Content

Porady ekspertów

Zboża, Rośliny, Z kraju

Mszyce – zagrożenie dla wschodzących zbóż

Data2016-10-03 Ilość wyświetleń2449 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Bliskość plantacji kukurydzy może zwiększać ryzyko występowania mszyc na młodych zasiewach ozimin. Szkodniki migrują z pól kukurydzianych na wschodzące zboża.
Bliskość plantacji kukurydzy może zwiększać ryzyko występowania mszyc na młodych zasiewach ozimin. Szkodniki migrują z pól kukurydzianych na wschodzące zboża.

Ciepła, sucha i pogodna aura, jaka w ostatnim czasie utrzymuje się na terenie naszego kraju, stwarza doskonałe warunki do rozwoju mszyc. Jesienią, te niewielkie szkodniki mogą zagrażać młodym oziminom.

Choroby wirusowe to coraz większy problem na plantacjach zbóż.

Spośród wirusów porażających zboża w Polsce, duże zagrożenie dla ozimin, zwłaszcza jęczmienia, pszenicy, a także pszenżyta (bardzo rzadko występuje na życie) stanowi wirus żółtej karłowatości jęczmienia (Barley yellow dwarf virus) BYDV. Wirus ten w zależności od stopnia porażenia roślin, znacznie obniża plony, a w skrajnych warunkach niszczy całą plantacje. Objawy porażenia tą chorobą, niestety nie są widoczne jesienią, natomiast wiosną jest już za późno na reakcję.

Mszyce – wektory wirusów

Wirus powodujący chorobę przenoszony jest przez różne gatunki mszyc zbożowych. Z tego względu, aby ograniczyć wirusa BYDV, należy zwalczać mszyce - wektory chorób wirusowych. W tym celu koniecznie należy prowadzić monitoring występowania owadów na roślinach, gdyż skuteczność przeprowadzonego zabiegu zależy od wczesności wykrycia owadów na plantacji.

Jak prowadzić monitoring nalotów mszyc?

Obserwacje należy prowadzić począwszy od wschodów roślin, ponieważ mszyce mogą zasiedlać zboża już w fazie szpilkowania. Prowadząc obserwację, należy zwrócić uwagę na dolne partie roślin, tuż nad powierzchnia gleby, ponieważ w tych miejscach najczęściej można zauważyć kolonie mszycy czeremchowo-zbożowej. Obserwacje roślin warto uzupełnić wykorzystując do monitoringu żółte naczynia. Naczynia żółte należy napełnić (do ¾ wysokości naczynia) wodą z dodatkiem środka zmniejszającego napięcie powierzchniowe, np. płyn do mycia naczyń i umieścić na plantacji zbóż. Obserwacji owadów odłowionych do naczyń dokonuje się min. 2 razy w tygodniu.

Jak ograniczać mszyce?

W przypadku wystąpienia szkodników, koniecznie należy wykonać zabieg jednym z zalecanych insektycydów. W przypadku długiej jesieni naloty mszyc mogą „rozciągać się w czasie”, wówczas jeden zabieg może okazać się niewystarczający.


Dostęp do informacji o środkach ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

  • Wyszukiwarka: Zobacz
  • Etykiety stosowania środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania zezwoleniem Ministra
    Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Zobacz

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

12% wzrost eksportu zboża

Jak wynika z danych zaprezentowane przez ekspertów KOWR, od początku sezonu 2019/2020 z kraju wywieziono 2,8 mln ton ziarna zbóż, a więc o 12% więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej przed rokiem. W strukturze wysyłki pszenica stanowiła 48%, kukurydza – 26%, żyto – 11%, a pszenżyto – 10%.

Zboża

Światowe zbiory zbóż wyższe o 2%

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez USDA, światowe zbiory zbóż w sezonie bieżącym mogą się osiągnąć granicę 2,166 mld ton, a więc to zwyżka o 2% w obrębie sezonu, ale spadek o 0,4% względem rekordowego sezonu 2016/2017.

Zboża

Słabe zapotrzebowanie to obniżka cen zbóż

Po zbiorach w 2019 r. sezonowy wzrost podaży ziarna na najważniejszych rynkach zagranicznych, przy słabym zapotrzebowaniu eksportowym, skutkował sporą obniżką cen zbóż.

Zboża

W skupie rośnie cena jęczmienia konsumpcyjnego

W dniach od 9 do 16 lutego 2020 roku odnotowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień konsumpcyjny, a obniżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i kukurydza, ale tańsza za to pszenica paszowa.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4215/rice-2840397-1280_nmedium.jpg

Spadek światowych zapasów ryżu

Globalne zapasy ryżu w sezonie 2019/2020 zmniejszyły się nieznacznie do 671,1 mln ton w oparciu o spadek produkcji o 1,7 mln ton, który został w większości skompensowany wzrostem początkowych zapasów na świecie.

Zboża
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Gorzów Wielkopolski
czwartek, 27 Luty 2020
3°C
1°C
min
6°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.