawe dla większości pól w całym województwie. Oczywiście nadal widoczne są lokalne opady i to, że pola jednego gospodarza oddalone o kilka kilometrów mogą w tym samym czasie mieć naddatek i deficyt wody, przestaje dziwić. Wysokie temperatury również sprzyjają występowaniu chociażby gradobić czy nawalnych opadów deszczu. W tym sezonie niestety nie obyło się bez takich zjawisk, które sprawiły, że wielu rolników nie zbierze w tym roku plonu z pól. 

Cezary Przytuła (województwo: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie)

Ze względu na opóźnioną wegetację, żniwa w Polsce południowo-wschodniej, na dzień 20 lipca 2021 roku, są mało zaawansowane. Przechodzące lokalnie niewielkie opady deszczu utrudniają i wstrzymują zbiory roślin. 

Prawidłowo rozdrobniona słoma gwarantuje prawidłowy rozkład resztek pożniwnych.
Prawidłowo rozdrobniona słoma gwarantuje prawidłowy rozkład resztek pożniwnych.

Obecnie został wykoszony wyłącznie jęczmień ozimy, który uprawia się tu głównie na browar. Uzyskane plony są na średnim poziomie i kształtują się w granicach między 6,5 a 7,5 tony z hektara. Ziarno niestety jest drobne, ma niską gęstość w stanie zsypnym. Cena w skupach waha się od 650 do 800 zł/t netto. 

Zbiory pozostałych gatunków roślin dopiero się zaczęły. Pierwsze, najsłabsze plantacje rzepaku uprawiane na polach o niskiej klasie bonitacyjnej i wadliwej agrotechnice (niezbilansowane nawożenie oraz niedostateczna lub błędna ochrona plantacji) dają niskie plony. Jest to zaledwie 2-2,5 t/ha. Cena w skupach wynosi od 2280 do 2330 zł/t netto. 

 
Koszone są też nieliczne plantacje traw nasiennych i facelii. 
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Obniżka cen zbóż w krajowym skupie

W dniach od 27 grudnia 2021 r. do 2 stycznia 2022 r. odnotowano obniżkę cen zbóż w skupie.

Zboża

W krajowym skupie mniej jedynie za kukurydzę

W dniach od 3 do 9 stycznia 2022 r. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Zboża

Globalne prognozy pszenicy w sezonie 2021/2022

Wzrosty produkcji w Argentynie i UE są równoważone przez zmniejszona produkcja w Brazylii i Paragwaju oraz niższe zapasy początkowe dla Rosji.

Zboża

Pszenica konsumpcyjna drożeje o 8,3%

W dniach od 2 do 9 stycznia bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a obniżki jęczmień browarniany. Również tańsza była w tym czasie kukurydza i droższa pszenica paszowa.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5613/berries-2276-1280_nmedium.jpg

Polska liderem rynku malin w UE

W UE Polska jest liderem na rynku malin.

Owoce
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Ostrołęka
środa, 19 Styczeń 2022
0°C
-2°C
min
2°C
max
0