Content

Porady ekspertów

Zboża, Nawożenie

Najważniejsze czynniki mające wpływ na plonowanie owsa jarego

Data2021-03-31 Ilość wyświetleń742 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zasiew owsa w terminie możliwie najwcześniejszym jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących uzyskanie wysokich plonów ziarna (fot. Łukasz Szczepanik).
Zasiew owsa w terminie możliwie najwcześniejszym jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących uzyskanie wysokich plonów ziarna (fot. Łukasz Szczepanik).

W rolnictwie polskim owies nie tylko dostarcza cennego ziarna paszowego, ale posiada wysoką wartość odżywczą jako pokarm dla ludzi oraz jest cenną rośliną płodozmienną, szczególnie w warunkach dużego udziału zbóż w strukturze zasiewów. Związane jest to ze stosunkowo małymi wymaganiami termicznymi oraz dobrym wykorzystaniem większej ilości opadów. Korzenie owsa mają bardzo dużą zdolność pobierania składników pokarmowych znajdujących się w glebie w formie trudno dostępnej dla roślin. Pod tym względem owies przewyższa inne zboża, nawet żyto. W stosunku do odczynu gleby owies jest bardziej tolerancyjny od innych zbóż jarych. Dobrze znosi nawet dość silne zakwaszenie, ale z reguły najlepiej plonuje na glebach o pH powyżej 5,5.

Termin siewu - bardzo ważny!

Owies należy do roślin silnie reagujących spadkiem plonu ziarna na opóźnienie terminu siewu. Zasiew owsa w terminie możliwie najwcześniejszym jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących uzyskanie wysokich plonów ziarna. Ziarno owsa kiełkuje w temperaturze 2 – 5oC. Przy wczesnym siewie owies korzysta z zimowych zapasów wody w glebie i jest mniej atakowany przez szkodniki i choroby. Optymalny termin siewu owsa w większości rejonów kraju przypada na drugą połowę marca. Jedynie w rejonach północno – wschodnim i podgórskim można opóźnić go do 10 kwietnia. Większość aktualnie zalecanych do uprawy odmian owsa reaguje dużym obniżeniem plonu ziarna na opóźnienie siewu o 10 dni.

Nawożenie – główny czynnik plonotwórczy

Jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych owsa, zwłaszcza na glebach lżejszych, jest nawożenie mineralne, które działa efektywnie w warunkach uregulowanego odczynu gleby. Owies wprawdzie jest mało wrażliwy na zakwaszenie gleby, ale ze wszystkich zbóż ma największe wymagania odnośnie magnezu.

Niedobór fosforu i potasu niekorzystnie oddziaływuje na wzrost roślin owsa, powodując istotne ograniczenie ich możliwości plonotwórczych oraz zwiększa podatność roślin na choroby i na wyleganie. Dawki fosforu i potasu zależą od zawartości przyswajalnych form tych składników w glebie, a także wielkości spodziewanych plonów. Na glebach zwięźlejszych nawożenie tymi składnikami korzystniej jest zastosować przed orką przedzimową, zaś na lekkich glebach podczas wiosennego przedsiewnego przygotowania pola. W warunkach klimatyczno-glebowych Polski jednym z głównych czynników plonotwórczych jest nawożenie azotowe.

 
Zwiększanie wielkości plonów poprzez intensyfikację nawożenia azotem można stymulować tylko do pewnego poziomu, po przekroczeniu którego może nastąpić jego obniżenie.
 

Przyjmuje się średnie dawki azotu pod owies w granicach 60-90 kg N/ha, natomiast wyższe dawki powodują jego wyleganie i obniżają w ten sposób plon. Dawki azotu należy stosować doglebowo w 2 terminach najlepiej przedsiewnie pierwszą i pogłównie drugą, w fazie końcówki krzewienia zaraz przed strzelaniem w źdźbło. Nie powinno się stosować jednorazowo więcej jak 60 kg/ha azotu. Najlepszym rozwiązaniem są tu szybko działające azotany amonu, czyli: Pulan®, ZAKsan®, Saletrzaki, Salmag®, czy Saletrosan®30 bądź Saletromag® zawierające dodatkowo siarkę. Warto rozważyć również zastosowanie RSM® jako źródła azotu, który ze względu na zawartość wszystkich form tego pierwiastka, przy planowaniu dostarczenia roślinom N na poziomie 60-80 kg/ha, można zastosować w jednej dawce. Decydując się na podanie plantacji owsa wyższych dawek azotu pamiętajmy o potraktowaniu łanu regulatorem wzrostu.

Zaprawa u owsa nie aż tak ważna

Zaprawianie ziarna owsa wpływa na plon jednak w niewielkim stopniu, wzrost plonowania kształtuje się na poziomie 100 kg/ha, w porównaniu do wysianego ziarna nie zaprawianego. Tak niewielka różnica wskazuje na brak praktycznego znaczenia zaprawiania ziarna owsa.

Pamiętajmy o mikroelementach

Uzyskanie odpowiednio wysokiego jakościowo dobrego plonu wiąże się z kompleksowym zaopatrzeniem roślin uprawnych we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, do których należą również mikroelementy. Nawożenie mikroelementami jest ważnym czynnikiem agrotechnicznym, stwarzającym warunki do pełniejszego wykorzystania potencjalnej zdolności produkcyjnej owsa.

Autor: Łukasz Szczepanik – Przedstawiciel Terenowy GA – Północne Mazowieckie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Początek żniw to spadek cen zbóż w skupie

W dniach od 5 do 11 lipca br. odnotowano spadek większości cen zbóż na giełdach krajowych.

Zboża

Początek żniw w Polsce

Przelotne opady deszczu na sporym obszarze kraju, szczególnie pod koniec okresu wegetacji, przyczyniły się do opóźnienia dojrzewania zbóż i rzepaku, a w efekcie do późniejszego rozpoczęcia zbiorów.

Zboża

Stabilizacja cen zbóż na giełdach krajowych

W dniach od 5 do 11 lipca br. odnotowano stabilizację cen zbóż na giełdach krajowych.

Zboża

Więcej kukurydzy na świecie

Zagraniczna produkcja kukurydzy jest wyższa, przy przewidywanym wzroście dla Rosji w oparciu o większą wskazaną powierzchnię.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5256/oilseed-rape-4275504-1280_nmedium.jpg

Jęczmień browarniany i owies paszowy zyskują na wartości 6,4%

W dniach od 30 maja do 6 czerwca bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies konsumpcyjny, a zwyżki jęczmień browarniany i owies paszowy. Również tańsza była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i kukurydza, a na stabilnym poziomie pozostała pszenica paszowa.

MRiRW
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Stargard Szczeciński
sobota, 24 Lipiec 2021
20°C
14°C
min
27°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.