Content

Porady ekspertów

Z kraju, Zboża

Opady deszczu utrudniają żniwa - Polska południowa i wschodnia

Data2021-08-07 Ilość wyświetleń712 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Rzepak jeszcze w wielu miejscach ma zielone łodygi.
Rzepak jeszcze w wielu miejscach ma zielone łodygi.

Sytuacja żniwna w różnych częściach naszego kraju, widziana oczami Przedstawicieli Terenowych Grupy Azoty.


Grzegorz Kuropatnicki (województwo: małopolskie, podkarpackie, śląskie)

Podobnie jak rok temu, żniwa rzepaku na południu Polski rozpoczęły się w ostatnich dniach lipca. Przelotne, obfite i częste opady deszczu mocno utrudniają zbiory. Na południu Polski w lipcu spadło 150-200 mm deszczu, zaś w pierwszym tygodniu sierpnia miejscowo do 50 mm. Zniszczenia plantacji na skutek lokalnych opadów gradu wynoszą od kilku do nawet 80%. Wykoszono do tej pory ponad 60% rzepaków na Śląsku i Małopolsce, na Podkarpaciu około 50%. Najpierw koszone były plantacje na słabych stanowiskach, teraz koszone są już wszystkie plantacje.

Plonowanie rzepaku jest wyższe o jakieś 0,4 t/ha niż w ubiegłym roku i wynosi średnio 3,2 t/ha. Słabe rzepaki sypały na poziomie 2-3 t/ha. Plantacje koszone w sierpniu dają już wyższe plony: 2,5-4,3 t/ha na Podkarpaciu, 2,4-4,2 t/ha w Małopolsce, 2,5-4,5 t/ha na Śląsku (najwyższe są na południu Polski – średnio 3,5 t/ha). Wilgotność koszonych nasion waha się od 8 do 11%, zanieczyszczenia stanowią do 3%, zaolejenie wynosi od 38%. Ceny w skupach są wyższe o około 40% niż w 2020 roku. Ceny na południu Polski są zbliżone. Najwyższe ceny są w województwie śląskim, gdzie ceny wynoszą 2230-2350 zł/t netto, w Małopolsce i na Podkarpaciu to 2200-2300 zł/t netto. Rolnicy za słabsze rzepaki (słabo zaolejone, zanieczyszczone lub wilgotne) dostają najniższą cenę, około 2100 zł/t netto. Ceny na zakontraktowane rzepaki wynosiły 2400-2500 zł/t netto.

Żniwa pszenicy na południu Polski rozpoczęły się podobnie jak rzepaku pod koniec lipca. Obfite opady deszczu skutecznie wstrzymują prace w polu. Skoszone są pszenice na słabych glebach, mocno porażone chorobami grzybowymi lub tam, gdzie udało się wjechać. Około 30% plantacji jest wyłożona i zaczyna już porastać. Wykoszonych jest około 30-40% pszenic na Śląsku i około 20-30% w Małopolsce i na Podkarpaciu.
Plonowanie na południu Polski, na początku żniw wynosi 5-9 t/ha i jest wyższe od ubiegłorocznego o 1 t/ha. Na słabych stanowiskach wynosi 5-6 t/ha, na lepszych 6-9 t/ha. Średnie plonowanie wynosi około 7 ton. Jakość ziarna niestety pogarsza się wraz z pogodą. Obserwowane jest wysokie porażenie czernią zbóż, a warunki pogodowe niestety nie poprawiają się.

Ceny w skupach na południu Polski są wyższe o 25% niż rok temu. Cena za pszenicę paszową wynosi 720-800 zł/t netto przy parametrach: wilgotność do 15%, gęstość min. 66-70 kg/hl oraz zanieczyszczenia do 6%. Pszenica konsumpcyjna cena waha się 800-870 zł/t netto. Parametry jakościowe w skupach: wilgotność do 14,5%, gęstość min. 75-77 kg/hl, gluten min. 25-26%, białko 12-14%, liczba opadania min 250 sek., wyrównanie min 70-75% i zanieczyszczenia do 6%. Ponad 50% pszenic nie trzyma parametrów, najczęściej niskie jest białko i gęstość. 

Pogoda utrudnia zbiór roślin.
Pogoda utrudnia zbiór roślin.

Cezary Przytuła (województwo: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie)
Zaawansowanie żniw zależy od regionu, oraz od intensywności opadów. Bardzo intensywne i systematyczne opady deszczu skutecznie wstrzymują żniwa. Deszcz pada od kilku dni (opady rzędu 20-30 l/m2). Większość rzepaków jest wykoszona, do zebrania pozostało jeszcze do 30% upraw. Rzepaki plonują średnio na poziomie 3-4 t/ha. Cena to ok. 2150-2200 zł/t netto.

Zbiory pszenicy i pszenżyta, w zależności od regionu, są w różnym stopniu zaawansowania. W niektórych regionach wykoszono 30% zbóż, ale są gminy, w których wykoszono maksymalnie 5% upraw. Ceny w skupach od 780 do 850 zł/t netto. W tym roku plony wynoszą od 6,5 do 9 ton z hektara, w zależności od stanowiska i intensywności uprawy. Niestety zboża mają słabą jakość, najgorzej jest z gęstością i opadaniem (drobne ziarno). Z dnia na dzień, wraz z kolejnymi opadami, jakość zbóż spada. Łany coraz bardziej wylegają. Jeszcze z 5-7 dni opadów i zboża zaczną porastać w kłosie, co będzie katastrofą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Zboża

Na krajowej giełdzie za pszenicę konsumpcyjną więcej o 7,7%

W dniach od 14 do 21 listopada br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych.

Zboża

Owies paszowy droższy o 8,8%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki jęczmień paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Zboża

Zwyżka eksportu kukurydzy

Utrzymujące się światowe zapotrzebowanie na ziarno kukurydzy w miesiącach poprzedzających tegoroczne zbiory oraz dobre zbiory w roku minionym przyczyniły się do sporej zwyżki wolumenu wywozu tego zboża.

Zboża

Październikowe ceny zbóż

Według GUS, w październiku 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki, ale prócz kukurydzy. Niemniej pod wpływem niższej niż oczekiwano dostępności zbóż ich ceny w efekcie rosną.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5560/hazelnuts-3752184-1280_nmedium.jpg

Niemcy i Włochy stały się głównymi importerami tureckich orzechów laskowych

Eksport tureckich orzechów laskowych i produktów z nich wytworzonych wzrósł w ubiegłym miesiącu o 46,9% rok do roku.

Owoce
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Krasnopol
środa, 1 Grudzień 2021
-3°C
-7°C
min
2°C
max
0