Content

Porady ekspertów

Zboża, Nawożenie

Najważniejsze czynniki mające wpływ na plonowanie owsa jarego

Data22 dni temu Ilość wyświetleń314 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zasiew owsa w terminie możliwie najwcześniejszym jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących uzyskanie wysokich plonów ziarna (fot. Łukasz Szczepanik).
Zasiew owsa w terminie możliwie najwcześniejszym jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących uzyskanie wysokich plonów ziarna (fot. Łukasz Szczepanik).

W rolnictwie polskim owies nie tylko dostarcza cennego ziarna paszowego, ale posiada wysoką wartość odżywczą jako pokarm dla ludzi oraz jest cenną rośliną płodozmienną, szczególnie w warunkach dużego udziału zbóż w strukturze zasiewów. Związane jest to ze stosunkowo małymi wymaganiami termicznymi oraz dobrym wykorzystaniem większej ilości opadów. Korzenie owsa mają bardzo dużą zdolność pobierania składników pokarmowych znajdujących się w glebie w formie trudno dostępnej dla roślin. Pod tym względem owies przewyższa inne zboża, nawet żyto. W stosunku do odczynu gleby owies jest bardziej tolerancyjny od innych zbóż jarych. Dobrze znosi nawet dość silne zakwaszenie, ale z reguły najlepiej plonuje na glebach o pH powyżej 5,5.

Termin siewu - bardzo ważny!

Owies należy do roślin silnie reagujących spadkiem plonu ziarna na opóźnienie terminu siewu. Zasiew owsa w terminie możliwie najwcześniejszym jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących uzyskanie wysokich plonów ziarna. Ziarno owsa kiełkuje w temperaturze 2 – 5oC. Przy wczesnym siewie owies korzysta z zimowych zapasów wody w glebie i jest mniej atakowany przez szkodniki i choroby. Optymalny termin siewu owsa w większości rejonów kraju przypada na drugą połowę marca. Jedynie w rejonach północno – wschodnim i podgórskim można opóźnić go do 10 kwietnia. Większość aktualnie zalecanych do uprawy odmian owsa reaguje dużym obniżeniem plonu ziarna na opóźnienie siewu o 10 dni.

Nawożenie – główny czynnik plonotwórczy

Jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych owsa, zwłaszcza na glebach lżejszych, jest nawożenie mineralne, które działa efektywnie w warunkach uregulowanego odczynu gleby. Owies wprawdzie jest mało wrażliwy na zakwaszenie gleby, ale ze wszystkich zbóż ma największe wymagania odnośnie magnezu.

Niedobór fosforu i potasu niekorzystnie oddziaływuje na wzrost roślin owsa, powodując istotne ograniczenie ich możliwości plonotwórczych oraz zwiększa podatność roślin na choroby i na wyleganie. Dawki fosforu i potasu zależą od zawartości przyswajalnych form tych składników w glebie, a także wielkości spodziewanych plonów. Na glebach zwięźlejszych nawożenie tymi składnikami korzystniej jest zastosować przed orką przedzimową, zaś na lekkich glebach podczas wiosennego przedsiewnego przygotowania pola. W warunkach klimatyczno-glebowych Polski jednym z głównych czynników plonotwórczych jest nawożenie azotowe.

 
Zwiększanie wielkości plonów poprzez intensyfikację nawożenia azotem można stymulować tylko do pewnego poziomu, po przekroczeniu którego może nastąpić jego obniżenie.
 

Przyjmuje się średnie dawki azotu pod owies w granicach 60-90 kg N/ha, natomiast wyższe dawki powodują jego wyleganie i obniżają w ten sposób plon. Dawki azotu należy stosować doglebowo w 2 terminach najlepiej przedsiewnie pierwszą i pogłównie drugą, w fazie końcówki krzewienia zaraz przed strzelaniem w źdźbło. Nie powinno się stosować jednorazowo więcej jak 60 kg/ha azotu. Najlepszym rozwiązaniem są tu szybko działające azotany amonu, czyli: Pulan®, ZAKsan®, Saletrzaki, Salmag®, czy Saletrosan®30 bądź Saletromag® zawierające dodatkowo siarkę. Warto rozważyć również zastosowanie RSM® jako źródła azotu, który ze względu na zawartość wszystkich form tego pierwiastka, przy planowaniu dostarczenia roślinom N na poziomie 60-80 kg/ha, można zastosować w jednej dawce. Decydując się na podanie plantacji owsa wyższych dawek azotu pamiętajmy o potraktowaniu łanu regulatorem wzrostu.

Zaprawa u owsa nie aż tak ważna

Zaprawianie ziarna owsa wpływa na plon jednak w niewielkim stopniu, wzrost plonowania kształtuje się na poziomie 100 kg/ha, w porównaniu do wysianego ziarna nie zaprawianego. Tak niewielka różnica wskazuje na brak praktycznego znaczenia zaprawiania ziarna owsa.

Pamiętajmy o mikroelementach

Uzyskanie odpowiednio wysokiego jakościowo dobrego plonu wiąże się z kompleksowym zaopatrzeniem roślin uprawnych we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, do których należą również mikroelementy. Nawożenie mikroelementami jest ważnym czynnikiem agrotechnicznym, stwarzającym warunki do pełniejszego wykorzystania potencjalnej zdolności produkcyjnej owsa.

Autor: Łukasz Szczepanik – Przedstawiciel Terenowy GA – Północne Mazowieckie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Owies paszowy traci na wartości 3,6%

W dniach od 4 do 11 kwietnia bieżącego roku odnotowano zróżnicowaną relację cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies paszowy, a zwyżki kukurydzę. Również tańsza była w tym czasie pszenica.

Zboża

Polski wywóz zbóż poza UE spowalnia

W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 103,58 tys. ton.

Zboża

Zwyżki cen zbóż w skupie krajowym

W dniach od 5 do 11 kwietnia br. odnotowano wzrost większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie pszenica konsumpcyjna straciła na wartości.

Zboża

Zwyżka produkcji kukurydzy na świecie

Przewiduje się, że światowa produkcja gruboziarnistego ziarna na lata 2020/21 jest o 1,2 mln ton wyższa do 1446 mln ton.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5151/tomato-435867-1280_nmedium.jpg

Rośnie import marokańskich pomidorów do Wielkiej Brytanii

W latach 2016–2020 Wielka Brytania zmniejszyła import hiszpańskich pomidorów o 37,5%, z 144,72 tys. ton w 2016 r. do 90,44 mln w 2020 r. W międzyczasie kraj zwiększył import pomidorów marokańskich o 66,83%, z 49,84 tys. ton do 83,15 tys. ton.

Warzywa
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Puńsk
czwartek, 22 Kwiecień 2021
5°C
1°C
min
9°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.