Content

Porady ekspertów

Zboża, Rośliny, Z kraju

Od czego zależy plonowanie pszenicy ozimej?

Data2019-04-01 Ilość wyświetleń1616 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Plonowanie pszenicy ozimej uzależnione jest w dużym stopniu zarówno od warunków glebowych, jak i klimatycznych. Pszenica ma duże wymagania glebowe. Najodpowiedniejsze są gleby z natury żyzne, głębokie, półprzepuszczalne, utrzymane w dobrej strukturze, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (pH 6 – 7). Pszenica najlepiej plonuje na glebach zaliczanych do kompleksu pszennego bardzo dobrego (do I i II klasy bonitacyjnej) oraz na glebach kompleksu pszennego dobrego (głównie klasy IIIa i IIIb). Zadowalające plony można uzyskać również na glebach zaliczanych do kompleksu pszenno-żytniego pod warunkiem, że będą one w wysokiej kulturze roli.

Istotnym czynnikiem wpływającym na plonowanie pszenicy są również warunki klimatyczne, przede wszystkim przebieg zimy oraz suma opadów atmosferycznych. Pod pokrywą śnieżną pszenica nie wymarza nawet przy bardzo niskich temperaturach (do -30ºC). Z kolei przy braku okrywy śnieżnej silne wiatry zimowe mogą spowodować jej wymarznięcie już przy -5ºC. Pszenica ozima cechuje się wysokimi wymaganiami cieplnymi. Kiełkuje w temperaturze 2 – 3ºC, a wiosną rozpoczyna wegetację, gdy temperatura osiągnie 8 – 12ºC. W przypadku obniżenia temperatury do 5ºC przestaje się krzewić. W międzyfazie strzelanie w źdźbło – kłoszenie – optymalna temperatura dla rozwoju roślin wynosi 17 – 18ºC. Po wykłoszeniu rośliny potrzebują temperatury do 19ºC. Bardzo niebezpieczne w okresie strzelania w źdźbło są dla pszenicy upały i susze. Ujemnie na plon ziarna wpływają również długotrwałe upały panujące w okresie dojrzewania roślin.

Pszenica ozima charakteryzuje się dużymi wymaganiami wodnymi. Słabo wykorzystuje wodę pochodzącą z roztopów wiosennych. Dobrze rozłożone opady w okresie wiosenno-letnim warunkują prawidłowy rozwój i wysokie plonowanie pszenicy.Wpływ warunków wodnych na wykształcanie się ziarna pszenicy jest największy w okresie „nalewania się” ziarna. Ozime odmiany pszenicy poza silną reakcją na warunki środowiska cechują się wyraźną reakcją na czynniki agrotechniczne, wśród których najważniejsze znaczenie odgrywa nawożenie. 
 
Pszenica uprawiana na cele konsumpcyjne wykazuje wysokie potrzeby pokarmowe w stosunku do azotu.
 
Podczas wzrostu można wyróżnić trzy fazy, w których roślina ma szczególne zapotrzebowanie na azot – fazę krzewienia, fazę strzelania w źdźbło, w której azot wpływa miedzy innymi na liczbę źdźbeł, a tym samym i kłosów oraz fazę początku kwitnienia, w której pierwiastek ten w największym stopniu warunkuje jakość ziarna.

Ważnym czynnikiem agrotechnicznym poza nawożeniem jest również zastosowanie właściwego przedplonu. Dla pszenicy ozimej bardzo dobrym przedplonem są rośliny strączkowe, jak bobik i groch, które wzbogacają glebę w azot. Dobrymi przedplonami są również rośliny okopowe i rzepak. Z uwagi na zachwaszczenie roli znacznie gorszymi są lucerna i koniczyna. Z kolei ze zbóż jedynie owies może być przedplonem dla pszenicy.

Plonowanie pszenicy zależy w dużym stopniu od wartości genetycznej odmian. Genotyp roślin wpływa na różnice pomiędzy odmianami w budowie morfologicznej i anatomicznej ziarniaka. W rejestrze odmian istnieje ciągła rotacja. Starsze odmiany, o gorszej wartości gospodarczej, ustępują odmianom nowszym, które charakteryzują się często znacznie lepszymi właściwościami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Rośnie cena jęczmienia paszowego

W dniach od 1 do 8 września 2019 roku zaobserwowano spadek cen większości zbóż w skupie. Jedynie cena jęczmienia paszowego wzrosła.

Zboża

Spadek światowej produkcji zbóż

Światowa prognoza dla pszenicy w tym miesiącu dotyczy niższych dostaw, zmniejszenia konsumpcji i eksportu oraz wyższych zapasów końcowych.

Zboża

Jęczmień browarniany droższy o 10,4%

W dniach od 1 do 8 września 2019 roku odnotowano wzrost cen większości polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany, a zniżki żyto konsumpcyjne. Również tańsza była w tym czasie kukurydza i pszenica konsumpcyjna, a cena pszenicy paszowej zwiększyła się.

Zboża

Kolejny spadek indeksu cen zbóż

Jak wynika z danych FAO w sierpniu 2019 r. odnotowano kolejną obniżkę wskaźnika cen zbóż, przy czym w analizowanym czasie indeks cen FAO wyniósł przeciętnie 157,6 punktu, a więc był mniejszy był o 6,4% niż w lipcu 2019 r. i o 6,6% niż przed rokiem.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/3886/field-659442-1280_nmedium.jpg

Wzrost importu kosztem spadku eksportu polskiego zboża

Od 3 marca minionego roku Komisja Europejska utrzymuje w imporcie zerowe stawki celne na poziomie zerowym poza kontyngentem dla pszenicy durum, kukurydzy, żyta, a także sorga i poszczególnych produktów pszenicy miękkiej.

Zboża
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Złotów
środa, 18 Wrzesień 2019
10°C
7°C
min
14°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.